1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Finans

Para Nasıl Biriktirilir ve Nasıl Tutumlu Biri Olunur?

Para Nasıl Biriktirilir ve Nasıl Tutumlu Biri Olunur?
0

Tutumlu olmak neredeyse bütün insanların içten içe arzuladığı bir durum olmuştur. İnsanlar hem kazandığı para ile geçinebilmek hem de ev ve araba gibi hayali kurulan şeylere ulaşabilmek için tutumlu olmayı isterler. Tabi sadece tutumlu olmak bazen yeterli olmuyor. Bunun için de birikim yapmak ve o parayı ev araba gibi yatırım kaynakları ile değerlendirmek gerekiyor. Peki nasıl tutumlu olunur ve para nasıl biriktirilir? Sizler için evdepara.com olarak araştırdık ve uyguladığınız takdirde çok faydasını göreceğiniz bu içeriği oluşturduk. Eh o zaman keyifli okumalar.

Kazandığınızdan Fazla Harcamayın

Bu en önemli ve altın kurallardan birisidir. Eğer bir borç yükü altına girdiyseniz de bundan kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey durumun daha kötü bir hal almasını önlemek olmalıdır. Bunun için de kazanılan paradan fazlasının harcanmaması gerekmektedir. Bir örnek üzerinden ilerleyelim, diyelim ki siz her ay 10.000 lira kazanan birisiniz ve aylık 12.000 lira harcama yapıyorsunuz. Bu türlü bir durumda paradan tasarruf etmeniz mümkün olur muydu? Tabi ki olamaz, çünkü kazanılan miktardan fazlasını harcamış olursunuz. Ve daha kötüsü buna her ay devam edilirse eski borçlar faizlenerek artacağı gibi üzerine durmadan yenileri eklenecektir. Peki bu durumdan nasıl çıkılır? Yani kazanılan paradan daha fazlasını harcamamak için ne yapılmalıdır. Öncelikle bir bütçe planı oluşturulmalıdır. Merak etmeyin bunu yapmak dünyanın en kolay işi. Elinize bir kâğıt kalem alın ve kâğıdı ortadan bir çizgi ile bölün. Sağ tarafa gelirlerinizi sol tarafa da giderlerinizi yazın. Buradaki amacımız gelir giderlerinizi somut bir şekilde göz önüne koyarak ne kadar gereksiz şeylere harcama yaptığınızı görmektir. Biliyoruz bazı durumlarda harcama yapmak kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Ama onun dışında kalan ve olmasa da olur diyebileceğiniz şeylere bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Bir Şey Almadan Önce Araştırın

Günümüzde zorunluluktan veya kendimizi iyi hissetme isteğinden dolayı bazı ihtiyaçlarımız olabiliyor. Bu kimi zaman giyim kimi zaman ev eşyası kimi zaman teknolojik cihazlar oluyor. Ama unutmamanızda fayda var, bu türlü ürünler yeni çıktıkları zamanlarda oldukça pahalı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse yeni çıkmış bir akıllı telefonu düşünün. Çıktıktan 9 ay sonra fiyatı ne kadar düşüyor dersiniz? Biz söyleyeli %50’ye kadar bir düşüş oluyor. Yani ilk başta fiyatı 5.000 lira olan bir akıllı telefon aradan 9 ay geçtikten sonra 2.500 liraya kadar düşebiliyor. Bunun sebebi o ürüne karşı olan talebin azalması, yeni ürünlerin çıkması ve üretici firmanın elinde fazladan stok kalması olabiliyor. İşte tam da bu yüzden bu tür cihazlar veya benzeri şeyler almadan önce bekleyin. Fiyatı düştükten sonra satın almak hem tasarruf etmenize hem de sizin açınızdan karlı olmasına neden olur. Aynı şey giyim sektörü için de geçerlidir. Bir ürünü mevsiminde almak yerine mevsim sonunda almak daha uygun fiyata sahip olmanızı sağlayacaktır. Mesela sezonda fiyatı 130 lira olan bir mont sezon sonunda 54 liraya kadar düşebilir. Bunu birebir gözlemlediğimiz için söylüyoruz! Bundan dolayı sezonunda alışveriş yapmak yerine sezon sonunu beklemek daha doğru olacaktır. Son olarak ünlü markaların ürünleri ile normal marka ürünlerin arasında etiketten başka bir fark yoktur. Kullanılan ham maddeler ve onların üretimi neredeyse birbirinin aynısı olur. Ama insanlar sadece o markaya sahip olabilmek için satın alırlar. Firmalar da bunu bildiği için ürün fiyatlarını astronomik bir düzeye çıkarırlar. Kısacası sadece bir etikete mini servet ödemek yerine normal ve kaliteli bir markanın ürünlerini tercih ederek bütçeniz için oldukça faydalı bir şey yapabilir, tasarruflu birisi olabilirsiniz.

Para Nasıl Biriktirilir?

Şimdi gelelim para biriktirme yolları konusuna. Öncelikle para biriktirme eylemini gerçekleştirebilmeniz için gelirleriniz giderlerinizden fazla olmalıdır. Yani kazandığınız para harcadığınızdan fazla olmalıdır. Bu sayede fazla kalan parayı biriktirebilirsiniz. İşte tam da burada size çok önemli bir finans sırrı verelim. Eğer maaşınız elinize geçer geçmez aylık biriktirmek istediğiniz tutarı ayırır, kalanı ile de geçinmeye çalışırsanız çok daha verimli bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Yine 10.000 lira kazandığınızı düşünelim. Eğer siz bu 10.000 liranın %10’nu direk birikim olarak ayırırsanız kalan 9.000 lira ile geçinmek zorunda kalırsınız. Bu sayede hem para biriktirmeyi garanti altına almış hem de kendinizi kazandığınızdan daha az harcama konusunda eğitmiş olursunuz. %10 oranı ise rasgele uydurulan bir rakam değildir. Hatta bunun çok önemli bir sırrı vardır. Sizin de bildiğiniz gibi Babil dünyanın en zengin devletlerinden birisiydi. İnsanları zenginlik ve refah içerisinde yaşar, huzurlu bir hayat sürerlermiş. Bu zenginliklere ulaşabilmek için de başkalarının yanında çalıştıkları süre boyunca kazandıkları paranın %10’nu bir kenara ayırır, kalan para ile geçinmeye çalışırlarmış. Siz de bu şekilde para biriktirmek için ilk önce kazandığınız paradan %10 ayırıp daha sonra kalan para ile geçinebilirsiniz. Bir süre sonra biriktirdiğiniz bu parayı bir yatırım aracı olarak kullanabilir, o yatırım aracından elde ettiğiniz gelirle size yeni gelirler sağlayacak yatırım kaynakları bulabilirsiniz.

Para nasıl biriktirilir sorusunun en açıklayıcı cevapları bunlardır. Öncelikle kazandığınızdan fazla harcamayın ki biriktirecek paranız olsun. Pahalı ve gereksiz ürünlere değmeyecek paraları ödemek yerine daha uygun fiyatlı ve kaliteli markaları tercih edin. Ve son olarak bir ürünü çıkar çıkmaz satın almayın. Aradan zaman geçmesini, insanların o ürüne karşı olan taleplerinin azalmasını ve üreticilerin aynı serinin yeni ürünlerini çıkarmasını bekleyin. Bu şekilde normal fiyatından %50 daha uyguna satın alabilirsiniz.

Unutmayın para kazanmak bir süreç ve emek istediği gibi tasarrufta bilgi ve zaman istemektedir. Sabredenler ise zamanla istedikleri ekonomik refaha kavuşabilirler. Siz elinize bir kâğıt kalem alıp kendinize bir bütçe planı çıkararak işe başlayabilirsiniz. Tabi gerçekten ekonomik özgürlüğü ve huzurlu bir yaşamı istiyorsanız. Hepinize bol kazançlar!

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap