1. Ana Sayfa
 2. Kendin Yap

Kendin Yap-Hasar Görmüş Mutfak Tezgahınızı Onarın

Kendin Yap-Hasar Görmüş Mutfak Tezgahınızı Onarın
0

Özellikle pahalı mutfak tezgah ı kırıldığı zaman çok üzülürüz.Ancak Endişelenmeyin! Dört farklı tezgah tipine göre uyarlanmış bu yardımcı kendin yap düzeltmeleri sayesinde,eskisi kadar kusursuz bir görüntü elde edebilirsiniz.Şimdi dilerseniz hangi tezgah türünde hangi malzemeyi kullanmanız gerektiğine bakalım.

Granit tezgah

Granit tezgahları en iyi onarma yöntemi,toz haline getirilmiş taşlar ile doldurma yöntemidir.

Yapılışı:

 • Kuru taş tozuna,sıvı bağlayıcı yapıştırıcılar ekleyin.
 • Kuru taş tozunu, macun kıvamına gelene kadar  ile karıştırın.
 • Karışımı hasarlı bölgeyi dolduracak şekilde uygulayın.
 • Kalan fazlalığı zımpara kağıdı ile törpüleyin.

Sonuç:

Doğal levha granit tezgahlar da kullanılan her granit parçası farklıdır, bu nedenle tam bir eşleşme mümkün değildir. taş tozlarını granitin rengine göre seçmek daha tutarlılık olacaktır ve  onarımlar daha desenle daha iyi eşleşecektir.İşin püf noktası,doğru taş tozu ile sağlam yapıştırıcıları kullanmaktır.Ne kadar titiz çalışırsanız,sonuç o kadar iyi olacaktır.

Laminat Tezgah

Laminat tezgahları onarmak için özel olarak tasarlanmış malzemeler vardır. Bu malzemeler mekanik olarak laminatın yüzeyine yapışır .Bu malzemeleri,boyacılardan,marangozlardan temin edebilirsiniz.

Yapılışı:

 • Hasar görmüş bölgeyi bir çözücü yardımıyla temizleyin.
 • Macun kıvamındaki onarıcı malzemeyi spatula yardımıyla hasarlı bölgeye uygulayın.
 • Karışıma solvent eklemeniz daha iyi onarılmasını sağlayacaktır.

Sonuç:

Laminat tezgahı tamir etmek oldukça zordur. Aslında, laminat onarımının zorluğu, bazı ev sahiplerinin bu tür bir tezgah malzemesi satın almaktan kaçınmasının sebeplerinden biridir.Ancak doğru renk de onarıcı malzemeyi temin edebilirseniz,tezgahın eskisi kadar kusursuz bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Seramik Tezgah

İşe hasarlı karoyu değiştirerek başlayın.Karo çatlağını değiştirmeden onarmak mümkün değildir.Eğer yenisi ile değiştirmezseniz,kusursuz bir görüntü maalesef elde edemezsiniz.

Yapılışı:

 • Hasarlı karoyu,etrafındaki karolar zarar görmeyecek şekilde çıkarın.
 • Çıkartılan karonun tabanını iyice temizleyin.
 • Mevcut karo tezgahınızın rengi ile uyumlu karo parçası alın ve çıkarılan boşluğa kuvvetli yapıştırıcı yardımı ile yapıştırın.

Sonuç:

Eğer birebir aynı karo parçasını bulabilirseniz,sonuç kusursuz olacaktır.Burada işin püf noktası kuvvetli yapıştırıcı tercih etmeniz olacak.Onarım işleminin ardından,karo aralarındaki harçları diş fırcası ile temizlemeyi unutmayın.

Corian Tezgah

Corian ve diğer katı yüzey tezgahlarının onarımı inanılmaz derecede kolaydır.Hasarlı yüzeyi zımparalayarak,eski kusursuz görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yapılışı:

 • İnce bir zımpara kağıdı ile hasarlı bölgeyi törpüleyin.
 • Bulaşık süngerlerinin sert tarafı ile de iyi sonuç alabilirsiniz.

Sonuç:

Eğer açık renk bir corian tezgaha sahipseniz,sonuç kusursuz olacaktır.Koyu renk tezgahlar için törpüleme işlemi sonrası,sprey boyalar ile hasarlı bölgeye uygulayabilirsiniz.


Bu konumuzda hasar gören mutfak tezgahlarının onarımı hakkında kendin yap fikri vermeye çalıştık.Eğer sizde daha farklı kendin yap projelerini merak ediyorsanız,sitemiz de bulunan diğer konulara da göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap