1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

BSMV Nedir ? Kambiyo Vergisi Nasıl Uygulanır ?

BSMV Nedir ? Kambiyo Vergisi Nasıl Uygulanır ?
0

BSMV Nedir ? Kambiyo Vergisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Kambiyonun kelime anlamına baktığımızda değiş tokuş anlamında kullanılır ve İtalyanca bir kelimedir. Kambiyo çeşitli anlamlarda da kullanılsada bugün ki konumuz değiş tokuş anlamıdır çünkü resmi gazetede yayınlanan son düzenlemeye göre değiş tokuş yaptığınız her döviz biriminden devlet, %0.1 vergi alacaktır.

Kambiyo vergisi çıkış amacı 13 Ağustos 2018’den beri sert bir yükselişte olan doların hızını kesmek mümkün olduğunca döviz alımını durdurmaktır.

Kambiyo Vergisi Nedir ?

Kambiyo vergisi ilk olarak 1988 yılında getirişmiş fakat 2008 yılında tekrar kaldırılmıştır. Aradan geçen 11 senelik süreçte devletimiz döviz alımlarını azaltmak ve Türk Lirasına olan güveni yeniden kazandırmak için bu vergiyi getirmiş ve resmi gazete de yayınlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan bu vergiye göre yaptığınız her 1000 liralık döviz alımına 1 lira vergi ödersiniz yani yüzdelik olarak bakarsak %0.1 vergi ödemeniz şart koşulmuştur.

Kambiyo vergisi önceki dönemlerde sadece kâr ettiğinizde alınıyordu. Bunu örneklendirmek gerekirse 1000 liralık bir döviz alımı gerçekleştirdiniz ve döviz değerlendi sizin paranız 1500 lira oldu ve bozdurmak istiyorsunuz. İşte önceden sadece 500 liralık gelirinizden vergi kesiliyordu fakat yeni gelen düzenleme işe artık 1500 liranız için vergi ödemek zorundasınız. Bu yüzden döviz alımları sizi riske sokabilir çünkü artık zarar etseniz bile vergi ödemek zorundasınız.

Banka Sigortaları Muamelesi Vergisi (BSMV) nedir ?

Banka üzerinden çekmiş olduğunuz kredilerden, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenmek üzere alınan %5’lik vergidir. Konut kredisi ve ipotekli konut kredisi alımı dışında tüm kredi alımlarında faiz üzerinden hesaplanır ve işleme koyulur.

Kambiyo Vergisi Altın Alımında da Geçerli mi ?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bu işlem değiş-tokuş anlamına gelmektedir. Siz altın alırken bir değiş-tokuş işlemi yapmadığınız için altın alımlarınızdan kambiyo vergisi alınmaz.

Kefilsiz kredi veren bankalar öğrenciye kredi veren bankalar

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap