1. Ana Sayfa
 2. Haberler

PTT 1000 TL Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimleri Kapsıyor? (2023 GÜNCEL)

PTT 1000 TL Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimleri Kapsıyor? (2023 GÜNCEL)
17

Devletimiz koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle 2 milyon aileye 1000 TL sosyal yardımlaşma parasını PTT aracılığı ile yatırdı. Bazı vatandaşlarımız acil ihtiyaç nedeniyle PTT şubelerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Peki devletin verdiği 1000 TL sosyal yardımlaşma parası kimleri kapsıyor? Başvuru nasıl yapılır? Çok detaylı bir şekilde sizlerle PTT 1000 TL sosyal maddi yardım haberimizi paylaşıyoruz.

Devletin Verdiği PTT 1000 TL Sosyal Yardımlaşma Başvurusu Kimleri Kapsıyor?

Devletin (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) PTT aracılığı ile verdiği 1000 TL sosyal yardımlaşma parası;

 • Yaşlı veya engelli aylığı alan vatandaşlar,
 • Evde bakım parası alan vatandaşlar,
 • Eşi vefat eden vatandaşlar,
 • Muhtaç asker aileleri,
 • Öksüz veya yetim aylığı alan vatandaşlar,
 • Silikozis aylığı alan vatandaşlar,
 • Şartlı eğitim yardımı alan vatandaşları
 • Çoklu doğun yardımı alan vatandaşlar,
 • Şartlı sağlık yardımı alan vatandaşlar ile
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastası olan vatandaşlarımız alabilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: ANCAK dar gelirli yukarıdaki özellikleri taşımıyorsanız olup devletin verdiği 1000 TL sosyal yardımlaşma para desteğine başvuru yapabilirsiniz. 

1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (RESİMLİ ve ADIM ADIM E-DEVLET REHBERİ)

Öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Zira bu işlemi yapabilmeniz için internet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra ALO 183 destek hattını arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 2: Biz Araba Teknik ailesi olarak zor durumda olan, işini kaybeden vatandaşlarımızın yanındayız ve il bazlı sosyal yardım kampanyalarını sitemizde bir kategoride yayınlıyoruz. TIKLA ve ÖĞREN(Yeni sekmede açılır, bu sayfa kapanmaz)

ADIM 1: E-Devlet’e TC Kimlik Numaranız ve PTT üzerinden aldığınız şifre ile GİRİŞ YAPIN! -> Tıkla, Giriş Yap!

ADIM 2- Giriş Yaptıktan Sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmetleri altında yer alan “Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” ekranına gidin. TIKLA, SAYFAYI AÇ!

Hemen yukarıda 1000 TL kimler alacak diye maddeleri paylaşmıştık. Fark ettiyseniz bu ekranda yazan bilgiye göre eğer dar gelirli iseniz başvuru yapabiliyorsunuz.

“Bu hizmeti kullanarak, ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri için ön başvuruda bulunabilirler. Bu hizmetten yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir.”

“YENİ BAŞVURU” linkine tıkladıktan sonra ADIM 3’e geçiyoruz.

ADIM 3: Sözleşmeyi Onaylayın!

3.Adımda ve hemen sonrasında karşınıza gerekli maddelerin yer aldığı kurallar çıkacaktır. Sözleşmeyi onaylayın ve Adım 4’e devam edin.

ADIM 4: Temel Kimlik Bilgilerinizi Doldurun!

Toplamda 6 aşamada bu işlemi tamamlayacaksınız.

 • Bilgilendirme metnini okudunuz ve onayladınız. Sözleşmeyi onayladınız buraya kadar tamam.
 • E-Devlet üzerinden Kişisel Verilerin Toplanması hususunu da kabul ettiniz.
 • Kimlik ve İletişim Bilgileri’ni doldurduktan sonra karşınıza çıkan bilgileri doldurmaya devam edin.

Tüm bunlardan sonra başvurunuz alınacaktır. Başvuru sorgulamayı da yine E-Devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Devlet tarafından dağıtılacak olan 1000 TL’yi almaya hak kazandığınızda PTT’ye gitmenize gerek yok. Paranızı PTT görevlileri evinize kadar getirecektir.

HAYIRLI OLSUN!

 

 

1000 TL Sosyal Yardım Sözleşmesi: (SED) SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ NEDİR?

  1. Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko – sosyal destek sistemidir.
  1. SED Hizmetinden Kimler Yararlandırılabilir.
  1. a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  1. b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  1. c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
  1. d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,
  1. Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.

BAŞVURULAR NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

  1. Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.
  1. Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

BU HİZMET KAPSAMINDA YAPILAN EKONOMİK DESTEK BİR MAAŞ DEĞİLDİR!

  1. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır. Ekonomik destek alan müracaatçılarımızın kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba göstermeleri gerekmektedir. Almış olduğu ödemeleri çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılanması ve çocuklarının yararına kullanması gerekmektedir. Daha önce yardım verilmiş olması kişiye bir hak doğurmamaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinde esas ilke, kişilerin en kısa süreçte kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir.

EKONOMİK DESTEK HİZMETİNDEN YARARLANAN ÇOCUKLAR VE AİLELERİ NE SIKLIKLA İZLENMEKTEDİR?

  1. Ekonomik destek verilen çocukların durumları ve aileleri verilen yardımın amaca uygun kullanılıp kullanılmadığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri veya bağlı birimi olan sosyal hizmet merkezlerinde görev yapan sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog olarak görev yapan meslek elemanları tarafından yönetmelik gereği en geç 3 aylık süreler ile izlenmektedir. Ekonomik desteğe ihtiyacı bulunmadığı, aldığı ekonomik desteği çocuklarının yararına kullanmadığı tespit edilenlerin ödemelerine son verilmektedir.

ÇOCUK ADINA KİŞİYE YAPILAN BU YARDIMLAR HACİZ EDİLEBİLİR Mİ?

  1. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 29 uncu maddesi gereğince korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan aile ve kişilere yapılacak ödemeler ve sağlanacak yardımlar başkasına devir, temlik ve haciz edilemez. Yapılan yardım ödemesine banka tarafından haciz işlemi yapılmak istediğinde müracaatçılarımız, 2828 sayılı Kanununun 29 uncu maddesini belirterek yardım ödemesine ilişkin haciz işleminin iptalinin isteyebilir gerekirse ilgili kuruma verilmek üzere ilgili birimimizden resmi yazı yazılmasını talep edebilirler.

CEZAİ İŞLEMLER

  1. Yalan beyanda bulunarak, resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirerek veya sahte evrak düzenleyerek ekonomik destek alan kişi ve aileler hakkında genel hükümlere göre işlem yapılır. Alınan desteğin iadesi istenir. Ödemeyenler hakkında adli ve idari işlem başlatılır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (17)

Popüler Yorumlar
 1. 3 sene önce

  Gaziantep de oturuyorum devletten 1000 TL maddi yardım istiyorum durumum çok kötü yalvarım yardımcı olun zihinzel engelliyim yüzde 59 raporum var abla Fatma şahin büyükşehir belediye başkandan iş için ilgili park ve bahçelerde çalışmak istiyorum bana yardımcı olun yalvarim iş için ilgili ben çalışmak istiyorum 05346304971

 2. Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı gibi konularda desteği ne yapacaz lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı

Yapılan Yorumlar
 1. Korona virüs ten dollayi kiramı faturalarımı kredi borçlarımi ödeyemiyorum 4yaşında down sendromlu oğlum var onun ortapedi ayakkabı üst baş giysi gıda maddi yardımı almak istiyorum çünkü ihtiyaçlarımız var evimiz kira sizde bu yardımları arz ederim

  • Raziye hanım önce dış ülkelere bi yardımı bitirsinler inş bizlere de bi yardımı dokunacak diye düşünüyorum

  • Burdan yazarak yardim frlan alamazsiniz sosyal hizmetlere gidin giden hicbir vatandasi geri cevirmiyorlar bos laf yapmayin ihtiyaci olana yardim etmek allahın emridir tabiki devlet baska ulkeye yardim.eder cunku allah korkusu var.gozunuze gelmesin

 2. 4 sene önce

  Bizde yeşl kart var ama 1000 almadık gelmedi.

 3. Ben müracat edeli 15 gün oldu halen hiç bir şey yok hem cimer’e hem sosyal yardimlasmaya müracat ettim vereceğiz de demiyorlar vermeyeceğizde

 4. 4 sene önce

  Merhabalar, ben kronik astım hastasıyım, 3 çocuğum var maddi durumum çok kötü işsizim eletrik kira beyaz eşya taksitlerim var maddi desteklerinizi bekliyorum arz ederim

 5. 4 sene önce

  Ben de Alá biliyorum mu

 6. 4 sene önce

  8 nüfuslu bir Aileyim Benim sigortalı bir oğlum çalışıyor diye ben hiç devletten yardim alamiyorum artı ikiz kızlarım okuyor onların da okul parasını alamıyorum son ödenen yardımlarına alamadım 7 kişiyle evdeyiz

 7. Bn figen bende madi yardım istiyorum eşimde bende çalışmıyoruz 2 çocuğum var lütfen yardım edin

 8. Korona virus dolayı evimin kirasını , faturalarımı ödeyemiyorum. Eşimle boşanma aşamasındayım. Büyük oğlum asker e gidecek herhangi maddi yönden yardim edemiyorum . Yardım edilmesini arz ediyorum.

 9. hıçte bıle ınternetten e devletten başvurum ben yaptım allah razı olsun RTE DAN NE AÇ KALDIK NEDE AÇIKTA

 10. Bende iki aydır çalışmıyorum çok zor günler geciriyorum yardıma ihtiyacım var lütfen bu bin tl kime veriliyor ben baş vurdum bir ay oldu süreç devam ediyor bir cevap yok evet hayır diye

 11. Benim babam ölmüş anemle yaşıyoruz az emekli maaşı alıyoruz paraya çok ihtiyacımız var eğer yardım yaparsanız çok sevinirim

  • 4 sene önce

   6 yasında oglum var bu yıl ogula baslayarak evim kıra oglum kronik hastı hastası ve dokunma bilir herseye alarjısı var ve onu bırakıp calısamıyorum bende bobrek hastası oldugum dan kimse kabul etmiyor lutfen yardım elinizi uzatırsa iz sevinirim saygılar

 12. Benim dört çocuğum var hepsi okuyor lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı gibi konularda desteği ne yapacaz lütfen yardım edin para yardımı erzak yardımı

 13. 3 sene önce

  Gaziantep de oturuyorum devletten 1000 TL maddi yardım istiyorum durumum çok kötü yalvarım yardımcı olun zihinzel engelliyim yüzde 59 raporum var abla Fatma şahin büyükşehir belediye başkandan iş için ilgili park ve bahçelerde çalışmak istiyorum bana yardımcı olun yalvarim iş için ilgili ben çalışmak istiyorum 05346304971

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir