1. Ana Sayfa
  2. Film

Kült Filmler: İzlerken Keyifli Anlar Geçireceğiniz En İyi Kült Filmler

Kült Filmler: İzlerken Keyifli Anlar Geçireceğiniz En İyi Kült Filmler
0

Kült, bir şeye ilahlaştıracak kadar saygı duymak demektir. Bu saygı duyulacak şeyler bir alet ve edevat olabileceği gibi bir film de olabilir. Kült filmler olarak örnek vereceğimiz bu film sıralamamızda, en çok izlenen ve saygı duyulan filmleri derleyeceğiz. Bildiğiniz gibi artık kültleşmiş çok sayıda film vardır. Bu filmlerin bir kısmı çok tanınabilirken, bir kısmı ise hiç tanınmamaktadır. Bu yazıda sizlere önerebileceğimiz kült filmler, az sayıda olsa da hayranlık ve büyük saygı duyulan filmler olacaktır. Sizlerde pek çok kişinin izlediğini ama adını duymadığınız o filmi arıyorsanız bu listede bulabilirsiniz  

 

Dövüş Kulübü kült filmler arasında sayılabilir. Çok güzel ve saygıyı hak eden muhteşem bir başyapıt ancak birine sorsanız muhtemelen hiç izlememiştir bile. Kültleşen filmler genelde halkın yarısından fazlasının izlemediği ve bilmediği, ancak buna rağmen geri kalan kısmın aşırı bir hayranlık duyduğu filmler olmaktadır. Dövüş Kulübü dışında The Pianist filmi de buna örnek verilebilmektedir. Bu film pek çok kişi tarafından anlaşılmamış ve idrak dahi edilmemiştir. Ancak çok az bir azınlık bu filme büyük saygı duymaktadır.  Bu gibi büyük başyapıtlara yer vereceğimiz kült filmler yazısını umarım beğenirsiniz. Dövüş Kulübü ve The Pianist gibi şaheserleri bu yazıda kolayca bulabilir ve görebilirsiniz, şimdiden iyi seyirler dileriz… 

20. The Bridge on the River Kwai (1957) IMDb: 8.1

The Bridge on the River Kwai ismiyle vizyona giren “Kawai Köprüsü” filmi, David Lean yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Albay Nicholson, Kawai Nehri üzerinde bir köprü yapımı başlatacaktır. Esirler tarafından yapılacak olan köprü, Albay Saito’nun cephaneleri daha kolay taşımasına yardımcı olacaktır. Elindeki en iyi köprüyü yapmaya karar veren Albay Nicholson, kendi gururunu ve askerlerinin motivasyonunu yükseltmeyi hedeflemektedir.

Tür: Dram


19. Nüremberg Duruşması (1961) IMDb: 8.2

Gerçek olaylara dayandırılarak sinemaya aktarılan “Nüremberg Duruşması” filmi, Stanley Kramer yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Oscar ödüllü film, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan birçok olayı izleyicilerle buluşturmaktadır. Dört hakim, Nazi rejiminde yaptıkları insanlık suçları sebebiyle Nüremberg Mahkemesi’nde yargılanmaktadır. Son derece çirkin ve korkunç gerçeklerin ortaya çıktığı duruşma salonunda herkes duyduklarına şaşıp kalacaktır. En iyi mahkeme filmleri arasında yer alan “Nüremberg Duruşması”, kült filmi olarak izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Tür: Dram


18. Citizen Kane (1941) IMDb: 8.3

Citizen Kane ismiyle vizyona giren “Yurttaş Kane” filmi, Orson Welles yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film, hayatını kaybeden bir iş adamının ölmeden önceki son sözlerini araştıran muhabirin hikayesini anlatmaktadır. Son derece zengin bir hayat yaşamakta olan Kane, gösterişli ve prestijli bir hayatın tadını çıkartmaktadır. Kadınlar, para ve eğlence! Tam olarak Kane’nin yaşamını anlatan bu çizgi, onun son sözünün bir parçası olabilir mi? Kane ölmeden önce “Rosebud” kelimesini söylemiştir. Peki ya bu kelime demek? Sır perdesi aralanıyor…

Tür: Dram


17. To Kill a Mockingbird (1962) IMDb: 8.3

To Kill a Mockingbird ismiyle gösterime giren “Bülbülü Öldürmek” filmi, Robert Mulligan yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Oscar ödülüne layık görülen yapım, ABD’nin Alabama eyaletinde yaşamakta olan bir ailenin başına gelen durumları konu etmektedir. Scout ve Hem adında ki kardeşler, annelerini kaybetmiş ve babaları avukat Atticus Finch ile beraber yaşamaya başlamıştır. Bir gün siyahi bir gencin kadına tecavüz suçundan yargılanması davasına bakan Finch, çevresi tarafından gördüğü tepkilere rağmen adamın suçsuz olduğunu anlatmaya devam etmektedir.

Tür: Dram, Gizem


16. Ladri di biciclette (1948) IMDb: 8.3

Ladri di biciclette ismiyle gösterime giren “Bisiklet Hırsızları” filmi, Vittorio De Sica yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Dram dolu sahnelere ev sahipliği yapan film, savaş sonrası bir toplumun sahip olduğu korkunç portreyi bir kez daha izleyiciye aktarmaktadır. Antonio adında genç bir adam, yeni işi için bir bisiklet satın almıştır. Kısa süre içerisinde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşıracaktır. Yaşadığı problemli hayatın içerisinden sıyrılabilmek için tek ihtiyacı olan bisikletidir.

Tür: Dram


15. Dersu Uzala (1975) IMDb: 8.3

Dram ve macera dolu sahnelere ev sahipliği yapan “Dersu Uzala” filmi, Akira Kurosava yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Oscar Ödüllü film, doğanın dilinden anlayan Dersu Uzala’nın yaşamını konu etmektedir. Bir grup Rus araştırmacı, ormanlık alanda Dersu Uzala ile karşılaşacaktır. Doğa hakkında yeni bilgiler öğrenecek olan araştırma ekibi, tabiatın önemini bir kez daha fark edecektir.

Tür: Dram, Macera


14. Scarface (1983) IMDb: 8.3

Küba devrimci lideri Fidel Castro, rejim muhaliflerine ABD’ye gitme hakkı tanımaktadır. Sayısız insanın göç hazırlığında olduğu o dönemde, Küba’nın en azılı suçluları arasında yer alan Tony Montana ce arkadaşı Manny Ribera’da yer almaktadır. Miami’ye yerleşen ikiliden Tony, kendisini ünlü uyuşturucu baronu Frank Lopez’in yanında bulacaktır. Son derece aksiyon dolu sahnelere ev sahipliği yapan “Scarface” filminin yönetmen koltuğundan Oscar Ödüllü Brian De Palma yer almaktadır. Film, Al Pacino’nun başrolünde yer aldığı en iyi filmler arasında gösterilmektedir.

Tür: Dram, Aksiyon


13. Taxi Driver (1976) IMDb: 8.3

Taxi Driver ismiyle gösterime giren “Taksi Şoförü” filmi, Vietnam Savaşı’nın lekesini hala üzerinden atamamış ve geceleri taksi şoförlüğü yapan bir gencin dramını konu etmektedir. Son derece kirli ve adaletsiz bulduğu dünyaya uyum sağlamayı yok sayan bu adam, sosyal hayatında ki başarısızlıklar, saplantılar ve yanlış kararlar ile büyük bir çıkmazın içerisinde yer alıyor. Son derece düşündürücü ve sürükleyici sahnelere ev sahipliği yapan Taxi Driver filmi, Martin Scorsese yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır.

Tür: Dram, Gerilim


12. 2001: A Space Odyssey (1968) IMDb: 8.3

“2001: A Space Odyssey” ismiyle gösterime giren “2001: Bir Uzay İstasyonu” filmi, Stanley Kubrick yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Bilim kurgu temalarının işlendiği film, bir grup primatın yemek kavgasıyla başlamaktadır. Ansızın beliren bir taş, primatların kavgasını yarıda kesecektir. Beyin kullanımını başlatan bu olay, evrimin ilk adımı olacaktır. Farklı tarihlerde ortaya çıkan bu taş, insan beynin hayvanlardan ayıran en büyük noktasının zeka olduğunu ve evrim teorisinin basamaklarını işlemektedir.

Tür: Bilim Kurgu


11. The Shining (1980) IMDb: 8.4

The Shining ismiyle gösterime giren “Cinnet” filmi, Stanley Kubrick yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Colorado Dağı’nda kış bakıcısı olarak çalışan Jack, ailesi ile beraber kışın kapalı olan otelde yalnız kalacaklardır. Otelde kötü ruhların olduğunu hisseden Danny, medyum Torrance’nin küçük oğludur. Daha önce otelde kızını ve karısını öldüren Bay Grady’nin ruhu ile tanışacak olan Jack, giderek korkunç bir hal alacaktır.

Tür: Korku, Gerilim


10. Paths of Glory (1957) IMDb: 8.4

Kült film severlerin en favori filmleri arasında yer alan “Zafer Yolları”, Paths of Glory ismiyle vizyona girmiştir. Stanley Kubrick yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılan film, dram ve gerilim dolu sahneleriyle izleyicileri sürüklemeyi başarmaktadır. Filmin konusu; savaş ortamının insan psikolojisi ve hayatı üzerinde ne gibi etkiler yarattığını gözler önüne sermektedir. Birinci Dünya Savaşı döneminde geçen sahneleriyle film, Fransız General Broulard’ın General Mireau’ya Ant Tepesini almayı emretmesiyle başlamaktadır. Tamamen kendi çıkar ve menfaatleri içinbu teklifi kabul eden Mireau, tüm orduyu tehlikeye attığının farkındadır. Makam ve mevki için bunu kabul eden general, kirli duyguları ve düşüncesiz davranışlarıyla bir orduyu nasıl hüsrana uğrattığına şahitlik edeceksiniz.

Tür: Dram, Gerilim


9. Apocalypse Now (1979) IMDb: 8.4

Apocalypse Now ismiyle vizyona giren “Kıyamet” filmi, Francis Ford Coppola yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Altın Palmiye ve Oscar Ödülü kazanan filmin başrollerinde Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Dennis Hopper ve Laurence Fishburne rol almaktadır. Filmin konusu; yerel bir kabilenin tanrısı olarak bilinen kişinin başka bir adam tarafından öldürülme görevini konu etmektedir. Albay Walter Kurtz, Vietnam’daki kabileyi yönetmektedir. Yüzbaşı Willard ise Amerikan ordusuna vahşice davranan bu kabilenin liderini öldürmeyi planlamaktadır. AMB ile Vietnam Savaşı sırasında geçen bu olaylar zinciri, Kurtz’un peşine düşen Willard’ı kötü bir adam yapacaktır.

Tür: Dram, Gerilim


8. Sunset Bulvarı (1950) IMDb: 8.4

Sunset Bulvarı, Joe Gillis adında genç bir senaristin başından geçen olayları anlatmaktadır. Geçmişe dönen sahneleriyle izleyiciyi hem meraklandıran hem de sürükleyen film, Joe’nin kanlar içerisinde yattığı havuz sahnesiyle başlamaktadır. Bundan 6 ay öncesine kadar dönen sahneler, eski borçlarıyla başı dertte olan Joe’nin kaçışlarını göstermektedir. En sonunda Sunset Bulvarında’ki bir eve sığınan genç senarist, ünlü aktris Norma Desmond’un evine gelmiştir. Norma’nın yeni çıkacak filmi için görev alan Joe, senaryo yazımında kendini göstermek için uğraşmaktadır.

Tür: Dram


7. Leon (1994) IMDb: 8.5

“Leon” ismiyle gösterime giren Sevginin Gücü filmi, Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen en iyi kült filmler arasında yer almaktadır. Oldukça dağınık bir aile yapısına sahip olan Mathilda, henüz 12 yaşında genç bir kız çocuğudur. Uyuşturucu işlerine bulaşan babası, ailenin tüm fertlerinin ölmesine sebep olmuştur. Mafya liderinin evi bastığı sırada dışarıda olan Mathilda, olaylardan kıl payı kurtulmuştur. Apartman komşusu Leon’a sığınan küçük kız, bir seri katilin evinde olduğundan habersizdir. Son derece soğukkanlı olan Leon, Mathilda’ya karşı bambaşka tavır sergilemektedir.

Tür: Dram, Gerilim


6. Rear Window (1954) IMDb: 8.5

Rear Window ismiyle vizyona giren “Arka Pencere” filmi, Alfred Hitchcock yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin konusu; komşusu hakkında korkunç bir gerçeğe şahitlik eden adamın hikayesi anlatılmaktadır. Jeffries adında ki fotoğrafçı, bir kaza sonucu bacağını kırmıştır. Evinde istirahat eden Jeffries, dairesinin penceresinden sokağı seyretmektedir. Sıkıntıdan eline aldığı teleskopla komşularını izleyen Jeffries, komşusunun karısını öldürdüğünden şüphelenmektedir. Olayı araştırması için fotomodel sevgilisi Lisa ve hemşiresi Stella’dan yardım isteyen adam, gerilim dolu olaylar zincirine dahil olacaktır.

Tür: Gerilim


5. City Lights (1931) IMDb: 8.5

En iyi kült filmler arasında yer alan “City Lights”, Charlie Chaplin tarafından yönetilmiştir. Beraberinde başrolünü ve film müziğini besteleyen Chaplin, sessiz sinema türünde çektiği en iyi yapımlar arasında gösterilmektedir. Şehir Işıkları ismiyle bilinen film, görme engelli genç bir kız ve evsiz bir gencin hikayesini konu etmektedir.

Tür: Dram, Komedi


4. Fight Clup (1999) IMDb: 8.8

Chack Palahniuk’un “Dövüş Kulübü” adlı romanından sinemaya aktarılan film, David Fincher yönetmenliğinde izleyiciyle buluşmuştur. Başrollerini Brad Pitt ve Edward Norton’un paylaştığı film, dram ve aksiyon dolu sahneleriyle izleyenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kariyer sahibi Jack, tek düze hayatın verdiği yorgunluktan kurtulmak için kanser terapisine girmektedir. Orada kendi gibi hasta olmayan Marla’yla tanışacağından habersizdir. Bir gün ansızın dahil olduğu bir kavga onun tüm hayatını değiştirmeye yetecektir.

Tür: Dram, Aksiyon


3. Il buono, il brutto, il cattivo (1966) IMDb: 8.8

“Il buono, il brutto, il cattivo” ismiyle gösterime giren İyi, Kötü ve Çirkin filmi, Sergio Leone yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Film, üç silah arkadaşının maceralarını konu etmektedir. Kaderin bir araya getirdiği üç karakterden İyi ile Çirkin’in tehlikeli ancak kazançlı işleri vardır. Büyük bir suçtan aranan Çirkin, İyi tarafından polise teslim edilerek dar ağacından geri kurtarılacaktır. Gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla arası bozulan ikili, Kötü adındaki adamla karşılaşacaklardır.

Tür: Aksiyon, Macera


2. Ucuz Roman (1994) IMDb: 8.9

Ucuz Roman filmi, başarılı oyuncu, senarist ve yapımcı Quentin Tarantino yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmıştır. Honey ve Pumpkin çifti, birbirini seven ve eğlenmek için küçük çaplı soygunlar yapan sevgililerdir. Başka bir yerde ise son derece başarılı bir boksör para karşılığı hile yapmayı reddedecektir. Bir başkası ise patronun geciken ödemelerini almak için silahlarını konuşturmaktadır. Sıra dışı karakterlerin ansızın bir afraya geldiği “Ucuz Roman” filmi, 3 Oscar Ödülü kazanmıştır.

Tür: Dram, Gerilim


1. 12 Angry Men (1957) IMDb: 8.9

En iyi kült filmler listemi birinci sırada yer alan “12 Öfkeli Adam”, cinayet zanlısı bir gencin 12 jüri üyesi tarafından yargılanmasını konu etmektedir. Babasının ölümü ile yargılanan Latin Amerikalı genç adam, mahkeme heyetinin sorduğu bıçağı kaybettiğini söyleyince işler sarpa saracaktır. Kendini savunabilecek hiçbir yolu kalmayan Davis, kaybetmesi durumunda idam edilecektir. 12 kişilik jüri ekibi kararını açıklar. Yalnızca sekiz numaralı jüri onun suçsuz olduğuna inanacaktır.

Tür: Dram

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap