1. Anasayfa
  2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Kendin Yap-Deri Ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Çıkarma

Kendin Yap-Deri Ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Çıkarma
1

Mürekkep lekesi çoğumuzun korkulu rüyasıdır. Mürekkep;deriyi,kumaşı ve dokunduğu her şey de leke bırakır, fakat telaşlanmayın. Düzgün işlem uygulanırsa birçok mürekkep lekesi çıkarılabilir. Elbiseleri çamaşır makinesine atmadan önce mürekkep lekelerini fark edebilirseniz, çamaşırlarınızı yıkarken daha iyi sonuçlar elde edebilisiniz. Bu yüzden makineye atacağınız her giysiyi kontrol etmemiz gerekir. Giderilmesi gereken birden fazla lekeniz türü olabilir şimdi gelin hep birlikte bu lekelerin nasıl çıkacağına bakalım.

Deriden Mürekkep Lekesi Çıkarma

Deriden mürekkebi çıkarmaya çalışmadan önce, ilk olarak ne tür deri ve ne tür mürekkep olduğunu belirlemeliyiz.

Deri Çeşitleri

Süet: Kıyafeti,süet temizliği konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir kuru temizleyiciye götürün.

Pürüzsüz Deri: Gözden kaçan ufak yerleri tespit edin ve hassas olduğu için dikkatli hareket edin. Giysiniz veya aksesuarınız çok pahalıysa onu mahvedebilirsiniz bu yüzden doğrudan bir temizleyiciye götürmeniz gerekir.

Suni Deri: Derhal temizlemeye başlayabilirsiniz.

Temizleme Yöntemi

İzopropil alkol ,mürekkep lekelerinin deriden çıkarılması için en iyi sonucu verir. Taze mürekkep lekelerinin çıkarılması daha kolaydır ve genellikle kolayca çıkar, eski lekeler birden fazla işlem gerektirebilir. Eğer deri gözenekli ise leke derinin derinliklerine nüfuz edebilir.

Beyaz bir pamuklu bezi veya pamuklu çubuğu alkolle nemlendirerek başlayın . Renkli bir bez kullanmayın çünkü boyayı açık renkli deriye aktarabilir. Lekenin dışından ortasına doğru, bezle cilalayın. Çalışma alanını küçük tutun, böylece mürekkebi daha büyük bir alana yaymamış olursunuz.

Mürekkep kumaşa işlemiş olabilir. Giysinin yeniden lekelenmesini önlemek için mürekkebin dışarı çıktığını gördüğünüzde, bezin temiz bir bölgesini nemlendirin ve bu bölgeyi temizleyin. Mürekkep bitene kadar hafifçe ovalamaya devam edin. Bezi çok sert şekilde uygulamanın deri katmanını kaldırabileceği için yumuşak bir şekilde uygulayın.

Giysileri temizleme işleminden sonra havayla kurumaya bırakın. Mürekkep çıkarıldıktan sonra, yumuşak ve pürüzsüz kalması için giysiyi deri kremi ile işlemden geçirin.

Yapmamanız Gerekenler!

Deriden mürekkebi çıkarmak için saç spreyi, bulaşık deterjanı, çamaşır sabunu, mayonez ve aşındırıcı silgi kullanmayı duymuş olabilirsiniz. Evet,  birileri bu yöntemleri kullanarak başarı elde etmiş olabilir, ancak önerilemez yöntemlerdir. Aşındırıcı silgiler muhtemelen mürekkebi temizler ancak deriden tabakayı da çıkarır,temizlemeye çalışırken ürünü kaybedebilirsiniz.

Bu tür kulaktan duyma yöntemler arasında en iyisi yüksek alkol içerdiğinden saç spreyidir, ancak saç spreyi içerisindeki diğer bileşenler lekelenmeye ve diğer sorunlara neden olabilir. Acil bir durumda sadece taze mürekkep lekesinde kullanabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Mürekkep Lekesi

Tükenmez kalemler, çoğu ev ve ofiste temel bir üründür.Nadiren eski dolma kalemler ve hindi tüyleri kadar leke bırakmazlar. Ancak bazen mürekkep lekeleri oluşabilir. Peki tükenmez mürekkep lekelerini çamaşırlardan nasıl çıkarırsınız?

Pamuklu bir bezi izopropil  alkolü ile ıslatarak ,alkolün malzemeye zarar vermemesi veya rengini bozmaması için kumaşın test ederek başlayın. İç dikiş veya etek ucu üzerinde test edin. Lekenin dışından iç tarafa doğru çalışarak, ovalama ile lekelenmeyi önleyin. Mürekkebin dağılmasını engellemek için mürekkep emildiğinde kullandığınız bezi yeni bir bezle değiştirin.

Mürekkep izleri kalırsa, oksijen bazlı bir ağartıcı (OxiClean, Clorox 2 )gibi çözeltileri soğuk suyu karıştırın. Ne kadar su başına ne kadar ürün kullanılacağına ilişkin ambalaj talimatlarını izleyin. Giysiyi tamamen batırın ve en az sekiz saat boyunca bekletin.

Bekleme işleminden sonra lekeyi kontrol edin. Eğer bittiyse, etikette belirtildiği gibi normal şekilde yıkayın. Leke hala çıkmamış ise, taze bir çözeltiyi karıştırın ve tekrarlayın. Lekeyi çıkarmak birkaç işlem gerektirebilir, ancak sabırlı olun.Leke birkaç işlemden sonra çıkacaktır.

Keçeli Kalem Lekeleri

Keçeli kalemler,kalıcı şeyler çizmek istediğiniz de harikadır.Fakat kalıcı mürekkebi (özellikle renkli giysilerden) çıkarmak neredeyse imkansızdır, ancak işe yarayabilecek bazı yöntemler vardır.

İlk olarak, pamuklu bir bezi saf alkol ile ıslatın.Alkolün malzemeye zarar vermemesi veya rengini bozmaması için kumaşı test edin. Lekenin dışından iç tarafa doğru çalışarak, lekeyi çubukla temizleyin. Mürekkebin yeniden dağıtımını engellemek için mürekkep emildiğinde yeni bir bezle değiştirin.

Mürekkep izleri kalırsa, oksijen bazlı bir ağartıcı (OxiClean, Clorox 2 ) gibi çözeltileri  soğuk su ile karıştırın. Lekeli bölge için ne kadar ürün kullanılacağına ilişkin ambalaj talimatlarını izleyin. Giysiyi tamamen batırın ve en az sekiz saat boyunca bekletin.Bekleme işleminden sonra lekeyi kontrol edin. Eğer leke çıkmışsa, her zamanki gibi yıkayın. Eğer çıkmamış ise, taze bir çözeltiyi karıştırın ve işlemi tekrarlayın.

Mürekkep hemen çıkmazsa, giysinin koyu bir renkle boyanmasını , lekenin üzerine bir yama, şerit veya düğme gibi bir süsleme koyarak yeniden tasarlayabilirsiniz.


Bu konumuzda inatçı mürekkep lekelerini deri veya kumaştan nasıl çıkarabileceğinizi anlattık.Dilerseniz sitemiz de bulunan Kendin Yap kategorisine göz atarak,daha farklı fikirler edinebilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir