1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2023 ||

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2023 ||
0

Devlet destekli evlilik kredisi, devletin evlenmek isteyen gençlere sağladığı sosyal desteklerden biridir. Evlilik çağı gelen ancak maddi zorluklar sebebiyle evlenemeyen gençler için devlet düğün kredisi desteğini hayata geçirdi. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bu proje ile,belirli kriterlere uygun olduğu ispat edilen gençlere devlet destekli  faizsiz evlilik kredisi veriliyor. Evlilik kredisine başvurup, gerekli incelemeler sonucu destekten yararlanma hakkına sahip olan gençler düğün kredisini,evlilik yolundaki kına,düğün,nişan gibi tüm işlerde kullanabilecekler.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Evlilik kredisi ülkemizde faaliyet gösteren devlet yada özel bankalardan da alınabiliyor. Ancak bu kredi bankalar tarafından evlilik kredisi olarak değil de ihtiyaç kredisi olarak veriliyor. İhtiyaç kredilerinin tutarına göre faiz oranı hesaplansa da,Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bu kredi için sabit bir miktar üzerinden sıfır faiz olarak veriliyor.

Alınan evlilik kredilerinin geri ödeme süresi 48 ay’a kadar uzatılabiliyor. Bu krediye çiftler ayrı ayrı olarak da başvurabiliyor.Kişi başı destek miktarı 2023 yılı itibari ile 9.000 TL olarak güncellendi.Kadın ve erkek ayrı başvurdukları takdir de,toplam da 18.000 TL evlilik kredisi alabiliyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

Bir bankadan kredi alabilmek için bazı şartların olduğu gibi,devlet kurumları aracılığıyla verilen evlilik kredisinin de bazı şartları bulunmaktadır. Söz konusu faizsiz 9.000 TL kredi desteğinin gerçekten ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanmasını isteyen Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda çalışmalarını büyük bir titizlik ile yürütüyor.

Bu şartlar;

  • Evlenmeyi düşünen çiftlerden en az birinin 27 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
  • Evlilik kredisi alabilmek için devlet ile anlaşması bulunan bankalarda, evlenme ve çeyiz hesabının olması ve bu hesabın evlilik kredisine başvuran çiftler tarafından açılmış olması gerekiyor.
  • Evlilik kredisi başvurusu kabul olan çiftlere yalnızca bir defaya mahsus kredi veriliyor.
  • Bankalar da açılan düğün hesabına çiftlerin her biri adına 9’ar bin TL olmak üzere toplam 18 bin TL ödeme yapılıyor.
  • Evlilik kredisinden yararlanabilmek için düğün hesabına 3 yıl boyunca ayda en az 100 en fazla da 1500 TL yatırmaları şartı bulunuyor.
  • Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyen çiftlerin Türk Ceza Kanunu’na göre belirlenmiş ağır suçlardan sabıka kaydı olamaması şart koşuluyor.

Eğer yukarıda sayılan tüm şartları sağlıyor iseniz,sizler de evlilik(düğün)kredisine başvuru da bulunabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisine Nasıl Başvurulur?

İlk olarak evlilik kredisi başvurusunda bulunabilmek için;Ziraat Bankası,Vakıfbank,Halk Bankası gibi devlet bankalarını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu için çeyiz hesabı açtırmanız gerekmektedir.

Başvuru esnasında TC nüfus kimliği fotokopisi ve ikametgah adresi gibi belgeleri yanınızda bulundurmanız gereklidir.

Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından çeyiz hesabınıza her ay ya da 3 ayda bir olmak üzere,düzenli olarak bu hesaba minimum 100 TL,maksimum 1500 TL para yatırmanız gerekecektir.

Çiftlerin ayrı ayrı başvurmaları halinde,evlilik kredisini ayrı ayrı olarak toplam da 18.000 TL şeklinde alabilirler.


Bu konumuzda merak edilen evlilik kredisi hakkında bilgi vermeye çalıştık.Dilerseniz sitemizde bulunan diğer kategorilere de göz atarak,evde ek iş,internetten para kazanma gibi konuları inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap