1. Ana Sayfa
  2. İş Tavsiyeleri

Çay Ocağı Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?

Çay Ocağı Açmak Ne Kadar Para Kazandırır?
0

Çay ocağı açmak, düşük sermayeli yüksek kazançlı iş fikirleri arasındadır. Çay, Türk halkının severek tükettiği ve masraf açısından en son kısacağı şeylerden biri olduğu için çay ocakları genelde ekonomik krizlerden pek etkilenmezler. Temel gıda ürünlerinden biri olduğu için, maliyeti düşük, ancak karı yüksek olan iş fikirlerinden biri olmaktadır. Çay ocağı açarak gerçekten de kısa sürede ciddi anlamda paralar kazanabilmek mümkündür, tabi işin bazı püf noktaları da var. Peki çay ocağı açarak nasıl para kazanabilirsin? Çay ocağı açmak için gerekli sermaye nedir?

Çay Ocağı Açmak İçin Gereken Sermaye

Çay ocağı açabilmek için tahminen 30 bin lira civarında bir sermaye gereksinimi vardır.  Çay ocağı açmak, temelde yaklaşık 20-30 masa ve yaklaşık 100 sandalye gereksinimi duyar. Tüm bunlara ek olarak alınması gerekli, semaver, ocak, içecek dolabı ve televizyon gibi ürünlere de ihtiyaç duyulur. Tüm bunların hepsi 30-40 bin lira arası bir sermaye ile çok rahat karşılanabilmektedir. Çay ocağı açabilmek için tüm bunlara ek olarak belirli bir miktar nakit de gerekir. Bir süre iş yapamama ihtimali olduğundan sizi idare edebilecek 20 bin lira civarında bir nakit ve belirli limitlerde birkaç kredi kartı olması çok işinize yarar.

Çay Ocağı Nereye Açılır?

Çay ocaklarının açılacağı yerler, genelde 50 yaş üstü grubun yoğun yaşadığı yerler olmalıdır. Genç gruplarda çok ciddi bir kahve tutkusu yoktur, bu nedenle bu yaş gruplarının yoğun yaşadığı yerlerde açılan çay ocakları zarar etmenize neden olabilir. Açacağınız dükkânın kirası çok fazla olmamalıdır, kira ve iş yapabilme potansiyelini mutlaka iyi analiz etmelisiniz. İyi bir yer için 5000 lira kira çok ucuz kalabilirken, mahalle arası bir yer için çok pahalı kaçabilir. Bu nedenle bu analizi iyi yapmalı ve çay ocağı açmak için pazar araştırması yapmalısınız.

Çay Ocağı Ne Kadar Satış Yapar? Hangi Malzemelerin Olması Gerekir

Bir çay ocağında bulunması gereken satış ürünleri aşağıda verilmiştir.

  • Çay
  • Türk kahvesi
  • Çözünebilir kahve
  • Filtre Kahve
  • Gazlı ve gazsız meşrubatlar

Yukarıdaki içecekler bir çay ocağında kesinlikle bulunması gereken içeceklerden oluşmaktadır. Bu içeceklerin mutlaka satış lokasyonunuzda bulunması gerekmektedir. Çay ocağınızı açtığınız ilk gün, fiyatlar genelde uygun tutulmalı ve diğer çay ocakları ile arasında bir fark bulunmalıdır. Belli bir süre geçtikten sonra, günlük cironuz 1000 TL’ye kadar ulaştıktan sonra fiyatlara ufak bir zam yaparak piyasanın normal kabul ettiği fiyata getirmelisiniz.

İyi bir çay ocağı günlük 1000 adet çay satışı yapmaktadır. Her bir çayın ortalama 1,50 TL fiyattan satıldığını düşünecek olursak 1500 lira civarında bir ciro yapacağınız anlamına gelmektedir. Diğer içecek satışlarından da günlük ortalama 300-500 lira arasında bir para toplayabilir ve kısa sürede sermayenizi amorti edebilirsiniz.

Çay Ocağı Ne Kadar Kazanır?

İyi iş yapan bir çay ocağının aylık elde edebileceği kar 20 bin lira civarındadır. Söz konusu rakam, günde 2 bin lira satış yapabilen ocaklar için geçerlidir.  Günlük satışı 1 bin lira civarında olan ocaklar, tüm giderleri çıkardıktan sonra yaklaşık 10 bin lira kar elde edebilirler.  Çay ocaklarının net kar marjı yüzde 30-60 arasındadır. Yani kasaya giren her 100 liranın en az 30 lirası çay ocağına kar kalır ve bunlara fatura, kira ve diğer giderler dahil edilmiştir.

Mahalle arası bir çay ocağı ise ayda ortalama 17 bin lira civarında satış yapar ve 5-6 bin lira para kazanır. Sizlerde çay ocağı açmak istiyorsanız, yazımızı iyice okuyup analiz etmeli ve buna göre karar vermelisiniz. İyi bir konumda açılmış çay ocağı, gerçekten de çok iyi para kazanabilir. Genelde günde 1000 çay ve üzeri satış yapan işletmelere en az 2 eleman da gerekir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap