1. Anasayfa
  2. Bankalar

Denizbank Sahibi Kimdir? Denizbank Hakkında Bilinmeyenler

Denizbank Sahibi Kimdir? Denizbank Hakkında Bilinmeyenler
0

Denizbank, denizcilik sektörünün gelişmesini sağlamak ve öncülük etmek amacıyla 1951 yılında kurulmuş daha sonra ise tüzel kişiliğini sonlandırarak Emlak Bankası ile birleşmiştir.  Daha sonraki süreçte çeşitli iş birliği ve ortaklıklar ile banka yönetim yapısı değişikliğe uğramıştır. Denizbank sahibi kimdir Denizbank hakkında bilinmeyenler adlı yazımızda, bankanın yapısı ve tarihi süreci detaylı olarak anlatılmaktadır.

Denizbank Kim Tarafından Kurulmuştur?

Denizbank, “Denizcilik Bankası” adı altında 1951 yılında kurulmuş ve sektörün gelişmesi için destekleyici hamlelerde bulunmuştur. Daha sonraki dönemde tüzel kişiliğini sonlandırılan Denizbank, Emlak Bankası ile birleşerek yoluna devam etmiştir. 1997 yılında ise Zorlu Holding tarafından satın alınarak yeni bir yapılanmaya gidilmiştir.

Denizbank, 22 Mayıs 2018 tarihinde 3,2 milyar dolar karşılığında Emirates NBD şirketine satılmıştır. Ülkemizin önemli banka kuruluşlarından biri olan Denizbank’ın sahibi Emirates NBD şirketidir.

Denizbank Ortaklık Yapısı

Denizbank ortaklık yapısı, tek bir şirkete aittir. Emirates NBD şirketi, Denizbank’ın %100’lük hissesine sahiptir. Denizbank ortaklık yapısında 1 TL ile ortaklık tutarı belirtilen 4 kişi bulunmaktadır ancak hisse oranları çok düşük miktarlardadır.

  1. Saod Mohamed İbrahim Hamad Obaidalla
  2. Ahmed Mohammed Aqil Qassim ALQassim
  3. Salah Mohammed Amin Abdulla
  4. Mohammad Mahmood Ahmet Abdulrazzaq Albastaki

Denizbank Şube Sayısı

Denizbank, ülke sınırları içerisindeki tüm noktalara bankacılık hizmeti götürebilmek adına yurtiçinde ve Bahreyn dahil olmak üzere 706 şubesi bulunmaktadır. Ayrıca yurtdışındaki iştiraklerinin çalışmaları da AB ülkeleri üzerinde devam ettirilmektedir. Denizbank’ın Rusya ile finansal işlem yürüttüğü Denizbank Moscow iştiraki de bulunmaktadır.

Denizbank İştirakleri

Denizbank’ın yerli ve yabancı olmak üzere iştirakleri bulunmaktadır. Deniz GYO, Deniz Portföy Yönetimi, Deniz Yatırım, Deniz Leasing, Intertech, Deniz Faktoring, Deniz Kültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Açık Deniz Radyo – TV, Bantaş, Deniz Kartı Ödeme Sistemleri yerli grubunda yer alan iştiraklerdir.

Uluslararası iştirakler ise Eurodeniz, Denizbank AG ve Denizbank Moscow olarak sıralanmaktadır.

yildiztakipci.com

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir