1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Nasıl Astsubay Olunur? Astsubay Olma Şartları & Maaşı 2023

Nasıl Astsubay Olunur? Astsubay Olma Şartları & Maaşı 2023
0

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde görev yapmakta olan Astsubay mesleğini yerine getirmek isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Astsubay nasıl olunur adlı yazımızda astsubay olmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yolu, astsubay olma şartları ve astsubay gereksinimleri detaylı olarak açıklanmaktadır. Gerekli şartları ve gereksinimleri sağlayan kişiler TSK bünyesinde görev almaya hak kazanmaktadır.

Astsubay Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan Astsubaylar, subaydan kıdemsiz er ve erbaştan kıdemlidir. Emir komuta zincirlerindeki görevlerine yerine getirirken aynı zamanda askeri eğitim ve muharebe alanlarında da görev alırlar.

Astsubay Olma Şartları

Astsubay olmak isteyen bireylerin bu görevde yer almaya hak kazanmaları için astsubay olma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Belirlenen gereksinim ve şartları yerine getirmeyen kişilerin astsubay olması mümkün değildir. Astsubay olma şartları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silah taşımak için hukuki bir engeli bulunmamak,
 • TSK tarafından sağlık yeteneği uygulamalarında herhangi bir rahatsızlık veya engeli bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturmasından başarı geçebilecek olmak,
 • Lise veya dengi bir okuldan, 2 yıllık fakültelerden veya 4 yıllık fakültelerden mezun olan kişiler astsubay olarak görev alabilmektedir.
 • 2 yıllık (ön lisans) fakültelerinden mezun olan bireylerden 26 yaşını doldurmuş olanlar aday olamaz.
 • 4 yıllık (lisans) fakültelerinden mezun olan bireylerden 28 yaşını doldurmuş olanlar aday olamaz.
 • Vücut yapısının belirlenen nitelikleri sağlaması, sağlam ve düzgün bir yapıda olması.
 • Dişlerinde bir problemin olmaması ve muntazam görünmesi.
 • Vücut üzerinde dövme, jilet, yanık veya çizik gibi şeylerin olmaması.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirtilen boy ölçü oranlarına sahip olmak gerekmektedir.
  Erkekler için boy oranı en az 1.64, kadınlar için ise en az 1.58 olmalıdır.

Astsubay Olma Yöntemleri

Astsubay olmak için belirlenen yöntemler iki şekildedir.  Lise veya dengi düzeyde okullardan veya üniversitelerden mezun olduktan sonra astsubay olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

 1. Astsubay nasıl olunur sorusunun birinci cevabı liseyi bitirdikten sonra başvuru yapmaktır. Liseyi veya dengi okulları bitiren adaylar başvuru yapmaları ve gerekli süreci başarı ile gerçekleştirmeleri sonucunda 2 yıl askeri okulda eğitim görmek için Türk Silahlı Bünyesinde görev almaya başlarlar. Astsubaylık için alım işlemlerini Milli Savunma Üniversitesi gerçekleştirmektedir. MSÜ giriş yapabilmek için MSÜ sınavlarına katılmanız ve aynı zaman üniversite sınavından da ortalama başarıyı sağlamanız gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesinde eğitim gören adaylar 2 senenin sonunda;
  Hava Astsubay Meslek Okulu sayesinde Astsubay olarak mezun olmaktadır.
  Kara Astsubay Meslek Okulu sayesinde Astsubay olarak mezun olmaktadır.
  Deniz Astsubay Meslek Okulu sayesinde Astsubay olarak mezun olmaktadır.
 2. Astsubay nasıl olunur sorunun ikinci cevabı ise üniversitelerin lisans ve önlisans fakültelerinden mezun olan kişilerin TSK bünyesine katılmasıdır. Üniversite eğitimini tamamlayan adaylar Astsubaylık başvurusu yaparak dış kaynaktan orduya görev alımı işlemi gerçekleştirmektedir. Başvuru yapacak kişilerin KPSS şartı aranmaktadır.

Astsubay Olma Süreci

Fiziki ve eğitim şartlarını sağlayan kişiler TSK bünyesine başvuru yaptıktan sonra sözlü sınav, yazılı sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavlarını başarıyla tamamlamak zorundadır.

 • Yazılı sınav içerisinde toplam 50 soru yer almaktadır. Türkiye Coğrafyası, Uluslararası Kurumlar ve Anlaşmalar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Atatürkçülük, İnkılap Tarihi ve Türkçe olmak üzere dersler bulunmaktadır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda kişilerin sınavndan en az 70 puan alması gerekmektedir.

Yazılı sınavı başarı ile tamamlayan adaylar sözlü mülakat sürecine girmektedir. Bu sürecin başlangıcında kişilerin belirtilen sağlık ve görüntü koşullarına uyumunu görmek amacıyla sağlık muayenesi yapılmaktadır. Sözlü mülakat sizler hakkında bilgi edinmek ve davranışlarınızı ölçmek amacıyla yapılmaktadır.

Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi ise, adayların gerekli şart ve koşullara uyum gösterip göstermediğini görebilmek amacıyla yapılmaktadır. Adaylara mekik, şınav ve 1500 metre koşu testleri yapılarak dayanıklıkları ve fiziki yeterlilikleri ölçülmektedir.

 • Bu üç testin birleşiminden alınan puanlar oranlama hesaplamasıyla birlikte kazanan adayları ortaya çıkarmaktadır. Yazılı sınav puanının %70’i, sözlü mülakat puanının %15’i ve fiziki kabiliyet yeterlilik testi puanının %15’i toplanmaktadır. Bu toplamın sonucunda ortaya çıkan puan başvuran kişinin Astsubaylık başvuru puanıdır.
 • Puanlar büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır. Sırasıyla en yüksek puanı alan adaylar Astsubay olmaya hak kazanmış sayılmaktadır. Bu süreçten sonra 2 yıl boyunca eğitim görmektedirler. Eğitimin sonrasında Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde hizmet vermeye başlanmaktadır.

anal porno izle

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap