1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Tuna 1 Kuyusu Nerede? Nereye Bağlı? Ne Kadar Doğalgaz Rezervi Var?

Tuna 1 Kuyusu Nerede? Nereye Bağlı? Ne Kadar Doğalgaz Rezervi Var?
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma günü yani bugün açıklama yaparak “müjdeli” haberi paylaştı. Karadeniz açıklarında Tuna-1 kuyusunda Tarih gemisi tarafından 320 milyar metreküp doğalgaz bulundu.

Peki Tuna 1 Kuyusu Nerede? Nereye bağlı ve ne kadar doğalgaz rezervi var?

Türkiye, son dönemde özellikle enerji faaliyetlerine ağırlık vererek, enerji alanında bağımsızlığını kuvvetlendirmeyi amaçlıyor. Bu nedenle başlatılan sondaj çalışmalarının biri de Tuna-1 adı verilen lokasyonda yapılıyor. Tuna-1 Karadeniz Ereğli açıklarında yer alıyor.

TUNA 1 BÖLGESİ NERESİ?

Tuna-1 Karadeniz Ereğli açıklarında yer almaktadır. Sondaj çalışması yapılan Tuna-1 bölgesinin Bulgaristan ve Romanya kara suları sınırına yakın bir bölgede olduğu biliniyor.TUNA-1 DERİNLİĞİ KAÇ METRE?Karadeniz’de ekipler uzun süredir sismik sondaj çalışmaları yürütüyordu. Veriler değerlendirilerek çalışmalar hız kesmeden devam etti. Denizin derinliği yaklaşık 2 bin metre, sondaj derinliği ise 3 bin 500-4 bin metre olacak.

TUNA 1 NEREYE HANGİ İLE BAĞLI?

Fatih sondaj gemisinin araştırma yaptığı Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli’nin yaklaşık 150 km açığında bulunuyor.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap