1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Erdoğan: 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Bulundu! Ne Kadar Eder? Ne Kadar Yeter?


0

Karadeniz açıklarında Tuna-1 kuyusunda sondaj gemisi 320 milyar metreküp doğalgaz bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi.

Bakan Berat Albayrak her yıl 40 milyar dolar enerji ithalatı yapıldığını belirtti. Bundan sonra artık cari açık konuşmayacağımızı belirtti.

AYRICA BKZ: TUNA 1 KUYUSU NEREDE? NE KADAR REZERVİ VAR? NEREYE BAĞLI?

Türkiye’nin yıllık gaz ihtiyacı ne kadar?

Türkiye her yıl ortalama 50-60 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor. Bu gazın büyük kısmı Rusya’dan geliyor.

AYRICA BKZ: TUNA 1 KUYUSU NEREDE? NE KADAR REZERVİ VAR? NEREYE BAĞLI?

Bulunan doğalgaz ne kadar ediyor?

Bulunan doğalgazın yaklaşık 200 milyar dolar kadar bütçeye katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir.” diyen Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk.” dedi.

“Fatih Sondaj Gemimiz 320 milyar metroküp doğal gaz rezervi keşfetti”
“Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.” diyen Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

“Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2023’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metroküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik. Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız.” ifadesini kullandı.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap