1. Anasayfa
 2. Kredi Rehberi

Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar + İkinci El Kredisi (2021 GÜNCEL)

Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar + İkinci El Kredisi (2021 GÜNCEL)
0

Yürürlükteki mevzuat gereğince bankalar araç fiyatının tamamını araç kredisiyle doğrudan karşılayamamaktadır, ancak peşinatsız araç satın almak veya aracın yüzde yüzüne kredi kullanmak isteyen tüketicilerin izleyebileceği bazı prosedürler bulunur. Bu prosedürlerin yerine getirilebilmesi için de sağlanması gereken bazı şartlar vardır, ancak bu gibi detaylara değinmeden önce aracın tamamına kredi çekmek için neler yapılması gerektiğine ve nasıl kredi verileceğine değinmek yararlı olacaktır.

Aracın Tamamına Kredi Almak Mümkün mü?

Bankalar tarafından doğrudan yalnızca araç kredisiyle aracın tamamına kredi çekmek mevzuat gereği mümkün değildir. Buna karşın üretilen alternatif yöntem ise düşük faizli ihtiyaç kredisiyle arta kalan peşinat açığını kapatmaktır. Şöyle ki banka sorunsuzca 50 bin TL’ye kadar olan araçlar için satış bedelinin % 70’i kadar, 50 bin TL ve üzerindeki araçlar için ise 35 bin TL + 50 bin TL’nin üzerinde kalan kısmın yarısı kadar kredi sağlayabilmektedir. Görüldüğü gibi yalnızca araç kredisi çekildiğinde % 30 veya % 30 + 50 bin TL’den arta kalan kısmın yarısı kadar bir meblağ peşinat olarak ödenmek durumundadır. Bu peşinatı ödemek istemeyen tüketiciler ihtiyaç kredisi çekebilir ve bu peşinatı çektiği ihtiyaç kredisinden karşılayabilir. İhtiyaç kredisi faiz oranlarının zaman zaman araç kredisi faiz oranlarına nazaran daha çok düştüğünü bilmek ve buna göre düşük faiz oranlarıyla olabildiğince çok ihtiyaç kredisi çekip olabildiğince az araç kredisi kullanmak yararlı olacaktır.

Bu yöntemi uygulamaya karar veren, yani araç kredisi ve ihtiyaç kredisini aynı anda çekip aracın tamamını kredilendirmek isteyen tüketicilerin mümkünse konut ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunması faydalı olacaktır. BDDK mevzuatı gereği konut ipotekli ihtiyaç kredileri ile konut değerinin % 80’ine kadar ihtiyaç kredisi çekilebilir, diğer yandan ipotekli olarak alındığından dolayı kredi banka için çok az risk teşkil eder ve bu nedenle de faiz oranları çok düşük olur. Dolayısıyla konut ipotekli ihtiyaç kredisiyle aracı doğrudan satın alıp, araç kredisini hiç çekmemek dahi mümkündür.  Konut ipotekli ihtiyaç kredisinin diğer bir avantajı da % 5 vergi indiriminin olmasıdır.

2.El Aracın Tamamına Kredi Almak Mümkün mü?

2’nci el aracın tamamına kredi almak mümkündür ve hatta yalnızca bankalar aracılığıyla uygulanabilecek en az iki farklı yöntemi vardır.

Satın alacağı ikinci el aracın tamamını kredilendirecek tüketici araç kredisi ve ihtiyaç kredisi bileşimiyle bu isteğini yerine getirebilir. Şöyle ki faiz oranlarıyla basit bir hesaplama yaptıktan sonra ihtiyaç kredisine yapılacak toplam geri ödeme ve araç kredisine yapılacak toplam geri ödeme hesaplanmalı bu bileşimden en karlı çıkılacak oranlar belirlenmelidir. Oranlar belirlendikten sonra gerektiği kadar ihtiyaç kredisi çekilip, araç kredisinden arta kalan kısmın peşinatı olarak kullanılabilir. Bu bileşimde araç kredisi de kullanılacağından dolayı aracın 5 yaşından büyük olmaması gerekir.

Diğer bir yöntem ise konut ipotekli ihtiyaç kredisi çekip yalnızca ihtiyaç kredisiyle aracın tamamını satın almaktır. Şöyle ki konut ipotekli ihtiyaç kredisiyle konut değerinin % 80’i kadar kredi çekilebilir. Bu kredi ile aracın doğrudan satın alınmasının önünde hiçbir engel yoktur ve konut ipotekli ihtiyaç kredilerinin faiz oranları diğer kredilere göre çok daha düşük olur. Dolayısıyla satın alınacak aracın araç kredisiyle kredilendirilmesindense çok daha ucuza mal olması mümkündür.

0 km Aracın Tamamına Kredi Nasıl Alınır?

Yeni satın alacağı aracın tamamını kredilendirmek isteyen tüketici araç markaları tarafından sağlanan kredilere, finans şirketlerine, bankalara ve galerilere başvurarak bu isteğini yerine getirebilir.

Satın alınacak araç belirlendikten sonra aracın tamamının nasıl kredilendirilmek istendiğine karar verilmelidir. Bu karar verildikten sonra ilgili kurumla görüşmeler sağlanmalı ve aracın satın alımı gerçekleştirilmelidir. Bu işlem gerçekleştikten sonra ödemelere başlanması gerekecektir.

0 km aracın tamamının bankalar tarafından nasıl kredilendirileceğini öğrenmek için yukarıdaki ‘Aracın Tamamına Kredi Almak Mümkün mü’ başlığının altında yazanları okumak yeterli olacaktır.

İkinci El Aracın Tamamına Kredi Nasıl Alınır?

İkinci el araç için 5 yaşını doldurmamış olma şartı ile bankalardan, finans kuruluşlarından, galerilerden ve araç markalarının oluşturduğu fonlardan yararlanılabilir.

Bu kapsamda satın alınacak ikinci el araç belirlendikten sonra aracın fatura değeri üzerinden hangi kurumdan finansman kullanılacağına karar verilmelidir. Karar verildikten sonra gerekli prosedürler yerine getirilmeli ve aracın satın alımı gerçekleştirilmelidir. Araç satın aldıktan sonra taksit ödemeleri hemen başlayacaktır.

İkinci el aracın tamamının bankalar tarafından nasıl kredilendirilebileceğini öğrenmek için yukarıdaki ‘2.El Aracın Tamamına Kredi Almak Mümkün mü’ başlığının altında yazanları okumak yeterli olacaktır.

Aracın Tamamına Kredi Veren Galeriler Var mı?

Sıfır aracın tamamına kredi veren galeriler genellikle aracın satış bedelini yüksek göstererek fatura tutarı üzerinden kredi çekilmesini sağlamaktadır, her ne kadar tavsiye edilmese de ülkemizde başvurulan yöntemlerden birisidir.

İkinci el araçların tamamının kredili olarak alınması ise daha kolay ve zahmetsizdir. Çoğu ikinci el aracın ilk yılının sonunda kasko değerinden daha düşük bir fiyata satıldığı görülür. Bu kapsamda mevzuat gereği ikinci el araçlar için sağlanan krediler de kasko değeri üzerinden verilir ve dolayısıyla 100 bin TL’lik kasko değeri olan, ancak 70 bin TL’ye satılan bir aracın tamamının doğrudan kredilendirilmesi mümkün olur.

Aracın tamamına kredi veren, ancak bunu Koç Finans, Doğuş Finans, ING Finans vb. bir kuruluş aracılığıyla gerçekleştirmeyen galerilerin yaptığı faaliyet Türk Ceza Kanunu uyarınca tefecilik olarak nitelendirilir. Dolayısıyla faaliyeti yapan kişi kadar yaptıran kişi de suçlu durumuna düşer. Diğer yandan finans kuruluşlarıyla çalışmayan, doğrudan kendisi kredi sağlayan kişi ve kurumlar çok yüksek faiz oranlarıyla senetle araç satışı gerçekleştirir. Senetle gerçekleştirilen araç satışlarında sık sık mağduriyet yaşanmaktadır ve olabildiğince uzak durulması gerekir.

Ankara

Ankara’daki bazı araç galerilerinin araç markalarının oluşturduğu fonlarla tüketiciler için aracın tamamını kredilendirebildiği bilinmektedir. Bu kapsamda tüketicilerin yakınlarındaki galerilerle iletişime geçmesi ve hangi finans kuruluşlarıyla çalıştıklarını öğrenmesi gerekir.

İzmir

İzmir’deki çoğu araç galerisi en az bir finans kuruluşuna bağlı olarak çalışır. Bu sayede aracın tamamını rahatlıkla kredilendirebilen bu galeriler aracın satış bedelini yüksek göstererek gerçek fiyatının tamamı kadar kredi kullanılmasını sağlar.

İstanbul

İstanbul’daki neredeyse her galeri bir finans kuruluşuyla ya da araç markası fonlarıyla ortak şekilde çalışır. Bu kapsamda aracın satış bedelini yüksek göstererek ya da doğrudan araç markalarının fonlarını aktararak peşinatsız araç satışı gerçekleştirebilen galeriler neredeyse her yerde bulunabilir.

Gaziantep

Gaziantep’deki galeriler de çeşitli Koç, Doğuş vb. çeşitli finans kuruluşlarıyla çalışarak tüketicilerin satın alacağı aracın tamamının kredilendirilmesini sağlayabilmektedir.

2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar

‘2.El Aracın Tamamına Kredi Almak Mümkün mü’ başlığının altında 2’nci el araç için aracın nasıl kredilendirilebileceğinden söz edilmişti. Bu kapsamda araç ve ihtiyaç kredisi için yararlanılabilecek bankalar:

 • Akbank
 • Anadolubank
 • Fibabanka
 • Şekerbank
 • Turkish Bank
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • HSBC
 • ICBC
 • ING
 • Odeabank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası

Fark edilebileceği gibi listede katılım bankaları bulunmamaktadır zira katılım bankaları ihtiyaç kredisi, araç kredisi veya konut kredisi fark etmeksizin peşin parayı tüketiciye teslim etmemekte, ürünü anlık olarak satın aldıktan sonra doğrudan tüketiciye satışını gerçekleştirmektedir.

Hangi Marka Aracın Tamamına Kredi Alınabilir?

Bazı araç markaları öz varlıklarını kullanarak kendisinden araç satın almak isteyen tüketicilere finansman sağlayabilme imkanına sahiptir. Bu kapsamda başvurulabilecek finansmanı olan araç markaları Chevrolet, Citroen, Fiat, Ford, Opel ve Renault olarak öne çıkmaktadır.

Chevrolet Marka Aracın Tamamına Kredi

2011 yılında Türkiye Ekonomi Bankası ve Akbank işbirliğiyle “Chevrolet Finans Programı”nı başlatan Chevrolet, bu sayede araç satın almak isteyen tüketicilerin hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor. Sağlanacak krediler için diğer markalardan farklı olarak bankalarla çalışmayı tercih eden Chevrolet ile aracın tamamını kredilendirmek mümkün.

Citroen Marka Aracın Tamamına Kredi

Baylas Otomotiv ile Volkswagen Doğuş Finans kuruluşu (VDF) ortaklığıyla kurulan Citroen Finans sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri Citroen marka aracı kredilendirebilme imkanına kavuştu. Bu kapsamda Bayraktar OTO veya Doğuş Finans ile çalışan herhangi bir kurumdan 0 ve 2’nci el araç satın alımı gerçekleştirilebilmektedir.

Fiat Marka Aracın Tamamına Kredi

KOÇ Holding bünyesinde faaliyet gösteren Koç Fiat Kredi sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri Fiat marka aracı kredilendirebilme olanağına sahip. Bu kapsamda KOÇ Fiat ile iş birliği yapan herhangi bir galeriden kredili araç satın alımı mümkün.

Ford Marka Aracın Tamamına Kredi

Ford’un kendi bütçesiyle kurduğu Ford Finans sayesinde tüketiciler herhangi bir yerden satın alacakları Ford marka sıfır ve ikinci el araçlarını kredilendirme imkanına sahip. Bu kapsamda satın alım işleminden önce Ford Finans ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

Opel Marka Aracın Tamamına Kredi

0 ve 2. el Opel marka araçların satın alımı sırasında yararlanılabilecek Opel Finans Sistemi (OFS) sayesinde tüketiciler peşinat bulundurma zorunluluğu olmadan bazı galerilerden kredili araç satın alımı gerçekleştirebilmekte. Oldukça düşük faiz oranlarıyla sunulan krediden yararlanmak için Opel Finans Sistemi (OFS) yetkilisi bayilerden teklif istenebilir.

Renault Marka Aracın Tamamına Kredi

Renault’un kendi bütçesiyle kurduğu Renault Finans ile satın alınmak istenen sıfır veya ikinci el Renault araç için herhangi bir Renault yetkili bayisi ile temas kurulabilir. Doğrudan kullanılabilecek düşük faizli kredi için kredi notu sorgulaması da yapılmaktadır.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir