1. Ana Sayfa
  2. Finans Rehberi

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama 2023

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama 2023
0

Kırmızı kalem yemek; Bankaların kredi kartı ya da kredi gibi hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler kesin suretle bazen kredi kartı ya da kredi alamazlar. Bunun sebebi ise bankalardan kırmızı kalem yemektir. Peki, nedir bu kırmızı kalem yemek? Gelin beraber cevaplandıralım.

Bankalardan kırmızı kalem yemek, bankalardan kredi kartı ya da kredi alınamaması anlamına gelir. Kredi kartınızı üst üste 3 ay ya da daha fazla süreyle ödemezseniz “Yasal Takip”e girersiniz. Bu durumun devamında kırmızı kalem yersiniz. Ya da diyelim ki kredi çektiniz ve ödemediniz. Bu da kırmızı kalem yediğiniz anlamına gelmektedir. Bu durumda bankalarla ilişkileriniz bozulur.

Eğer ileride kredi çekmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, yukarıda belirtilen durumlara kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kredi kartı ödemelerinizi aksatmamanızda çok büyük yarar vardır. “Param olsa zaten öderim.” gibi cümleleri duyar gibiyim. Evet, haklısınız. Fakat bu durumda yapılacak çok bir şey yoktur. Yani ne yapıp ne edip borçlarınızı düzenli ödemeniz gerekmektedir. Yani “50 TL borcum var, onu ödememem e olacak?” gibi sorulardan kendinizi sıyırmalısınız. Çünkü ileride binlerce liralık krediye ihtiyaç duyarsanız, ödenmemiş 1 TL bile bankalar tarafından olumsuz sonuç olarak görülür. Bankalar, sadece ödenmemiş para miktarına değil, müşterilerinin sadakatine de bakarlar.

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama 2023 Nasıl Yapılır?

Kırmızı kalem yemişseniz, kalan borçlarınızı ödeseniz dahi belirli bir süreyle kredi kartı ya da kredi alamazsınız. Sorgulama yapmanın en kolay yolu büyük bir şubeye gidip müşteri danışmanı ile yüz yüze görüşmektir.

Bankalarla yeniden işbirliği yapabilmek için en az 4 yıl süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre dolana kadar eğer aktif borcunuz var ise onu ödeyin, yoksa da bir mevduat hesabı oluşturarak bankayla maddi ilişkilerinizi güçlü tutun.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap