1. Anasayfa
  2. Kredi Rehberi

Kredi Borcu Biten Evin İpoteğini Kaldırma (İpotek Fek Ücreti) (2023 GÜNCEL)

Kredi Borcu Biten Evin İpoteğini Kaldırma (İpotek Fek Ücreti) (2023 GÜNCEL)
0

Eğer kredi borcu biten evin ipoteğini kaldırma konusunda bir arayışa girdiyseniz konut kredi borcunuz bitmiş demektir, bu sebeple öncelikle sizi tebrik etmek ve geçmiş olsun demek istiyorum. Uzun yıllar süren konut kredisi geri ödemelerinin insanı ne kadar zor ve sıkıcı süreçlere soktuğunu gayet iyi biliyorum. Artık bu meseleniz bittiğine göre ipotek kaldırma işlemi nasıl oluyor birlikte inceleyelim isterseniz. Yazımızın içerisinde tüm süreç ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bazı noktaları sizler zaten halletmiş olabilirsiniz ama ben hiç bir aşamayı henüz geçmemiş olan arkadaşlarımızı da düşünerek tüm detaylara gireceğim. Lütfen yazının tümünü okuyun, belki gözünüzden kaçmış bir nokta olabilir.

Tapudan İpotek Kaldırma İşlemleri

Öncelikle isterseniz ipoteğin mantığını açıklayalım ardından tapudan ipotek kaldırma işlemleri nasıl oluyor ona bakalım. Siz bankadan konut kredisi çektiğiniz zaman banka geri ödenmeme ihtimaline binaen tapuya ipotek koyar. Bunun anlamı konut kredisi borcu ödenmezse evi satışa çıkartabilir ve borcunu bu satıştan elde edilecek para ile alır. Konut kredisi borcu bittiği zaman artık bu ipoteğe gerek kalmaz ve kaldırılması doğal olarak borcu ödeyen kişinin hakkıdır. Borç ödenmediği takdirde banka ev üzerinde hak sahibi olabilmektedir fakat bu hak sahipliği sadece borcun ödenmediği hallerde geçerli olmaktadır. Borç kapandığı zaman ev sahibi kişi ipoteği kaldırtarak ev üzerinde tam hak sahibi olur ve bu hakkı başka kişi yada kurumlarla paylaşmama hakkı artık eline geçer.

Tapudan konut kredisi ipoteğini kaldırtmak için bankanızdan borcun bittiğini gösteren adına fek evrağı denilen bir yazı almanız gerekmektedir. Bu evrak yani ipotek fek ücreti olan bir evraktır. Burada şu noktaya da değinmekte fayda var. İpotek fek ücreti tüketiciler nezdinde haksız olarak görülen bir durumdur ve çok sık itiraz edilmektedir. Sizde bu konuda bir sıkıntı yaşıyorsanız konut kredisi sözleşmenizde ilgili bölümü inceleyecek sizden ipotek kaldırma evrağı için bir ücret alınıp alınamayacağı sözleşme ile kayda geçmiş mi geçmemiş mi görebilirsiniz. Eğer kredi sözleşmenizde fek ücreti diye bir durum bulunmuyorsa itiraz edebilirsiniz. İpotek kaldırma ücreti 2023 senesinde bankadan bankaya değişmekle birlikte ortalama 200 – 300 TL tutmaktadır. Borcu yoktur kağıdı olarak da bilinen ipotek fek yazısı ücretine itiraz etmek isterseniz bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığında yer alan Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Yapılan başvuruların sizin lehinize sonuçlanma ihtimali epey yüksek. Bu konu ile ilgili açık kaynaklardan yaptığımız inceleme ipotek fek yazısı ücretinin haksız görüldüğü ve itiraz edenlere geri ödendiği hususunda bilgiler veriyor.

İpotek Fek Ücreti Nedir, Geri Alınabilir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=7V4oa8Jj0Ko

Konut Kredisi İpotek Kaldırma Süresi

Şimdi gelelim konut kredisi ipotek kaldırma süresi ne kadardır ve nasıl sonuçlanır meselesine. Bankadan aldığınız ipotek fek yazısı kesinlikle noter onaylı olmalıdır. Bu zaten bankada size bildirilmektedir. Elinizdeki noter onaylı ipotek fek yazısı ile ilgili tapu müdürlüğüne gittiğiniz zaman aynı gün içerisinde konut kredisi için eve konulan ipoteği kaldırtabilirsiniz. Bu konuda tapu dairelerimiz bizleri bekletmiyor ve hemen işlemleri tamamlayıp ipoteği kaldırıyor. Arzu ederseniz e-devlet şifrenizle tapu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. 

Sizlerden çok sık gelen soruların biri de ipotek kaldırma dilekçesi örneği hakkında oluyor. Böyle bir dilekçe hazırlanmasına gerek yok. Tapu müdürlüğüne ipotek fek yazısı ve tapunuzla birlikte giderek işlemleri tamamlayabilirsiniz. Eğer sizden bir dilekçe istenirse o büyük ihtimalle hazır bir dilekçe olacaktır ve siz sadece boş alanları doldurursunuz. Sizden hem dilekçe istenip hem de taslak verilmediyse ilgili tapu müdürlüğüne başlığı atarak tapu da yer alan bilgileri girer ve bu ev üzerindeki ipoteği kaldırtmak istiyorum şeklinde bir dilekçe yazabilirsiniz. Son olarak tapudan ipotek kaldırma masrafı hakkında bir iki şey söyleyelim. Bu aslında bankaların sizden istediği ipotek fek ücretidir. Alınmaması gereken bir ücrettir. Bu konu ile ilgili yukarıda da belirttiğimiz gibi sizden bir ücret istenirse bunu ödemeyebilirsiniz, eğer öderseniz bile sonradan itiraz ederek alma hakkınız bulunmaktadır. Kredisi biten evin ipoteğini kaldırma işlemi için alınan fek ücreti bizzat BDDK tarafından bankalara alınmaması konusunda bilgi verilen bir ücrettir. Konu ile ilgili sizlerle paylaşacağımız bilgiler şimdilik bunlardan ibaret. Sizlerde mesele hakkında tecrübeli iseniz yaşadıklarınızı ve diğer takipçilerimize yarar saylayacak bilgileri lütfen yazının alt kısmındaki mesaj bırakma yerinden paylaşın.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir