1. Ana Sayfa
  2. Finans Rehberi

İş Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır? (2023 GÜNCEL)

İş Bankası Cebe Havale Nasıl Yapılır? (2023 GÜNCEL)
0

Bildiğiniz gibi makalelerimizi sizlerden gelen sorular üzerine hazırlıyoruz ve bugün İş Bankası cebe havale nasıl yapılır ve yaşanan sorunlar nelerdir bunları inceleyeceğiz. Teknoloji o kadar ilerledi ki eskiden şubelerde saatlerce bekleyip yapabildiğimiz bazı işlemleri artık cep telefonumuzla bir kaç tıklama yaparak 2 dakikada bitirebiliyoruz. İş Bankası’nın cebe havale hizmeti gerçekten alıştığınız zaman vazgeçemeyeceğiniz bir uygulama. Şimdi arzu ederseniz detaylarını inceleyelim. Bu arada bir de kısa not girelim konuya geçmeden önce, İş Bankası’nın cebe havale işlemi ile ilgili belli aralıklarla güncellemeler oluyor, biz yazımızda bu bilgilere yer veriyoruz fakat bu kimi zaman bir iki gün alabiliyor.

İş Bankası Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

İş bankası cebe havale işlemine geçmeden önce şunu bilmelisiniz; burada anlattığımız işlem havale işlemidir ve havale aynı banka üzerindeki iki farklı kişi arasındaki para transferidir. Yani cebe havale ile sadece İş Bankası üzerinde işlem gerçekleşir. Havaleyi yapan İş Bankası müşterisidir ve gönderdiği kişi de parayı İş Bankası ATMsinden çekebilir. Yani siz kendi banka hesabınızda bulunan bir parayı başka birisine transfer ediyorsunuz ve bu kişi de parayı sadece İş Bankası ATM’sinden çekebiliyor. Özetle işcep cebe havale para çekme işlemi sadece yine İş Bankası’ndan olabiliyor.

İnternet Şubesi İle Cebe Havale

Şimdi gelelim internetten cebe havale yapmak için hangi yolları kullanabileceğimize. Bu işlemi iki türlü yapabilirsiniz. Birincisi İş Bankası internet şubesine girerek cep havale yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak iş bankası web sitesine giriyoruz(https://www.isbank.com.tr). Site açıldığı zaman sağ üst kısımda yer alan “Bireysel” butonuna basıyoruz ve yeni bir pencerecik açılıyor. Bu yeni açılan pencereden isterseniz TC kimlik numaranızla, isterseniz yabancı kimlik numaranızla yada müşteri numaranızla giriş yapabilirsiniz. İstediğiniz giriş bilgisinden sonra şifrenizi (Eğer internet bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için gerekli olan şifre bilginiz yoksa bunu telefon şubesinden, atmlerden veya banka şubelerinden alabilirsiniz.) girip giriş butonuna basıyorsunuz. Bilgiler doğru ise sizi cep telefonunuza gelen sms şifresini yada cep anahtar şifrenizi girmenizi isteyen ekran karşılayacak. Gerekli bilgi girildikten sonra İş Bankası internet şubesine giriş yapmış olursunuz.

İş Bankası internet şubesine giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden “Para Aktarma” bölümünü seçeceksiniz ve açılan diğer menüden de “Havale” kısmını tıklayacaksınız. Bundan sonra karşınıza farklı havale seçenekleri gelecek. Bunlardan sağ en sonraki “CEBE” kısmını seçtiğinizde cebe havale yapacağınız kişinin ve diğer bilgilerin girileceği kısım gelecek. Burada “Alıcının TC Kimlik No” kısmına havale yapmak istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını, “Alıcının Cep Telefon Numarası” kısmına ise parayı göndereceğiniz kişinin cep telefon numarasını girmeniz gerekmektedir. Alt kısımda ise “Aktarmak İstediğiniz Tutar” bölümüne kaç para havale yapmak istiyorsanız onu giriyorsunuz. Devam tuşuna bastığınız zaman girdiğiniz bilgilerin yer aldığı bir ekran karşınıza gelecek. Bu ekranda girdiğiniz TC kimlik numarası kime aitse o kişinin adının ve soyadının ilk harfleri görünecek, kalan harfler gizlenmiş olacak. Göndereceğiniz kişinin adının buradaki bilgiler ile uyuştuğunu veya uyuşmadığını kontrol edin. Eğer bilgiler doğru ise ve bakiye durumu yeterli ise onaya basmanız durumunda cebe havale işlemi gerçekleşmiş olur. Yapacağınız bu İş Bankası cebe havale ücreti ise tüm vergi ve masraflar dahil 4 TL’dir. Anlattığımız işlemler daha açıklayıcı olsun diye alt kısma ekran görüntüsü ekliyorum.

İşCep İle Cep Havale Yapmak

İşCep adlı mobil uygulaması ile cep havale yapmak da internet şubesi gibi basit bir şekilde olmaktadır. İlk olarak eğer kurmadıysak İşCep mobil uygulamasını telefonumuza kuralım. Ardından uygulamayı açtığımız zaman karşımıza internet şubesinde olduğu gibi giriş seçenekleri gelecek. Bunlardan birisi ile giriş yapalım. Giriş yaptıktan sonra para aktarma kısmından havaleyi seçiyoruz ve açılan menüden “Cebe Havale” bölümünü tıklıyoruz. Karşımıza az öncekinde olduğu gibi bilgileri gireceğimiz bir ekran gelecek. Bu ekranda bilgileri girdiğimiz zaman onaylamamız için bilgilerin yer aldığı sayfayı göreceğiz. Eğer bilgiler doğru ise onaya basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Burada her iki yöntem içinde geçerli olan bir kuralı hatırlatalım. Bilgileri yanlış girmeniz ve onaylamanız durumunda iş bankası cebe havale iptal gibi bir durum yok. Bu sebeple bilgileri iyice inceleyin ve eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız onaya basmayın. Eğer onaya basarsanız para karşı tarafa geçer ve o kişi de çekim yapabilir. Para karşı tarafa geçtiği zaman girilen cep telefon numarasına bir referans numarası gelmektedir. Para transferi yapılan kişi bu referans numarası ve tc kimlik numarası ile atmden para çekme işlemini gerçekleştirebilir.

İşCep’le Havale – EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

İş Bankası Cebe Havale Soru Cevap

Şimdi gelin işin ayrıntı kısımlarına geçelim. Hatta soru cevap yapalım ki daha net anlaşılsın. İş Bankası cebe havale her ne kadar basit bir işlem olsa da insanlar bazı zamanlar hata yapabiliyor ve bu konuda sabırsız olduğumuz için sıkıntı çekiyoruz. İşte en sık sorulan sorular ve cevapları.

Hafta sonu Cebe Havale Oluyor mu?

İş Bankası cebe havale işlemi 7/24 olan bir işlemdir. İster hafta sonu ister hafta içi dilediğiniz vakitte bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Kısacası İş Bankası cebe havale hafta sonu da olan bir işlemdir.

Cebe Havale İptal Edilebilir mi?

İş Bankası cebe havale iptal olmuyor. Eğer bilgileri görüp onaylarsanız para o kişiye 15 dakika içinde mesaj yolu ile gidiyor. Yanlış gönderme ihtimalinizi göz önünde bulundurarak size en son olarak gösterilen onay sayfasındaki bilgileri kontrol etmelisiniz.

Cep Havale Para Çekme Nasıl Oluyor?

İş bankasına gidip kartsız işlem para çekme, cebe havale seçeneği ile tc kimlik ve cep telefonu referans numarasını girince çekim yapılıyor. Cebe havale para çekme bu kadar basit bir işlemdir.

Referans Numarası Gelmezse Ne Olur?

Çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi de iş bankası referans numarası nasıl alınır oluyor. Referans numarası normalde en geç 15 dakika içinde gidiyor. Eğer gitmezse gönderen müşteri temsilcisine telefon açıyor, referans numarasını tekrar gönderin diye talep veriyor anında gidiyor.

Cebe Havale Limiti Ne Kadar?

İş Bankasında cep havale günlük limiti (İş Bankası cepbank limiti) 1.000 ₺’dir.

Cebe Havalede Karşı Taraf Parayı Çekmezse Ne Olur?

Para transferi yaptığınız kişi eğer parayı 3 gün içerisinde çekmezse o para gönderen kişiye geri dönüyor. Bu sebeple havale yapılan kişi parayı 72 saat içerisinde çekmelidir.

Cebe Havale Yapılan Para Tek Seferde mi Çekilmek Zorunda?

Para transferi yaptığınız kişi ATM’de istenen bilgileri girdiği zaman ne kadar para gönderilmişse o tutar tek seferde atm tarafından verilmektedir. Parayı parça parça alma gibi bir durum bulunmuyor.

Bilgiler Hatalı Girilirse Ne Olur?

İşlemi gerçekleştirdiğiniz zaman size en son olarak bir onay sayfası gösterilir. Bu sayfada girdiğiniz bilgileri görürsünüz. Eğer onay verirseniz işlem tamamlanır ve para bilgileri girilen kişi tarafından çekilmeye hazırdır. O andan sonra 3 gün içerisinde bu kişi parayı çekebilir. Sizin bu süre içerisinde parayı geri alma yada işlemi iptal etme gibi bir durumunuz maalesef bulunmamaktadır.

Biraz detaylı olarak bu konuyu anlattık. Sanıyorum İş Bankası cepbank para gönderme ile ilgili anlatmadığımız herhangi bir durum kalmadı. Fakat yine de atladığımız bir nokta yada kafanıza takılan bir konu varsa bize alt kısımdaki mesaj bırakma bölümünden yazabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap