1. Anasayfa
 2. İş Tavsiyeleri

Devlet Teşvikli Projeler – Devlet Hangi Projelere Destek Verir?

Devlet Teşvikli Projeler – Devlet Hangi Projelere Destek Verir?
0

Devlet tarafından ekonomik büyümeyi hızlandırmak, girişimcilerin önünü açmak, küçük işletmelerin büyümeleri sağlamak ve yeni inovasyonların gelişmesini sağlamak amacıyla destekler ve teşvikler verilmektedir. Devlet teşvikli projeler ve devlet hangi projelere destek verir adlı yazımızda bu alanda yapılan çalışma örneklerini bulabileceğiniz gibi hangi koşullarda destek alabileceğiniz de detaylı olarak açıklanmaktadır.

Devlet Teşvikli Projeler

Ekonomik kalkınmayı sağlamak, gelişimi sürdürmek ve ülke yararına yapılacak olan ekonomik ve inovasyon fikirlerinin hayatına geçişini sağlamak amacıyla destek ve hibe çalışmaları yapılmaktadır. Devlet teşvikli projeler, sektöre ve çalışmalara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belirtilen koşulları sağlayan, desteğe ihtiyaç duyan, geleceğe yönelik umut vaat eden çalışmaların projelerine pozitif ayrımcılık gösterilerek yardım sağlanmaktadır.

Esnaf, girişimci, eğitim, sanayi, tarım ve sağlık gibi birçok farklı sektörde ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla devlet teşviki sağlanmaktadır. Bu projelerin, geleceğinin olumlu görülmesi halinde devlet destekli projeler kapsamına alınması kolaylaşmaktadır.

Devlet Teşvikli Proje Çalışmaları

Devlet tarafından sunulan teşvik çalışmaları, kredi desteği, hibe desteği veya vergilerden muaf olması gibi çeşitli konuları kapsayan geniş bir yelpazeyi oluşturmaktır. Projenin alanı ve yararları incelenerek varılan sonuçlarla birlikte yukarıda sayılan desteklerden alabilmeniz olanaklıdır. Destek çalışmaları sayesinde kurulacak olan işler üretim ve hizmet çalışmalarını faaliyete geçirdikleri dönemden itibaren kredi ve destekleri uygun seçeneklerle geri ödemeye başlamaktadır. Hibe destekleri ise kalıcı olarak ücretsiz bir şekilde verilmektedir.

Devlet Hangi Projelere Destek Verir?

Devlet, ekonomik süreç içerisinde eksikliği görülen veya gelecek vaat eden projelere destek vermektedir. Devlet hangi projelere destek verir sorusu kapsamlı bir sorudur. Eğitim, tarım, sağlık ve üretim gibi birçok iş kolundan destek almanız mümkündür. Tarım ve hayvancılığı arttırmak, eğitim faaliyetlerinde bulunmak, sağlık kuruluşları ve hizmetleri çoğaltmak, üretim faaliyetleri sağlayarak ekonomik büyümeye katkı sağlamak gibi proje amaçları bulunmaktadır.

Ülke genelinde eksikliği görülen ve teşvik edilerek üretim oranını arttırmak genel hedeflerden bir tanesidir. Küçük üreticilerin daha büyük üretim gerçekleştirmesini sağlamak, geleceği şekillendirecek inovasyon fikirlerinin önüne açmak veya belirli bölgeleri üretim ve tüketim oranını dengelemek amacıyla tarım ve hayvancılık desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Devlet teşvikli projelerin genel amaçları, eksikliği görülen iş kollarındaki çalışan ve üreten kişi sayısını arttırarak ekonomik denge yönünün pozitif olarak şekillenmesi sağlamaktır. Köyden kente göçü durdurmak, köylerin değerlendirilmesini sağlamak, üretim çalışmaları yapanların önünü açmak ve fikir savaşlarındaki önemli fikirlerin destekçisi olmak ülke geleceği için önem teşkil etmektedir.

Devlet Teşvikli Projeler 2020

Günümüzde, neredeyse tüm sektörlerde üretimi arttırmak amacıyla devlet teşvikli projeler gerçekleştirilmektedir.

 • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, tarım destekleme hibe ve kredileri verilmektedir. Üretim büyüklüğünüz ve faaliyetlerinizle doğru orantılı olarak destek alabilirsiniz.
 • Esnaflar, 30.000 TL hibe kredi desteğinden yararlanabilmektedir.
 • KOSGEB, kadın ve genç girişimciler için pozitif ayrımcılık gözeten proje destekleri sunmaktadır. Bunlara ek olarak yeni işletme kurmak için projelerinizi KOSGEB’e iletebilir, hibe veya kredi desteği alabilirsiniz.
 • Var olan işletmenizi büyütmek ve geliştirmek için KOSGEB tarafından uygun faizli ya da faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla veya doğrudan birçok farklı projelere de destek sunulmaktadır.

 • Sanayi Bakanlığı, sanayideki üretimi arttırmak ve yeni üretim faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla destek vermektedir.
 • IPARD VE IPARD-2 hibe destekleri verilmektedir.
 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), uygun gördüğü projelere destek vermektedir.
 • Avrupa Birliği hibe ve kredileri,
 • Kalkınma Ajansı hibe ve kredileri,
 • TÜBİTAK hibe ve kredileri de bulunmaktadır.

Devlet Destekli Proje Örnekleri

Devlet destekli proje örnekleri her sektörden örnekler barındırmaktadır. Üretim faaliyetlerini gerçekleştirme talebiniz doğrultusunda bu alanlardan biri için girişimcilik talebinde bulunabilirsiniz. Bu projelerden onay alabilmeniz için çalışmalarınızın ve fikrinizin, ihtiyaçlara ve gereksinimlere yönelik olması büyük önem taşımaktadır.

Sanayi iş kollarında tekstil, ayakkabı, ahşap, mobilya, kağıt, boya maddeleri, temizlik malzemeleri, metal gibi birçok farklı alanda destek sunulmaktadır. Gıda sektöründeki üretimi desteklemek için ise et ürünleri, yağ ürünleri, süt ürünleri, dondurma, fırın ve unlu mamul, hazır yemek imalatı gibi konularda destek sunulmaktadır. Devlet destekli projeler sadece üretimi alanını kapsamamaktadır. Turizm, fuar ve tanıtım organizasyonları da bu imkanlardan yararlanabilmektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık

Son dönemlerdeki tüketimin artması sonucunda üretim faaliyetleri bu ihtiyaçları karşılamakta zorlanmaktadır. Devlet destekli hayvancılık projeleri ise üretim faaliyetlerini arttırmak, köylerden kentlere göçünü engellemek ve köy nüfusunu korumak amacıyla yapılmaktadır. Devlet destekli hayvancılık projelerinden yararlanarak üretim faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu proje kapsamında ürün yetiştiriciliği, hayvancılık, bitkisel ve hayvansal yağ gibi konularda faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Devlet destekli ne iş yapabilirim sorusuna cevap olarak birçok farklı konularda çalışmalar yürütebilirsiniz. Üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek için desteğe ihtiyaç duyan girişimciler bu olanaklardan yararlanarak var olan işletmelerini geliştirebilir veya sıfırdan üretim faaliyterlerine başlayabilir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir