1. Anasayfa
  2. Finans Rehberi

Gayri Meşru Para Kazanma Yolları Neler 2021? Gayri Meşru İş Arıyorum Diyenler İçin 6 Garantili Yöntem

Gayri Meşru Para Kazanma Yolları Neler 2021? Gayri Meşru İş Arıyorum Diyenler İçin 6 Garantili Yöntem
0

Günümüzde ekonomik koşulların zorlaması ve hayat koşullarının pahalılaşması nedeniyle gayri meşru para kazanma yolları oldukça merak edilen para kazanma yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor. Hele ki internette gayri meşru iş arıyorum diyenlerin de sayısının günden güne arttığını görebilirsiniz. Peki gayri meşru para kazanma yolları nelerdir? Yasal mıdır? Ne gibi zararları vardır? İnsanlar hangi yöntemleri uyguluyor?

İçeriğimizde tüm sorularınızın cevaplarını bütün gerçekliklerle ortaya koymaya karar verdik.

Gayri meşru para kazanma yolları riskli midir?

Bu noktada aklınıza ilk gelen riskli yöntemler olabilir. Gayri meşru kelimesinin TDK sözlük anlamı “Yolsuz, yasaya veya töreye aykırı.” anlamına gelmektedir. Bu anlamdaki yasaya aykırı ibaresi büyük bir ipucu vermektedir. Vergisiz kazanç ile gelir sağlamak da aslına bakarsanız gayri meşru iş anlamına gelir. Gayri meşru iş arıyorum diyorsanız vergilendirilmeyen kazanç sağlayan işlere rastlamış olabilirsiniz. Fiş, fatura kesilmeyen her iş de aslında buna girer.

Bir diğer nokta ise yasalara uygun olmamasıdır. Yani yasal olarak yasaklı m*dde ticareti, denekçilik, senet gibi işler de sizi sıkıntıya sokabilir.

Bkz: Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 2020 Güncel Taktikler

Gayri meşru işler nelerdir?

1.Tez Yazıcılığı

Yüksek lisans, doktora yapanlar veya üniversite son sınıfta olan bazı öğrencilerin okulu bitirebilmeleri ve not alabilmeleri için tez yazmaları gerekmektedir. Çok zor ve zahmetli olan tez yazımı işi noktasında kişiler için tez hazırlayan ve bunu kurallarına göre uygun hale getiren, sayfa başına para alan kişiler vardır. Öyle ki çevresinde tez yazabilen kişilerle anlaşıp komisyonculuk yapanların sayısı da oldukça fazladır.

2. Senet Karşılığı Borç Para Verenler

Ülkemizde bankerler zamanında popüler hale gelen bu borç alma biçimi genellikle fazla parası olan ve paradan para kazanmak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde özellikle kuyumcular tarafından yapılan senetle borç para verme işlemi bankalardan kredi kullanamayan bazı kişilerin başvurduğu son noktadır. Ancak buradaki en büyük risk senetin sıralı senet olarak imzalatılmasıdır. Sadece tek bir senedi ödeyemeyen borçlu kişi, alacaklının avukata vermesinin ardından bütün borcu ödemekle mükelleftir. Bu da icra işlemini beraberinde getirir. Bankalardan para alamayan müşteri senet karşılığı yüksek faiz altına imza atar.

Sırf bu işi yapmak için komisyonculuk yapıp müşteri bulan kişiler de mevcuttur.

3. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom’dan Taksitle Telefon Alıp Satmak

Yine bankalardan borç alamayan kişilerin uyguladığı yöntemlerin başında gelmektedir. Taksitle fahiş fiyata telefon alan tüketici daha sonra piyasanın daha altında bir fiyata telefonculara satmaktadır. Bu da tüketicinin en az bin, iki bin lira civarında zarar etmesine neden olur. Ancak alan taraf yine kazanır ve sıfır telefonu piyasanın altında bir rakama alıp yüksek rakamlara satmaktadır.

4. Araba Al Sat Yaparak Kişisel Olarak Para Kazananlar

Araba işi biraz da ikramiye işi gibidir. İyi ve sağlam bir araba bulmak şu ikinci el piyasasında oldukça zordur. Ekonomik olarak insanlarımızın zorlanması nedeniyle ikinci el araba piyasası hızla yükselmektedir. Bunu fırsat bilen ve acil paraya ihtiyacı olan satıcıları sahibinden.com üzerinden hedefleyen kişiler fiyatı öldürüp çok ucuza araba alıp satmakta ve kar elde etmektedirler.

5. İkinci El Araba Satarmış Gibi Yapıp Kapora Toplamak

Özellikle sahibinden.com ve Letgo üzerinden araba satışı ilanı açan bazı dolandırıcılar araç için göstermeden önce ilan üzerinden kapora istiyorlar. 100, 200 lira gibi rakamları 15-20 kişiden toplayan bu kişiler daha sonra hattı kapatıyor ve kayıplara karışıyor. Kapora da onlara kalıyor tabii.

6. Denekçilik Yapmak

Özellikle büyükşehirlerde otopark sorunu hala devam ediyor. Özel otopark işletenlerin çeşitli sokak ve caddelerde denekçilik yaparak büyük para kaldırdıkları bilinmektedir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir