1. Anasayfa
  2. Araba Rehberi

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama 2023 – Plakadan Sahip Sorgula

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama 2023 – Plakadan Sahip Sorgula
0

İkinci el araç piyasasındaki araçların, sahibinden olduğunu kanıtlamak ve güven sağlamak amacıyla plaka sorgulatma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Plakadan araç sahibi sorgulama işlemini gerçekleştirerek aracın gerçek sahibini öğrenebilir ve işlemlerinizde güveni sağlayabilirsiniz. Plakadan araç sahibi sorgulama adlı yazımızda da bu konu hakkında yöntemler ve bilgilendirmeler detaylı olarak açıklanmaktadır.

Plakadan Araç Sahibi Öğrenme

Plakadan araç sahibi öğrenmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve plaka sahibi öğrenerek teyit edebilirsiniz. Plakadan araç sahibi öğrenme yöntemleri aşağıdaki şekildedir.

  1. SMS yolu ile plakadan araç sahibi öğrenme
  2. Online plaka sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü
  3. Gelir İdaresi Başkanlığı plaka sorgulama
  4. E Devlet plaka sorgulama
  5. Kasko şirketlerinden plakadan araç sahibi öğrenme yöntemlerini kullanarak teyit işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Plaka Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kişi e devlet üzerinden giriş bilgilerini PTT aracılığıyla öğrenebilmektedir. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Araç Sorgulama” aramasını yaparak gerekli alana ulaşabilirsiniz. Burada, aracın plakasını yazarak araç hakkındaki marka model ve üretim yılı tarihlerine ulaşabileceğiniz gibi kaza geçmişini de görüntüleyebilirsiniz. E devlet plaka sorgulama işlemi sırasında plaka sahibinin kişisel bilgilerine ulaşamazsınız.

E devlet üzerinden kişisel bilgilere ulaşabilmeniz için giriş yaptıktan sonra sistemdeki şifrenizi mobil veya elektronik imza olarak girmeniz istenmektedir. Bu şekilde giriş sağladıktan sonra karşınıza çıkan ekrana araç plakasını yazarak EGM sayfasına yönlendirilmektesiniz. Burada araç hakkındaki bilgiler detaylı olarak yazılmaktadır.

GİB Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından plaka sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Resmi internet sitesinde yer alan sistemde plaka, özel plaka, T.C. kimlik numarası, vergi numarası ve tescil tarihinin doldurulması gereklidir. Bu bölümleri eksiksiz ve doğru şekilde gerçekleştiren kişiler plakadan araç sahibi sorgulama talebini iletmektedir.

EGM Plaka Sorgulama

EGM resmi internet sitesinde yer alan plaka sorgulama işlemi sayesinde plakanın kayıtlı olduğu araç hakkında hasar kaydına ve trafik cezalarına ulaşabilirsiniz. Kişisel verilerin gizliliği esas alınarak plakadan araç sahibi sorgulama işlemleri gerçekleştirilmez.

SMS ile Plakadan Araç Sahibi Öğrenme

Araç sahiplerinin plakalar ve araçlar hakkında detaylı bilgi alabilmesi için SMS servisleri bulunmaktadır. Telefonunuzun mesaj bölümündeki numara bölümüne 5564 yazarak SMS kanallarından bilgi alabilirsiniz. Sorgulama işlemleri için atacağınız her mesaj 5 TL değerindedir.

Şase numarası ile hasar kaydı öğrenmek için mesaj numara bölümüne 5564, mesaj bölümüne ise “HASAR S ŞASE NO” yazarak gönderebilirsiniz. Tırnak içinde belirtilen şase no adlı kısma aracın şase numarasını yazmalısınız. Gönderdiğiniz her mesaj için bakiyenizden 5 TL düşülmektedir.

Araç hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için mesaj numara bölümüne 5564, mesaj bölümüne ise “DETAY S ŞASE NO” yazarak gönderebilirsiniz. Bu işlem sonrasında araç hakkındaki marka, model, trafiğe çıkış tarihi, araç kaskosuna ilişkin durumlar, kasko süresi, aracın sahibi olan son kişi, son araç sahibinin aracı kullanım süresi ve plaka değişimi bilgilerine ulaşılmaktadır.

Kasko Şirketleri Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Kasko şirketleri plakadan araç sahibi sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek, kasko taleplerini yerine getirmektedir. Bu işlem kötü emeller tarafından kullanılabileceği için plakadan araç sahibi sorgulama gibi işlemlerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması yasaktır ve yasal değildir. Bu işlemler sonucunda yaşanabilecek tüm durumlar kasko şirketlerinin sorumluluğu altındadır.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir