1. Ana Sayfa
 2. İş Tavsiyeleri
 3. Çekme Belgeli Araç Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Çekme Belgeli Araç Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

featured

İkinci el araç piyasasında karşılaşılan çekme belgeli araç kavramı, aracın trafikten çekildiği göstermektedir. Çekme belgeli araç hakkında tüm bilinmesi gerekenler adlı yazımızda çekme belgesi nedir, çekme belgeli araç nedir, çekme belgesi nasıl alınır, çekme belgeli araç avantajları nelerdir gibi sorulara cevap niteliğinde bilgiler bulunmaktadır.

Çekme Belgesi Nedir?

Çekme belgesi, araç sahiplerine sunulmuş hukuki haklardan bir tanesidir. Aracını uzun süre kullanmayacak olan veya çeşitli sebeplerden dolayı bekletecek olan kişiler çekme belgesi alarak sigorta, muayene ve motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulmaktadır. Aracını uzun süre trafiğe çıkarmayarak bekletecek olan kişiler bu belgeye sahip olarak ödemeler ve vergilerden ayrıcalık kazanmış olurlar. Çekme belgesi aracın trafikten çekildiğini ve kullanılmadığını göstermektedir.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme belgesi alarak aracınızı trafikten çıkarmak istiyorsanız belirli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Çekme belgesi nasıl alınır sorusu aşağıdaki adımlarda net olarak ifade edilmektedir.

 • Aracınıza çekme belgesi almak için sizlere en yakın notere başvurmanız gerekmektedir. Araç tesciline ait tüm işlemleri noterler aracılığıyla yürütebilmektesiniz. Bu başvuruyu araç sahipleri veya araç sahibinin vekalet verdiği kişiler yapabilmektedir.
 • Noterlere yapılacak olan araç çekme belgesi başvurusu için muayene talebi istenmez.
 • Çekme belgesi başvurusu yapmak için daha önceden araca kayıtlı olan tüm borçları ödemeniz gerekmektedir. Bu borçlara vergiler de dahildir. Borçlarınızı ödedikten sonra notere “Araç Çekme Belgesi Dilekçesi” iletmeniz gerekmektedir. Bu dilekçenin içerisinde vergi dairesinden almış olduğunuz “Aracın borcu yoktur” kağıdı da bulunmalıdır.
 • Araç çekme başvurusu sırasında yukarıda belirtilen belgelere ek olarak araç trafik belgesi, ruhsat (araç tescil belgesi) ve aracın plakaları da bulunmalıdır.
 • Noterde yapılacak işlemlerden sonra aracınızın ruhsatına “Trafikten çekilerek tescili silinmiştir” ibaresi yazılarak sizlere teslim edilir.
 • Bu işlemlerin vergi dairesine bildirilme işlemleri ortalama olarak 15 gün içerisinde gerçekleşir ve aracınız kaydı sistemden silinerek tüm vergilendirmelerden muaf olmanız sağlanır.

Çekme Aracın Borcu Olur Mu?

İkinci el piyasasında çekme belgeli araçlara denk gelmeniz olası bir durumdur. Satmayı planladıkları araçların çekme belgesini alarak vergilendirmelerden muaf olan satıcı, bu belgeyi alabilmek için tüm borçlarını ödemek zorundadır. Çekme aracın borcu olur mu sorusuna yanıt olarak, çekme belgesi alınmadan önce tüm borçların ve vergi işlemlerinin ödenmesi gereklidir. Aksi takdirde çekme belgesi verilmez. Çekme aracın borcu bulunmaz ancak belgeyi alabilmek için muayene belgesi istenmez. Aracı satın alırken muayene işlemlerini dikkate almanız gerekmektedir.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

Çekme belgeli araç, trafikten çıkartılmış anlamına gelmektedir ancak gerekli yasal işlemlerin yapılmasından sonra tekrar trafiğe çıkmasında bir engel bulunmamaktadır.

 • Çekme belgeli aracın tekrar trafiğe çıkabilmesi için tescil edilmesi gerekmektedir. Araç sahibi veya araç sahibinin vekalet verdiği kişiler notere başvurarak araç tescil işlemlerini başlatabilir.
 • Çekme belgeli araç için öncelikle zorunlu trafik sigortası yaptırmalı ve poliçenizi almalısınız.
 • TÜVTÜRK muayene istasyonları aracılığıyla aracınızın muayene işlemlerini yerine getirerek eksiklerini tamamlayın.
 • Aracın kullanılmadığı dönem boyunca üzerinde değişiklikler yapıldı ise muayene istasyonunda bilgilendirin ve işlemlerin belgeye işlemesini sağlayın.
 • Yukarıdaki işlemleri yaparak gerekli belgeleri aldıktan sonra sizlere en yakın notere giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Muayene belgesi, zorunlu trafik sigortası poliçesi ve tescil belgesi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu belgelere ek olarak tescil ücreti de ödemeniz gerekmektedir.
 • Çekme belgesi alma işlemleri sırasında teslim edilen plakaları tekrar alabilmek için noterden aldığınız araç tescil belgesi ile birlikte şoförler odasına başvuru yapmanız ve plakanızı bastırmanız gerekmektedir.
 • Bu işlemlerden sonra çekme belgesi iptal edilmiş olacaktır ve aracınızı tekrar trafiğe çıkarabilirsiniz.

Çekme Belgeli Araç Trafikte Yakalanırsa

Çekme belgesi, aracınızın trafikten çıkartılması anlamını taşımaktadır. Çekme belgeli araçların trafiğe çıkması yasaktır ve yakalanması durumunda işlem uygulanmaktadır. Çekme belgeli araç kullanma cezası 2020 yılı içerisinde 1002 TL olarak belirlenmiştir. Cezayı ödeyecek olan kişi 15 gün içerisinde ödemeyi gerçekleştirirse bu işlem indirimi olarak 751,5 TL olarak uygulanır. Çekme belgeli araç trafikte yakalanırsa bu cezayı ödemek zorunda olmaktasınız.

Çekme Belgeli Araç Ağır Hasarlı Mı?

Çekme belgeli araç ağır hasarlı mı sorusuna cevap olabilmek için aracı incelemeniz ve muayeneden geçirmeniz gerekmektedir. Her çekme belgeli araç ağır hasarlı değildir. Yurt dışına gidecek olan veya aracını uzun süre kullanmayacak olan kişiler vergi ödememek adına çekme belgesi alırken kaza veya arıza sonucu kullanılmayan araçlar için de çekme belgesi alınmaktadır. Çekme belgeli araç ağır hasarlı olabilir ancak her araç için bu ifadeler kullanılamaz.

Çekme Belgeli Araç Satılır Mı?

Çekme belgeli araçlarınızı satarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracı satın alan kişi muayene ve tescil işlemlerinden sonra aracı tekrar trafiğe çıkarabilir. Çekme belgeli araç satılır ve bu araç ticaretini yapan birçok insana ulaşabilmeniz mümkün. İlan sitelerinde çekme belgeli araç alınır veya çekme belgeli araç satılır ilanlarına rastlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap