1. Ana Sayfa
  2. Bankalar

Bankaların Kredi Hesaplama Formülü

Bankaların Kredi Hesaplama Formülü
0

Bankalar kredi hesaplama formülü aracılığıyla sizlere sundukları kredi hizmetlerini şekillendirmektedir. Formülde yer alan değişkenlerin değişiklik göstermesi durumda faiz oranı ve geri ödenecek miktar da etkilenmektedir. Her bankanın faiz oranlaması ve kazanç sistemi farklı olsa da bankaların kredi hesaplama formülü sabittir.

Bankaların Kredi Hesaplama Formülü

Bankaların kredi hesaplama formülü aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

Yukarıda yer alan kelimelerin yerine gerekli bilgiler doldurulduğunda kredi ile ilgili tüm detaylara ulaşabilmeniz mümkündür. “Faiz” ile belirtilen noktalara faiz oranını yazmanız gerekmektedir. Aldığınız kredileri 1 aylık süreçlerde taksitlendirmiş iseniz faiz oranları aşağıdaki şekilde formüle yazılmalıdır.

  • Faiz oranı %1 ise formül kısmına 0.01 yazılmalıdır.
  • Faiz oranı %3 ise formül kısmına 0.03 yazılmalıdır.

Kredi geri ödemeleriniz bir ay yerine üç ayda bir olacak şekilde gerçekleştiriyor iseniz faiz oranı 3 aylık basit faiz olarak uygulanır. Kısaca faiz oranı x ödenecek ay miktarı.

  • 3 ayda bir kredi taksitinin ödenmesi durumda faiz oranı %1 x 3, yani %3 olur. Formül kısmına 0.03 olarak yazılmaktadır.

Taksit tutarı, kredi tutarı, faiz ve taksit sayısının herhangi birinin bilinmemesi durumunda formülden yola çıkılarak diğer değişkenin değeri bulunur. İki eşitliğin birbirini sağlaması ile birlikte bankaların kredi hesaplama formülü başarıyla uygulanmış demektir. Kredi formülüne ek olarak bankanızın belirleyeceği masraflarda eklenerek ödemeniz gereken miktar ortaya çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap