1. Anasayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır ?

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır ?
4

Kripto para birimi olan Bitcoin e ilgi günden güne artıyor.Hal böyle olunca en çok merak edilen sorulardan biri de Bitcoin cüzdanı nasıl açılır ? oluyor.Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin,alım-satım işlemi yapabilmesi için bir  Bitcoin cüzdanına sahip olması gerekiyor.Bu konumuzda; Bitcoin nedir? Bitcoin hesabı nasıl açılır? Bitcoin cüzdanı oluşturma gibi merak edilen konulara değineceğiz.

Bitcoin Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse Bitcoin,elektronik ortamda kodlarla yaratılan dijital bir para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı olmaması sebebiyle,kurum ya da kişilerin Bitcoin’e müdahale etmesi mümkün değildir. Bitcoin, Türk Lirası ya da Dolar gibi somut bir para olmadığından,Merkez Bankaları tarafından basılarak değil,özel yazılım ile bilgisayarlar tarafından üretilir.

Bitcoin’in bu kadar popüler olmasının sebebi,müdahale edilemez olmasının yanında,dünyanın her yerine çok düşük transfer ücretleriyle çok yüklü miktar para transferleri yapılmasına olanak sağlamasıdır.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin en merak ettikleri soru Bitcoin hesabı nasıl açılır? sorusudur.Ancak Bitcoin de hesap açmak gibi bir şey söz konusu değildir. Bitcoin yatırımı yapmak için, Kripto para borsalarından hesap açmak gerekir.Piyasa da büyüklü küçüklü birçok Kripto Para Borsası vardır ancak hesap açılacak olan borsayı iyi araştırmak son derece önemlidir.

Herhangi bir kripto para borsası üzerinden hesap oluşturmadan önce,internet üzerinden borsa hakkındaki olumlu olumsuz şikayetleri değerlendirerek,güvenilir borsalardan hesap oluşturmak gerekir.Piyasa da yerli ve yabancı olmak üzere birçok kripto para borsası vardır, bunlardan yerli olan borsalar;

 • Koineks
 • BTCTurk
 • Paribu

şeklinde sıralanabilir.Dünya üzerinde global yatırımcıların en çok tercih ettikleri borsalar ise;

 • Binance
 • Bitfinex
 • Okex
 • HitBtc

şeklinde sıralanabilir.Piyasadaki bir çok popüler coin’i listeyelen,herkes tarafından kabul görmüş borsa tartışmasız Binance Borsası’dır. Binance borsasının bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi,piyasadaki bir çok borsanın aksine,işlem yapabilmek için herhangi bir kimlik doğrulama istememesidir. Binance üzerinden kimlik doğrulama yapmadan günlük 2 Bitcoin’e kadar alım-satım işlemi yapabilirsiniz.

Eğer siz de en güvenilir kripto para borsalarından olan Binance üzerinden hesap açmak isterseniz Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

Eğer Bitcoin’e ilk defa yatırım yapacaksanız,yerli Bitcoin borsalarından birini tercih etmelisiniz.Yerli borsalardan TL karşılığı Bitcoin alarak,diğer global kripto para borsalarına Bitcoin transfer edebilirsiniz.Yerli kripto para borsalarından biri olan Koineks üzerinden hesap açmak isterseniz, Buraya tıklayabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır?

Bitcoin cüzdanı ,içine kağıt ya da metal para koyulacak fiziksel bir cüzdan değildir. Bitcoin,blockchain adı verilen özel bir yazılım ile oluşturulduğundan,saklanabilmesi için yine bir yazılım gereklidir.Bitcoin gibi diğer kripto paraların hiçbiri,fizilsel olarak herhangi bir yerde saklanamaz.Aslında var olan tek şey blockchain adı verilen bir teknoloji de saklanan işlem kayıtlarıdır.Bu kayıtlar yine özel yazılımlar tarafından oluşturulmuş dijital cüzdanlar da tutulur.Her bir dijital cüzdanın anahtarları birbirinden farklıdır ve dünya üzerindeki hiçbir cüzdan aynı özel anahtar ile şifrelenemez.

3 Şekilde Bitcoin cüzdanı açılabilir;

 • Borsa üzerinden cüzdan açmak
 • Bilgisayar üzerinde Bitcoin cüzdanı oluşturmak
 • Taşınabilir Donanım cüzdanı

Borsa Üzerinden Bitcoin Cüzdanı Açmak

Bitcoin yatırımcılarının en sık oluşturmuş olduğu cüzdan türü,borsa üzerinde Bitcoin cüzdanı açmaktır.Herhangi bir kripto para borsası üzerinden hesap oluşturarak,size özel şifreli Bitcoin cüzdanı oluşturabilirsiniz.Oluşturduğunuz cüzdan ile başka kişilere Bitcoin gönderebilir ya da diğer kişilerin size göndermiş olduğu Bitcoin’leri bu cüzdan da saklayabilirsiniz.Eğer Bitcoin ve Ethereum gibi diğer coinler ile al-sat işlemi yapmak istiyorsanız,borsa üzerinden Bitcoin cüzdanı açmak en mantıklı yöntem olacaktır.

Bitcoin cüzdanı oluşturma işlemi borsadan borsaya değişiklik gösterebileceği gibi,genelde HESABIM/ CÜZDANIM/ BİTCOİN CÜZDAN OLUŞTUR şeklindedir.Sırasıyla bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz de;

16a49JCQFsR1C1tHqitRaEmWy6ApsAt1ey” buna benzer şifrelenmiş size özel kod oluşturulacaktır.Oluşturulan özel kod,sizin Bitcoin cüzdanınızdır. Bu kod üzerinden bir başkasına Bitcoin gönderebilir ya da bir başkasından Bitcoin alabilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden Bitcoin Cüzdanı Açmak

Eğer borsalar üzerinden al-sat yapmak istemiyorsanız,Bitcoin’in resmi internet sitesi olan bitcoin.org üzerinden bilgisayarınızın işletim sistemine uygun olan Bitcoin cüzdanını indirebilirsiniz.Kişisel bilgisayarınıza Bitcoin cüzdanı indirmek için Buraya tıklayarak resmi internet sitesine gidebilirsiniz.

Eğer Bitcoin’lerinizi kişisel bilgisayarınız da saklamak istiyorsanız önleminizi çok iyi almalısınız.Bilgisayarınıza girecek olan virüs sayesinde cüzdanınıza ulaşılabilir,tüm Bitcoin’lerinizi kaybedebilirsiniz.Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için cüzdanı kurmuş olduğunuz bilgisayarın internet ile bağlantısını mutlaka kesmelisiniz.

Taşınabilir Donanım Cüzdanı

Bitcoin cüzdanları arasında en güvenli olan tartışmasız taşınabilir donanım cüzdanıdır.Taşınabilir Bitcoin cüzdanı, diğer cüzdan türlerine göre birçok avantaja sahiptir.USB belleği anımsatan donanım cüzdanların sadece ihtiyaç halinde internet ile bağlanacağından güvenliği üst düzeydedir.Bu cüzdan türünde işlem yapmak oldukça basittir.İşlem yapmak istediğinizde,belirlemiş olduğunuz şifre ile cüzdanın içerisine girerek kolay bir şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ben al-sat yapmak yerine Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak görüyorum diyorsanız, taşınabilir cüzdanlar tam size göredir.Yüklü miktar da Bitcoin’e sahip olan kişilerin tümü Ledger Nano gibi taşınabilir cüzdanları tercih eder.Taşınabilir bir donanım cüzdana sahip olmak için internette Ledger Nano gibi cüzdanları araştırabilirsiniz.


Bu konumuzda Bitcoin hakkında en çok merak edilen sorulardan olan; Bitcoin cüzdanı nasıl açılır ? Bitcoin hesabı nasıl açılır? gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.Dilerseniz Coin ile para kazanma yöntemleri konumuza da göz atabilirsiniz.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Sakarya/Akyazı her türlü paketleme işine talibim. Bol bol boş vaktim de var.

  • Ben alttaki yazıya yorum yapmıştım ama niye yorum buraya geldi anlamadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir