1. Ana Sayfa
  2. Film

Hayatta Kalma Filmleri: İzlerken Yerinizde Duramayacağınız Hayatta Kalma Filmleri

Hayatta Kalma Filmleri: İzlerken Yerinizde Duramayacağınız Hayatta Kalma Filmleri
0

 Hayatta kalmak çok önemli bir içgüdüdür. Bu içgüdünün konu alındığı filmlerde gerçekten çok izlenen filmlerdir. Günümüzde zor zamanlarda hayatta kalmak için, içgüdülerimizi kullanırız. İçgüdüler, uygulamak için bilinmesine gerek olmayan ve zekanızı kullanmadan verdiğiniz tepkilerdir. Örneğin yüzünüze hızlıca bir şey atılsa kendinizi bir anda geri çekersiniz ve bunu yaptığınızın farkında bile olmazsınız. İşte hayatta kalma refleksleri veya iç güdüleri bu şekilde çalışmaktadır. Hayatta kalma filmleri ise, bu konuları tek tek büyük bir titizlik ve ayrıntı ile işlediği için çok fazla seyredilir.  Bir insanın düştüğü bir kayalıktan nasıl kurtulabildiği 127 saat filminde anlatılmıştır, bu filme konu alan kişi, bir kayalığın arasından aşağıya düşmüş ve yanında sadece 750 mililitre su ve küçük bir sandviç ile yaklaşık 5 gün hayatta kalmaya çalışmıştır. 5 gün boyunca yardım bekledikten sonra herhangi bir yardım kendisine ulaşmadığında kolunu keserek kurtulmuştur. 

 

Yukarıda anlattığımız gibi macera ve gerilim dolu hayatta kalma filmlerine yazımızda elimizden geldiğince yer vermeye çalıştık. Bu yazımızı okuduğunuz zaman hayatta kalma içgüdülerinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını çok kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Sıraladığımız filmlerin hemen hepsi 6 puan ve üzeri filmlerdir, zaten hayatta kalma filmleri çok güzel kurgulandığı için düşük bir puana sahip olan bir film yok denecek kadar azdır. İşte karşınızda hayatta kalma filmleri umarımm severek izlersiniz. 

20. The Day After Tomorrow – Yarından Sonra (2004) (IMDB: 6.4)

https://www.youtube.com/watch?v=Ku_IseK3xTc

Yönetmenlik koltuğuna Rolan Emmerich’in oturduğu film, iklim değişikliği yüzünden yaşanan felaketleri konu alıyor. Filmde iklim bilimci Jack Hall’un, yaklaşan buzul çağının arifesinde, New York’da mahsur kalan oğlunu kurtarma mücadelesi beyaz perdeye yansıtılıyor.Çarpıcı sahnelere sahip olan film, aksiyon, macera ve bilim kurgu türlerinin en başarılı örnekleri arasında.

 

19. Open Water – Açık Deniz (2003) (IMDB: 5.7)

Gerçek bir hikayeye dayanan film, okyanusta unutulan iki dalgıcın yaşam savaşını konu alıyor. Açlık, susuzluk ve köpekbalıklarıyla mücadele eden çiftin mücadelesi, deniz korkusu olanların izlemekte zorluk çekeceği sahneler de barındırıyor. 2003 yapımı filmin gişedeki başarısından sonra serinin 2. ve 3. filmleri de çekildi.

18. The Perfect Storm – Kusursuz Fırtına (2000) (IMDB: 6.4)

1991 yılında inanılmaz bir fırtınaya yakalanan ticari balıkçı teknesi mürettebatının yaşam mücadelesini konu alan film, türünün en başarılı örnekleri arasında. Canlandırdığı Billy karekteriyle devleşen George Clooney’in performansı da Kusursuz Fırtına’nın unutulmaz filmler arasında yer almasında önemli bir etken.

17. The Road – Yol (2009) (IMDB: 7.3)

Kitap uyarlaması olan çarpıcı film, kıyamet sonrasını yaşanan felaketleri konu alıyor. Bir babanın oğlunun kurtarmak için verdiği hayatta kalma çabasını yansıtan film, Charlize Theron, Viggo Mortensen, Guy Pearce gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

 

16. Gravity – Yerçekimi (2013) (IMDB: 7.7)

Bir kaza sonucu uzayda mahsur kalan iki astronotun yaşam mücadelesini konu alan film, Sandra Bullock ve George Clooney’in etkileyici performasıyla oldukça çarpıcı bir hal alıyor. Stone ve Kowalski’nin kurtuluş mücadelesi, hayatta kalma filmlerini beğeniyle izleyen sinemaseverler için muhteşem bir örnek.

15. All Is Lost – Sona Doğru ( 2013) (IMDB: 6.9)

Tek başına yolculuk yapan bir denizci, gemi konteynırına çarptıktan sonra kendisini okyanusun ortasında bulur. Yaşamla ölüm arasındaki çizgide gidip gelen bir denizcinin hikayesini anlatan filmde ünlü oyuncu Robert Redford, inanılmaz performasıyla göz dolduruyor.

14. Wild – Yaban (2014) (IMDB: 7.1)

Kitap uyarlaması olan film, Reese Witherspoon’un canlandırdığı Cheryl karakterinin yaşadığı travmatik olaylardan sonra çıktığı yolculuğu konu alıyor.

13. Kon Tiki (2012) (IMDB: 7.2)

Efsanevi araştırmacı Thor Heyerdal’ın Pasifik Okyanusu’nda yaptığı 4300 millik yolcuğu konu alan film, Güney Amerikalılar’ın Polinezya’da koloni kurmuş olma ihtimalini değerlendiriyor.

 

12. The Grey – Gri Kurt (2012) (IMDB: 6.8)

Dramatik bir uçak kazası sonrasında Alaska’da mahsur kalan petrol işçilerini konu alan film, Liam Neeson’ın efsanevi performansıyla büyük başarı yakaladı. Vahşi kurtlara karşı verdikleri savaş ise filmin aksiyon ve gerilim seviyesini oldukça yukarı çekiyor.

11. Everest – (2015) (IMDB: 7.1)

Everest’e tırmanmaya çalışan Yeni Zelandalı Rob ve arkadaşlarının hikayesini konu alan film, çarpıcı sahnelerle doğaya karşı mücadelenin en zorlu örneklerini gözler önüne seriyor.

10. Alive – Yaşamak İçin (1993) (IMDB: 7.1)

Uçak kazası sonrasında And Dağları’nda mahsur kalan Uruguaylı rugby takımının oyuncularını konu alan film, zorlu hayat şartlarıyla mücadele etmenin tüm gerçekliğini ekrana yansıtıyor.

9. Touching The Void – Boşluğa Dokunmak (2003) (IMDB: 8.0)

”Ölüme yaklaştıkça yaşadığınızı daha fazla hissedersiniz.” mottosuyla gerçek bir hikayeyi konu alan film, iki genç dağcının Peru’da bulunan And Dağları’na, Siula Grande’e tırmanırken yaşadıkları kazayı ve verdikleri akılalmaz yaşam savaşını konu alıyor.

 

8. The Pianist – Piyanist (2002) (IMDB: 8.5 )

İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan film, hayatta kalma mücadelesi veren Polonyalı Yahudi bir müzisyenin hikayesine odaklanıyor. Adrien Brody’nin inanılmaz performansıyla unutulmazlar arasına giren film, savaşın soğuk yüzünü de gözler önüne seriyor.

7. The Martian – Marslı (2015) (IMDB: 8.0)

Mars’a yolculuk yapan astronot ekibi, yaşanan bir fırtına sonrasında kaybettikleri arkadaşlarının öldüğünü düşünür. Ridlet Scott’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu film, hayata tutunmak için bildiği her şeyi kullanan inatçı bir astronotun hikayesini ele alıyor.

6. Life Of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012) (IMDB: 7.9)

Bir deniz kazası sonrasında hayatta kalan genç bir adamın hayata tutunma mücadelesini konu alan film, çarpıcı unsurlar barındırıyor. Bir sandalda Bengal kaplanı ile birlikte hayata tutunan Pi Patel’in mücadele ettiği tek sorun vahşi hayvanlar değil.

5. I am Legend – Ben Efsaneyim (2007) (IMDB: 7.2)

Ben Efsaneyim, insanları mutant canlılara dönüştüren bir virüsten sağ kurtulmayı başaran Robert Neville (Will Smith)’in yaşam mücadelesini konu alıyor. New York sokaklarında tek başına yaşayan ve virüse çare bulmaya çalışan Neville’in hikayesi, duygusal unsurlarla birleşerek unutulmaz sahnelere yer veriyor.

 

4. 127 Hours – 127 Saat (2010) (IMDB: 7.6)

Macerasever bir dağcı olan Aron Ralston, tek başına çıktığı yolculukta Utah – Moab yakınlarındaki bir bölgede mahsur kalır. Kanyon geçişi sırasında büyük bir kayanın altında sıkışıp kalan Aron, hayatta kalmak için umutsuzca bir çaba gösterir. Genç dağcının hayatını kurtarma çabasını gözler önüne seren yapımın IMDB puanı da oldukça yüksek.

3. Into The Wild – Özgürlük Yolu (2007) (IMDB: 8.2)

Üniversiteyi dereceyle bitiren Christoper McCandless, tüm birikimini hayır kurumlarına bağışlayıp her şeyi geride bırakarak uzunca bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın doğasında tek başına hayatta kalmaya çalışarak içsel bir yolcuğa çıkan McCandless, bu zorlu yolculukta kendini keşfedecektir. Filmin muhteşem müziklerini Eddie Vedder’in hazırladığını da belirtelim.

2. Cast Away – Yeni Hayat (2000) (IMDB 7.8)

İşini sosyal hayatının önüne koyan FedEx yöneticisi Chuck Noland (Tom Hanks), bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adada mahsur kalır. Hem duygusal hem de fiziksel anlamda hayata tutunma çabası gösteren bir adamın hikayesini anlatan film, yaşama motivasyonuna dair de incelikler barındırıyor.

1. The Revenant – Diriliş (2015) (IMDB: 8.0)

Leonardo DiCaprio’ya Oscar ödülünü getiren film, 1800’lü yıllarda yaşanan bir hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Ormanda ölüme terk edilen ve oğlu öldürülen Hugh Glass, intikam almak için hayata tutunuyor. Ayı saldırısına uğrayan Hugh’ın yaşama azmini ve hayata tutunma çabasını gösteren film, çarpıcı sahneleriyle de sürükleyici bir etkiye sahip.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap