1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Zengin İnsanları Listesi

Dünyanın En Zengin İnsanları Listesi
7

23 ocak 2023 tarihinde dünyanın en zengin insanları listesi yayınlandı.Liste de üst sıralarda yer alan kişilerin teknoloji ile bağlantılı olmaları dikkat çekiyor.Dünyadaki zenginler zaman zaman değişebiliyor fakat liste de öyle isimler var ki,son 10 yıldır servetine servet kattıkları için listedeki yerlerini korumayı başarıyorlar.Bu kişiler öyle zenginler ki servetlerinin toplamı,dünya üzerinde yaşayan diğer tüm insanların servetine eşit.Araştırmacı şirket Oxfam verilerine göre dünyanın en zengin insanları listesinin 1. sırasında 112 milyar dolar‘la amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos bulunuyor.Şimdi dilerseniz dünyanın en zengin isimleri kimler hep birlikte bakalım;

1-Jeff Bezos

Tam ismi Jeffrey Preston “Jeff” Bezos olan Amazon.com‘un kurucusu,Amerikalı bir iş adamı.Kurmuş olduğu e-ticaret sitesi ile günümüzde 112 milyar dolar servete sahip olarak listenin en başında bulunuyor.Amazon.com onun yönetiminde dünyanın en büyük ve örnek alınan internet satışı şirketi seçildi. Bu başarılı girişimi nedeniyle Time Dergisi tarafından 1999 yılında,Yılın Kişisi ödülüne layık görüldü.

2 Bill Gates

William Henry “Bill” Gates ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD’li iş adamı. Evli ve üç çocuk babası olan Gates, Microsoft şirketinin kurucularından ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır.Net serveti 96,4 milyar dolar olan Gates dünyanın en zenginleri listesinin 2.sırasında yer alıyor.

3-Warren Büfe

30 ağustos 1930 doğumlu olan Warren Edward Buffett, Amerikalı iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırseverdir. 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilmektedir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır.88 yaşındaki iş adamı 84,7 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 3.sırasında yer alıyor.

4-Bernard Arnault

Bernard Arnault  Fransız bir iş adamı.Babasından devraldığı inşaat şirketini büyüterek dünyanın en zengin insanları arasına girmeyi başardı. Arnault, François Hollande’ın Fransa başkanı seçilmesinden sonra vergi oranlarında artışın gündeme gelmesi üzerine 2012 Ağustosunda Belçika vatandaşlığına geçiş yaptı.69 yaşındaki iş adamı 73,7 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 4.sırasında yer alıyor.

5-Carlos Slim

Carlos Slim Helú, telekomünikasyon sektöründe Telmex ve América Móvil firmalarıyla bulunan Meksikalı iş adamı. 2007 senesinde, dünyanın en zengin insanı olmuştur. 79 yaşındaki iş adamı 64,6 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 5.sırasında yer alıyor.

6-Amancio Ortega Gaona

Amancio Ortega Gaona,İspanyol moda ve tekstil yöneticisi ve İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır.Ülkemizde de popüler olan Zara giyim markasının kurucusudur. 82 yaşındaki iş adamı 63,8 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 6.sırasında yer alıyor.

7 Mark Zuckerberg

Mark Elliot Zuckerberg, Amerikalı bilgisayar programcısı, girişimcisi ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu.Ayrıca Mark,dünyanın en genç milyarderlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.34 yaşındaki iş adamı 62,5 milyar net dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 7.sırasında yer alıyor.

8-Larry Ellison

Lawrence Joseph Ellison, veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi iş adamı. Larry Ellison, Microsoft en büyük rakiplerinden biri olan Oracle,tüm satın aldığı şirketlerle kurumsal pazarda Microsoft ve SAP’ın en büyük rakibi olarak karşımıza çıkıyor.74 yaşındaki iş adamı 61,1 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 8.sırasında yer alıyor.

9-Larry Page

Lawrence Page, bilinen adıyla Larry Page, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Şu an Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı konumundadır.45 yaşındaki iş adamı 51,8 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 9.sırasında yer alıyor.

10-Sergey Brin

Sergey Brin Rusya doğumlu Amerikalı-Yahudi girişimci. Rus Yahudisi bir ailenin çocuğudur. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturdu ve Google şirketini kurdu.45 yaşındaki iş adamı 50,3 milyar dolarlık  net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 10.sırasında yer alıyor.

11-Charles Koch

Charles Koch,kimyadan petrole, sağlıktan, finansa her alanda girişimi bulunan Amerikalı bir iş adamı.Kochtopus adlı şirketinin yıllık cirosu 90 milyar dolar.83 yaşındaki iş adamı 49,4 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 11.sırasında yer alıyor.

12- Michael Bloomberg

Michael Rubens Bloomberg New York’un 108. belediye başkanı.Finansal haber ve bilgi servis sağlayıcısı Bloomberg’in kurucusu ve şu an şirketin hisselerinin % 88’inin sahibidir.76 yaşındaki iş adamı 47,4 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 12.sırasında yer alıyor.

13- S. Robson Walton

Samuel Robson Walton, Amerikalı iş adamı. Wal-Mart’ın kurucusu Sam Walton’un en büyük oğlu. Columbia Üniversitesi’nden 1969 yılında mezun oldu. Babasının ölümünden 2 gün sonra Wal-Mart’ın başkanlık koltuğuna oturdu.74 yaşındaki iş adamı 44,9 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 13.sırasında yer alıyor.

14- Steve Ballmer

Steven Anthony “Steve” Ballmer, Microsoft’un 1986 daki 1.0 reklamına çıkan kişi ve Microsoft’un 2000 yılından beri yönetim kurulu başkanı olan Amerikan iş adamı.62 yaşındaki iş adamı 41,2 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 14.sırasında yer alıyor.

15- Jack Ma

Jack Ma Çinli iş adamı ve hayırsever. e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group’un kurucusu ve başkanıdır.54 yaşındaki iş adamı 37,2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinin 15.sırasında yer alıyor.

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor.Kişileri daha fazla uzatıp makalenin sıkmasını istemedim.Dünyanın en zengin insanları arasında kadın bulunmaması şaşırtıcı bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.Dünyadaki en değerli para birimini merak ediyorsanız En Değerli Para Birimi konumuza da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. 5 sene önce

  Tanrım çok birşey istemiyorum şu listede adım geçsin yeter :'(

 2. 5 sene önce

  listedekilerin çoğunu yolda görsem tanımam ama adamlar dünyanın en zenginleriymiş :D

Yapılan Yorumlar
 1. 5 sene önce

  dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer, kendi kıçınızın üstüdür.Zenginlik mal mülk boş önemli olan ne kadar zengin olduğumuz değil, ne kadar insan olabildiğimiz.

 2. 5 sene önce

  jeff bezos amazonu ilk başta kitap satmak için kurduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım..Sanırım eşi yazar olmalı acaba omu dedi de açtı? :)

 3. Listede gözüm biran acun ılıcalıyı aradı :D Demekki biz gözümüzde çok büyütüyormuşuz acun o kadar da zengin sayılmazmış :D

 4. 5 sene önce

  listedekilerin çoğunu yolda görsem tanımam ama adamlar dünyanın en zenginleriymiş :D

 5. 5 sene önce

  Tanrım çok birşey istemiyorum şu listede adım geçsin yeter :'(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir