1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Psikolog maaşları ne kadar?2023 Psikologlar kaç TL maaş alıyor?


0

Psikolog maaşları ne kadar sorusunu cevaplandırmak için öncelikli olarak bu meslekte ne kadar tecrübeli olduğumuz sorusu üzerinde durmamız gerekiyor. Psikoloji bölümünü seçen ya da seçmek isteyenler için umarız faydalı olur

Devlet kurumlarında 5000 ve 7000 arasında maaş almakla birlikte özel kurumlarda yeni işe başlayan tecrübesi az olanların ise   3000-4000   arası olmakta tecrübeye göre ise özel kurumlarda 17000 ‘e çıkabilmektedir.

Çalışma saatleri, seans ücretleri, özel sektör ya da kamuda çalışmak maaşları etkileyen ilk faktörlerdir diyebiliriz.  Hem özel sektörde hem de kamuda oldukça kolay istihdam edilmektedir. Son yıllarda da üniversite adaylarının çokça tercih ettiği mesleklerden biridir.

Psikologlar ne kadar maaş alıyor sorusunu cevaplandırmadan önce psikolog nedir ve çalışma alanları nelerdir bundan bahsedelim.

Psikolog nedir.

Psikolog Fransızca bir kelime olup ruh bilimci anlamına gelmektedir. Bireylerin ruhsal olarak yaşadığı problemlere çözüm bulmaya çalışan bir bilim dalıdır psikoloji. Bu tedaviyi yapan kimseler psikolog denir. Psikolojinin bazı alt dallarından da bahsedecek olursak şunlardır:

Gelişim, Sosyal, Din, Klinik, Sosyal, Rehberlik ve danışmanlık, Sağlık, psikometri, Sosyal, Spor, Bilişsel, Deneysel, Adli, Eğitim ve Öğretim psikolojileri gibi…

Psikologların çalışma alanları ve çalışma imkanları nasıldır?

Psikologların çalışma alanları kamu sektörünü ve özel sektörü kapsar. Bu anlamda geniş bir çalışma alanına sahiptirler. Fabrikalar, İş merkezleri, Şirketler, özel muayenehaneler, özel hastaneler, özel okullar, iş merkezlerin, devlet hastanelerin, Ceza evleri, Emniyet, Okullar, İnsan kaynakları bölümlerin, Sağlık merkezlerin, Adli tıp, Poliklinikler, Tüm kamu ve kurumları gibi

Psikologların çalışma koşulları nasıldır?

Her koşulda kendilerine ait bir ofisleri vardır.

Psikologların çalışma koşulları özel sektörde ya da kamu sektöründe çalışıp çalışmadığı ile ilgilidir. Kendisine ait bir ofiste çalışıyorsa randevun saatlerine göre ofiste bulunması yeterlidir

Kamuda çalışıyorsa sabah 09:00 ve akşam 17:00 arası, özel sektörde ise sabah 09:00 ve 18;00 arasıdır.

Psikolog maaşları nasıl belirleniyor?

Psikolog maaşları belirlenirken tecrübe, mesleki yeterlilik, yabancı dil, referanslar, alanı kamuda çalışan psikolog içinde doğuda çalışması, kıdemi sayabiliriz.

Devlette çalışan psikologların maaşları ne kadar?

Devlette çalışan psikologların maaşları belirlenirken dereceleri kıdemlerine göre değişmektedir.  Aile -çocuk yardımı, asgari geçim indirimi ve ek tazminat indirimine göre değişmektedir.

Yeni işe başlayan bekar ve çocuksuz bir psikolog 4700 TL maaş almaktadır. Kıdem arttıkça bu 7000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Yine öğretim kurumlarında yeni başlayan psikolog 4500 -5000 arası, adli psikologlar ise 8000-10000 arası bir maaş almaktadırlar.

Sağlık bakanlığında çalışan psikologların maaşları özel sektöre göre oldukça düşüktür.

Özel sektörde çalışan psikologların maaşları ne kadar?

Özel sektörde yeni başlayanlar özel hastanelerde ve kliniklerde 2023 yılına göre 4000 TL’ den başlayıp tecrübesine göre 17000 TL ye kadar alabilmektedir. Eğitim seviyesine göre maaş artmaktadır. Yüksek lisans yapan psikologlar daha yüksek maaş almaktadırlar. Uzman Psikologların en düşük maaşı 7500 TL ‘den başlamaktadırlar.   

Özel eğitim Kurumlarında Çalışan psikolog maaşları ne kadar?

Özel eğitim kurumlarında yeni başlayan psikolog maaşları 6500-7000 bandında yüksek lisans yapan bir psikolog ise 10000 civarında almaktadır.

Rehabilitasyon merkezlerinde Çalışan psikologların maaşları ne kadar?

Rehabilitasyon merkezlerinde Çalışan psikologların maaşları tecrübe ve çalışılan bölgeye göre değişmektedir. Doğuda görev yapan 3500-6.300 bir maaş alabilirken

Anaokullarında çalışan psikolog maaşları ne kadar 

 Anaokullarında çalışan psikolog maaşları kişini tecrübesine ve okulun kalitesine göre değişmekle birlikte 3000- 6000 civarındadır diyebiliriz. Yarı zamanlı çalışma saatlerine göre yine bu oranlar değişmektedir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap