1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Sahte Para Nasıl Belli Olur? Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Belli Olur? Sahte Para Nasıl Anlaşılır?
1

Piyasa da binlerce Lira sahte para gezmektedir.Günlük hayatımızda kullandığımız paraların sahte olup olmadığını öğrenmemiz çok önemlidir.Bu yazımızı sahte para nasıl belli olur? Gerçek Para Yanar Mı?diye merak edenler için hazırladık.Dünya üzerindeki dolaşan tüm para birimlerinde orijinallik, paranın dokusundan anlaşılır.Para basımında kullanılan mühürler,paranın genetiğini oluşturan en temel formüldür.Mühürde kullanılan mürekkep kalitesi ve doku, sahte para basım teknikleri ile asla elde edilemez.

Gerçek banknotlar,yüzeye yapıştırma formülü ile değil nakış formülünde işlenir.Gerçek banknotların mürekkepleri, çok kalitelidir ve çeşitli kimyasallar birleştirilerek elde edilir. Paranın basımında,dokusunun uzun yıllar bozulmaması için bitkisel karışımlar kullanılır.Gerçek paranın mürekkep ve dolgusu keskindir. Para defterindeki  kesim yerleri gayet nettir.

Gerçek Türk Lirası Nasıl Belli Olur?

Gerçek Türk Lirası, dokusuyla ve kusursuz yapısıyla sahtelerinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Türk Lirasının gerçek olup olmadığını gösteren en belirgin özellikler şöyledir;

Braille Alfabesi

Tür Lirası banknotlarının ön yüzünde görme engelliler için,Braille alfabesi ile yazılmış, parmakla dokunulduğunda fark edilen kabarcık bulunur.Bu kabartmalı noktalar,o banknotun kaç Lira olduğunu gösterir.

Bütünleşik Kusursuz Görüntü

Banknot ışığa tutulduğunda,paranın sol üst köşesinde yer alan şekiller,diğer yüzdeki şekiller ile birleşerek banknotun değerini ortaya çıkaran bir görüntü sunar.

Merkez Bankası Kabartması

Paranın üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazıları kabartmalı ve belirgindir.Banknot değeri de kabartmalı olacak şekilde tasarlanır.

UltraViyole Işığı

Gerçek Türk Lirasının emniyet şeridine UV ışıkları tutulduğunda,mavi,sarı ve kırmızı renkte parlar.Bu parlamalar banknotların değerine göre farklılık gösterir.5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama yapar.

Hologram Şerit

Tür Lirasının üzerindeki şeritlerde bazı motifler mevcuttur.Banknota farklı açılardan bakıldığı zaman motifler renkli ve parlak bir biçimde yansıma yapar.Yine farklı açılardan bakıldığı zaman TL harfleri banknotun değerine gösterir.

Kabartmalı Baskı

Banknotun ön yüzeyinde yer alan Atatürk portresi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı belirgin bir şekilde kabartmalıdır.Ayrıca banknotun değerini gösteren sayıda da kabartma baskı mevcuttur.

Banknot Kumaşı

Türk Lirası banknotları kağıt türü ile değil,özel olarak üretilen bir kumaş ile basılır.Oldukça özel bir yapısı olan bu kumaşlar,paranın orijinal kontrollerinde en belirgin özelliktir.Banknot da beyaz A4 kağıdı değil,banknotun rengine hakim özel kumaşlar kullanılır.

Sahte para nasıl belli olur? sorusunu merak edenler için yukarıda belirtilen ayırt edici yöntemler sayesinde paranın gerçek olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Gerçek Para Yanar Mı?

Bir diğer merak edilen ise gerçek para yanar mı?sorusudur.Saf alkol ve suyu karıştırarak elde edilen karışıma batırılan gerçek para yanmaz.Orijinal banknotun basımında kullanılan kumaş sayesinde,alkollü suya batırılan para yanmayacaktır.Sahte paralar için bu durum söz konusu değildir. Fakat direkt olarak ateşle buluşturulan her para yanar.

Alt tarafa bu deneyi yapmış olan bir kimya öğretmenimizin videosunu bırakıyorum.

Bu konumuzda en çok merak edilen sorulardan biri olan Sahte para nasıl belli olur? ve Gerçek para yanar mı?sorularını yanıtladık.Sitemizde bulunan diğer konulara da göz atabilir,merak ettiğiniz soruları konu altına yorum yaparak sorabilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR —En Değerli Para Birimi Nedir?——Dünyanın En Zengin İnsanları Listesi-2023—

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Evet günümüzün ekonomik sıkıntılar içinde olduğu ve parayı çok zor görebildiğimiz şu günlerde sahtesiyle karşılaşmamak dileğiyle.. emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir