1. Ana Sayfa
  2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Buzdolabı Daha Verimli Nasıl Kullanılır ?

Buzdolabı Daha Verimli Nasıl Kullanılır ?
0

Bu konumuzda hepimizin evinde bulunan buzdolabını nasıl daha verimli ve tasarruflu kullanabiliriz bahsedeceğiz. Buzdolabının içerisine koyduğumuz yemekleri ve buzdolabının mutfaktaki konumunu düzenleyerek,hem daha uzun ömürlü yemekler hemde daha az elektrik faturası gelmesini sağlayabiliriz. İlk olarak işe tasarruflu ve doğru buzdolabını seçerek başlıyoruz.

Doğru Buzdolabı Seçimi

En çok yapılan yanlışların başında,ihtiyaç olmadığı halde büyük ve daha fazla enerji tüketen buzdolabı seçilmesi geliyor.Eğer 4 kişilik çekirdek bir aile iseniz büyük ve geniş hacimli buzdolabı almaktan kaçının.Zaten bir kere alıyoruz bari almışken en büyüğünü alayım düşüncesi yanlış bir düşüncedir.

Yapılan bir diğer yanlış ise,beyaz eşya alırken enerji tasarrufundan ziyade estetik ve tasarımına önem vermemiz oluyor.Buzdolabı da dahil olmak üzere tüm beyaz eşya tercihlerinizi A++ enerji tasarruflu seçmeniz,elektrik faturasını büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Beyaz eşya tercihlerini daima herkes tarafından kabul görmüş,güvenilir markalardan yana yapmalısınız.Çünkü bu markalar olası bir arıza probleminde,satış sonrası destekleri ile de tüketiciler tarafından tam not almayı başarmış markalardır.

Buzdolabı tercihinizi yaparken birden fazla ürün arasında kaldığınız takdir de,tercihinizi mutlaka daha az enerji tüketenden yana yapmalısınız.Satın alırken fiyatın biraz fazla olması gözünüzü korkutmasın çünkü ileride büyük bir fatura tasarrufu sağladığını fark edeceksiniz.

Buzdolabının Mutfaktaki Konumu

Buzdolabının uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için yer seçimi çok önemlidir.Genelde karşılaşılan arıza sorunların sebebi,dolabın yanlış konumda olmasından kaynaklıdır.Buzdolabını mutlaka ısı yayan; fırın,ocak, kurutma makinesi gibi eşyalardan uzak bir yere koymalısınız.Çünkü dolap ısıya maruz kaldığında soğutmak için daha fazla enerji tüketecek ve faturamıza olumsuz yansıyacaktır.Buzdolabını mümkünse güneş almayacak şekilde ,cam kenarı ya da balkona yakın bir yere koymalısınız.

Buzdolabı yer seçiminde yapılan en büyük yanlış ise,gömme mutfak dolaplarının içine yerleştirmektir.Bu tür kapalı alanlara koyduğunuzda hava alamayacağından daha fazla elektrik tüketecektir ve hatta soğutma motorunun yanması gibi problemlerle karşılaşmanız muhtemeldir.Eğer küçük bir mutfağınız varsa ve koyacak başka yer yoksa,mutlaka buzdolabının arkasında duvar ile 15-20 cm boşluk bırakmayı unutmayın.

En çok yapılan yanlışlardan biri de,çabuk soğuması istenilen kola gibi soğuk içecekler için buzdolabının ayarı ile oynanmasıdır.Soğukluk ayarını yükseltip-düşürmeniz,buzdolabının daha çabuk bozulmasının en temel sebeplerinden biridir.Olabildiğinde sabit bir ayarda bırakmalı,mevsime göre derece ayarı yapmalısınız.

Buzdolabına Yiyecekler Nasıl Yerleştirilmeli ?

Yapılan en büyük yanlış,ocaktan yeni aldığımız sıcak yiyecekleri direkt olarak buzdolabına koymaktır.Isısı dağılmamış sıcak yemekleri buzdolabına koyduğumuzda,soğutmak için daha fazla enerji tüketeceğinden bu durum faturaya yansıyacaktır.Yemeği soğumadan dolaba koymak,yemeğin daha çabuk bozulmasındaki en önemli etkendir.Özellikle çorba gibi sıvı gıdaları soğuduktan sonra buzdolabına koymalısınız.

Peynir,süt,yoğurt gibi gıdaları buzdolabına yerleştirirken ağzı kapalı saklama kutularına koymalısınız.Bu tür süt ürünlerinde bakterinin bol olması sebebiyle,ağzı kapatılmadan dolaba yerleştirildiğinde diğer yemeklerin daha çabuk bozulmasına sebep olurlar.

Ambalajlı ürünleri direkt olarak buzdolabına koymak çok sık yapılan bir diğer yanlıştır.Buzdolabı,ambalajlı ürünleri soğutmak için daha fazla enerji tüketeceğinden,ürünü ambalajından çıkararak saklama kabı içerisine koymanız daha tasarruflu olacaktır.

Çabuk tüketilmesi gereken,meyve suları,kola,süt,yaş pasta gibi gıdaları 0 (sıfır) derece bölmesine yerleştirmelisiniz. Bu tür gıdaların kapak bölümüne yerleştirilmesi,aç-kapa durumunda ısı kaybedeceğinden daha çabuk bozulmasına sebep olacaktır.


Bu konumuzda sizlere elektrik tasarrufu sağlayarak ev ekonomisine nasıl katkı sağlayabileceğiniz den bahsettik.Dilerseniz sitemiz de bulunan diğer konulara da göz atarak,daha farklı nasıl kazanç sağlayabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap