1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Arbitraj Nedir? Arbitraj ile Nasıl Para Kazanılır?

Arbitraj Nedir? Arbitraj ile Nasıl Para Kazanılır?
0

Özellikle finansal piyasalara yatırım yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de arbitraj nedir? sorusudur.Son zamanlarda piyasaların hızlı gelişimi, finansal piyasalarda yatırım ve kazanç olanakları gün geçtikçe artış gösteriyor.Dolar kurunun bu kadar değişken olduğu gören yatırımcılar ise döviz alım-satımı yaparak kar etmeyi amaçlıyor.Borsalar da bilinçli bir şekilde arbitraj yapan yatırımcılar çok büyük paralar kazanabiliyor. Şimdi dilerseniz Arbitraj nedir? Arbitraj ile nasıl para kazanılır?sorularını ele alalım.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj,Dolar,Euro,Hisse Senedi,Bitcoin..vb mali değeri olan bir şeyi,bir piyasada ucuzdan alıp,aynı anda farklı bir piyasada daha yüksek fiyattan satarak kar elde etme yöntemine denilir.Ekonomik bir terim olan arbitraj, bir varlığın farklı piyasalardaki fiyatları arasındaki eşitsizlikten yararlanılarak,düşükten alıp yükseğe satma işlemi olmasından dolayı risksiz bir işlemdir.Örnek vermek gerekirse;

Akbank Döviz hesabında 1.000 dolar’ınız olduğunu varsayalım.Doları bozdurmak istiyorsunuz ve Akbank’ta anlık dolar kuru 5,82.Fakat İşBankası’nda anlık dolar kuru  5,97.gözüküyor. 1.000 Dolar’ı Akbank’ta bozdurursanız elinize 5.820 TL para geçecek fakat doları İş Bankası’na göndererek bozdurursanız elinize geçen para 5.970 TL olacaktır. Aradaki fark 150 TL. Yani ufak bir transfer işlemi ile 150 TL kar elde etmiş olacaksınız.

Yaptığınız bu risksiz kar elde etme işlemine Arbitraj denir.Yukarıdaki örnek tamamen daha net anlaşılması içindir.Arbitraj yaparken anlık kur,transfer ücreti gibi giderleri göz önünde bulundurmak gerekir.Eğer bilinçsiz bir şekilde yapılırsa para kaybedilmesi muhtemeldir.

Bitcoin Arbitraj

Kripto para piyasası arbitraj için çok uygundur. Bitcoin ve diğer altcoinler birden fazla borsada listelendiği için anlık kur daima değişkendir.Bu yazıyı yazdığımız tarih itibari ile Bitcoin, Fcoin Borsasında 5.265 dolarken,Bitfinex Borsasında 5.418 dolar.Eğer anlık olarak Fcoin borsasından 1 bitcoin alınıp,Bitfinex borsasında satılır ise,153 dolar kar elde edilir.Sadece basit bir al-sat işlemi ile çok güzel kar elde edilebilir.

Bitcoin Borsaları arası arbitraj yapılırken, fiyatın değişken olması sebebiyle çok dikkat edilmesi gerekir.Eğer transfer esnasında kur değişir ise zarar edebilirsiniz.

Arbitraj İle Nasıl Para Kazanılır?

Arbitraj için en uygun piyasa altın piyasasıdır.Altının fiyatı uluslararası piyasalarda dolar üzerinden belirlendiği için fiyat her ülke de değişkenlik gösterir.Örneğin;Almanya’da Euro üzerinden fiyatlandırılan altın,Bahreyn’de Dinar üzerinden fiyatlandırılır. Euro ile Dinar arasındaki kur farkı ise yatırımcılara arbitraj fırsatı verir.Bu sistem TL içinde geçerlidir.

Kripto para piyasası arbitraj ile para kazanılabilen piyasalardan biridir ancak anlık fiyatların çok değişken olması,çok büyük zararlara da yol açabilir.Eğer bu işe yeni başlayacak biriyseniz mutlaka ufak miktarlarla kendinizi denemenizi öneririz.Eğer çevrenizde daha önce borsa işlemlerinde tecrübe sahibi birisi var ise onunla birlikte arbitraj işlemi yapmanız,zarar etmemeniz adına daha iyi bir başlangıç olacaktır.

Arbitraj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arbitraj yapmadan önce mutlaka internet üzerinden dünya piyasası takibi yapılmalıdır.Çünkü para birimleri kurları, ülkelerin almış oldukları ekonomik ve siyasi kararlardan etkilenir.

Borsalar arası işlem yaparken transfer süreleri göz önünde bulundurulmalıdır.Anlık 5,50 olan dolar kuru,sizin transfer işlemi gerçekleşene kadar 5,30’a düşebilir.

NOT: Burada yazılanların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir.Bilinçsiz bir şekilde arbitraj işlemi yapılıp zarar edilmesi durumunda sitemiz sorumlu değildir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap