1. Anasayfa
  2. Kendin Yap
Trendlerdeki Yazı

Ev Yapımı Doğal Çamaşır Deterjanı

Ev Yapımı Doğal Çamaşır Deterjanı
0

Bu konumuzda sizlere evde kendin yap projesi olan ev yapımı doğal çamaşır deterjanı yapılışından bahsedeceğiz.Marketler de satılan çamaşır deterjanlarının içerisinde,etiketinde yer almayan onlarca zararlı bileşen vardır.Bu zararlı bileşenler,özellikle bebek ürünleri yıkandığın da bebeğin cildine büyük zarar vermektedir.

Marketlerde satılan hazır çamaşır deterjanlarının içerisinde çamaşırlara ;renk,koku ve parlaklık vermesi için birçok kimyasal bulunur.Evde yapacağınız doğal deterjanlar, koku ve parlaklık konusunda hazır deterjanlar kadar etkili olmasa da ,daha sağlıklı bir yıkama gerçekleştirecektir.

Evde Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır ?

Doğal çamaşır deterjanı yapımına geçmeden önce,yapacağınız bu deterjanın birkaç avantajından bahsedelim;

  • Evde yapacağınız çamaşır deterjanı ekonomiktir.
  • Yapılışı oldukça basittir.Çamaşır deterjanı yapabilmek için herhangi bir kimya bilgisine sahip olmanız gerekmez.
  • Sağlıklıdır.Yapımında kullanacağınız malzemeler organiktir ve içerisinde herhangi bir zararlı kimyasal barındırmaz.

Doğal çamaşır deterjanı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 Su Bardağı Rendelenmiş Doğal Sabun
  • 2 Bardak Çamaşır Sodası
  • 1 Bardak Boraks
  • Koku İçin 10-15 Damla Esans Yağı
  • 1 Paket Karbonat

Hazırlanışı;

Plastik bir kabın içerisine tüm malzemeleri ekleyerek iyice karıştırın.Karıştırma işlemini çıplak elle yapmayınız varsa bir çubuk ya da eldiven ile gerçekleştirin.Malzemelerin tümünün iyice karıştığından emin olduktan sonra, ağzı kapalı bir şekilde 1-2 saat bekletin.Son olarak çamaşır makinesinin deterjan gözüne 1 su bardağı yapmış olduğunuz doğal deterjandan ekleyerek yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda listelenen bu malzemelerden karbonat ve boraks ı isteğe göre kullanabilirsiniz.Koku için herhangi bir esans yağını tercih edebilirsiniz ancak limon yağını, içerisindeki asit yoğunluğundan dolayı pek tercih etmemenizi öneririz.

Doğal Yumuşatıcı

Marketlerde satılan yumuşatıcının yerini tutabilecek en doğal ürün ise sirke dir. Yıkama işlemine başlamadan önce  makinenin yumuşatıcı gözüne, 1 yemek kaşığı sirke ekleyerek çamaşırların daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Sirkenin,yumuşatma özelliğinin yanında; kireç, bakteri sökme ve makine borularını temizleme özelliği de bulunur.Eğer yıkama suyu çok kireçli ise mutlaka her yıkamadan önce 1 yemek kaşığı sirke kullanmanızı öneririz.

Doğal Çamaşır Deterjanı Yaparak Para Kazanma

Evde yapabileceğiniz doğal deterjan sayesinde para kazanabilirsiniz.Yapmış olduğunuz deterjandan iyi bir sonuç alıyorsanız,bu ürünü ufak kutuların içerisine koyarak ,çevrenizdekilere ya da semt pazarlarında satabilirsiniz.Eğer yapmış olduğunuz çamaşır deterjanı kullanıcılar tarafından beğenilirse,bu işi daha da büyüterek kendi markanızı yaratabilirsiniz.


Bu konumuzda kendin yap projesi olan evde doğal çamaşır deterjan yapımından bahsettik.Dilerseniz sitemizdeki diğer konulara da göz atarak; internetten para kazanma,evde ek iş ,iş fikirleri gibi konulara ulaşabilirsiniz.Bu yazıyı sosyal medya hesaplarınız dan paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz :)

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir