1. Ana Sayfa
  2. Kredi Rehberi
  3. Sicilim Bozuk Hangi Banka Kredi Verir? SİCİLİ BOZUK OLANLARA Kredi Veren Bankalar (2022 GÜNCEL)

Sicilim Bozuk Hangi Banka Kredi Verir? SİCİLİ BOZUK OLANLARA Kredi Veren Bankalar (2022 GÜNCEL)

featured
8

Sicilim bozuk hangi banka kredi verir? Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hangileri? Kara kara düşünüyorsanız sizin için bir rehber hazırladık.

Bugün sizlerle sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hangileridir, bir liste halinde bunları sıralayacağız. Yazımızın içinde yanlış anlaşılan kara listede olanlar ile sicili bozuk olanlar arasındaki farkı da ayrıntılı olarak anlatacağız. Çünkü en çok yapılan hatalardan birisi sicili bozuk olanlar ile kara listede olanların kendilerini aynı durumda zannetmeleri oluyor. Şimdi gelin çok uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Kara Liste ve Sicili Bozuk Olanların Farkları

Bankalara olan kredi yada kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz zaman 90 gün boyunca bankalardan aramalar, mailler ve SMS’ler alırsınız. Size düzenli olarak borcunuzu hatırlatır ve ödemenizi isterler. 90 gün bittiği zaman artık ihtarname çeker ve tüm borcu sizden isterler. Yine ödeme yapmadığınız zaman dosyanızı bir avukata verirler ve artık muhatabınız banka değil avukat olur. Avukat yasal takip başlatır. İşte yasal takip başladığı zaman durumunuz Merkez Bankası’na da iletilir ve kara listeye girersiniz. Bu noktada kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankalar var mıdır diye soracak olursanız, kara listeye girmiş olanlara bankalar kredi başvurusu bile yaptırmazlar. Bankalardan kredi kartı alamazlar. Artık bankalar tarafından kredi yada kredi kartı verilmemeli denilen grubun içindedirler. Kredi notları sıfır olur yada hiç olmaz. Burada bir de not yazmak istiyorum; bir kaç istisnai durum vardır. İcralık olanlara kredi veren bankalar 2022 itibariyle vardır fakat istisnalar söz konusudur. Bunu ayrı bir yazı da detaylıca anlatacağım.

Sicili bozuk olanların duruna gelecek olursak kredi yada kredi kartı borçlarını çok geciktiren, birini gününde ödüyorsa ikisini bir iki ay geciktiren ve bu sebeple kredi notu çok düşük olan kişilerin sicilleri bozuk olur. Bankalar nezdinde tahsilat yapılması problemli kişilerdir. Bu sebeple sicili bozuk olanlar olarak adlandırılırlar. Fakat kara listeye girmezler ve kredi notları sıfırlanmaz. Ancak kredi skorları oldukça düşüktür. Bu durumdaki kişiler eğer sicilim bozuk kredi almak istiyorum derlerse her bankadan alamasalar bile alabilecekleri bankalar ve alternatif kredi alma yolları mevcuttur.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Eğer siciliniz bozuksa bunu kredi notunuzdan ve risk analiz raporunuzdan anlayabilirsiniz. Sicili bozuk olanların kredi notları genellikle 900 altında olur. Risk analiz raporlarında da gecikmeli olan ödemeleri liste halinde görülür. Sizlerden en sık gelen soruların başında yasal takipte olanlara kredi veren bankalar 2022 senesi itibariyle hangileridir oluyor. Buna az önce de yanıt verdik tekrar yanıtlayalım ve sicili bozuk olanların konusuna geçelim. Yasal takipteyseniz hiçbir banka size kredi vermez. İlk önce yasal takip durumunu halletmeniz ve borçsuz duruma geri gelmeniz gerekmektedir.

Sicili bozuk olanların durumuna, bir diğer ifade ile kredi puanı düşük olanların durumuna gelecek olursak bir kaç alternatifleri bulunmaktadır. İlk seçenekleri maaş aldıkları bankaya başvuru yapmalarıdır. Bunun için direk banka şubesine gidip müşteri temsilcisi ile kredi görüşmesi yapılmasını tavsiye ediyoruz. Geçmiş dönemde ne sebeple gecikmeler yaşadığınızı anlatmalı ve yeni çekmek istediğiniz kredi taksitlerini artık düzenli ödeyebileceğinizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Bankanın gözünde riskli durumdasınız ve bu riskleri ortadan kaldırmak için kendinizi açık bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Kredi notu düşüklere kredi kartı veren bankalar içinden size ilk tavsiyemiz maaş hesabınızın olduğu bankadır.

NOT: Garanti Bankası maaş müşterilerine Findeks’te 900 ve üzeri olan müşterilerine borç kapatma kredisi sunabiliyor.

Kefil İle Kredi Almak

Siciliniz bozuksa ve bankaları artık risksiz bir müşteri olacağınıza ikna edebileceğiniz bir durumunuz yoksa kefil ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kefilin düzenli ve belgelenebilir gelir sahibi olması gerekir. Tercihen memur olması sizin avantajınıza olacaktır. Bankanın asıl amacı size verilecek kredinin taksitlerinin düzenli ve gününde ödenmesidir. Sağlam bir kefil ise bu ihtiyacı karşılar. Bu sebeple siciliniz bozuk olmasına rağmen kefille kredi alabilirsiniz. Kefilin kredi notunun en az 1300 olması ve sicilinin temiz olması olmazsa olmaz şartlardan biridir. Bir de uyarı yapalım; internet üzerinde kara listeye kredi çıkartılır gibi ilanlar ve reklamlar görüyorum. Siz siz olun yasal olmayan yollarla kredi veren kurum yada şahıslarla işiniz olmasın.

İpotek İle Kredi Çekmek 2022

Önceden de belirttiğimiz gibi kötü sicil sahibi iseniz bankalar size kredi yada kredi kartı verirken tedirgin olabilir hatta başvurunuzu ret edebilir. Bunun sebebi de batık bir kredi vererek hem zarar etmek hem de itibar kaybına uğramaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak ve onlara kredilerinin asla batık olmayacağını göstermek için ipotek ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede bankaya paranı ödeyemezsem bile ipotek edeceğim taşınmaz ile borcunu tahsil edebilirsin ve zarar etmezsin mesajı verebilirsiniz. Çekebileceğiniz kredi ipotek edeceğiniz taşınmazın değerinin en çok %75’i kadar olabilir. Bunun yanında kredi taksitleriniz de aylık gelirinizin en çok %50’si kadar olabilir. Siciliniz bozuk olmasa bu rakamlar biraz daha yüksek olabilirdi ama şu durumda böyle olabiliyor. Bu rakamları bankadan kredi alırken müşteri temsilcisi ile görüşerek bir miktar daha arttırmayı deneyebilirsiniz. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar olmasa bile sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar mevcuttur fakat bahsettiğimiz gibi bankalara kredinin hiçbir şekilde batık olmayacağını göstermeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap