1. Anasayfa
  2. Bilgi

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında ayrıntılı bilgiler burada

Yedek Astsubay Maaşları Hakkında ayrıntılı bilgiler burada
0

Yedek Astsubaylık  2021 Maaşları ne kadar oldu? Yedek Astsubaylık nedir?

Gençler arasında en çok tercih edilen mesleklerden birisi de Yedek astsubaylık mesleğidir. 2019 yılında yayımlanan Asker alma Kanunu’na(7179 sayılı kanun) göre askerlik hizmeti yedek subay yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilir. Hizmet süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak belirlenmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı’nın askerlik yerlerinin açıklanması ile birlikte silahaltına alınan yedek astsubaylar subaylardan kıdemsiz olan er ve erbaşlardan kıdemli olan askeri personele yedek astsubaylık denir. Yedek astsubay olan adaylar 2 aylık eğitim alacak. Yedek astsubaylar be 2 aylık eğitimleri sırasında harçlık alacaklar. 2 aylık eğitim den sora kalan 10 aylık askerlik süresinse yedek ast subay maaşı alacaklar.12 askerlik sürelerini tamamlayan astsubay adayları isterlerse ve haklarındaki değerlendirme uygunsa astsubaylığa geçebilecekler.

Yedek astsubay nasıl olunur? Yedek astsubay olmanın şartları nelerdir?

Astsubay olmak isteyen adayların Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde açılacak olan alımlara başvurması gerekir. Bu sınavları geçen adaylar yedek astsubay olarak göreve başlarlar. Aşağıdaki şartları taşıyanlar bu sınavlara başvurabilirler

  1. Türk vatandaşı olmak
  2. 24 yaşından gün almamış olmak
  3. Subay olmaya elverişli sağlık koşularını taşımak
  4. Subay olarak görev üstlenmiş olan Kuvvet Komutanlıkları(Kara, Hava, Deniz, Sahil Güvenlik, Jandarma Genel Komutanlığının)teklifleri doğrultusunda Lise ve dengi okullardan Yüksekokul, Meslek Yüksek Okulu veya fakülteden mezun olmuş olmak
  5. Sosyal durum, ahlak ve karakter şartlarında belirlenmiş olan yönetmelikte, (Astsubay Temin Yönetmeliği madde 6 ve 657 sayılı devlet memurları kanunu madde48) Muvazzaf Astsubay olabilir niteliği taşımak.
  6. Sağlık şartlarında ;baş, çene, vücut yapısı olarak bozukluğu, yanık izleri, dövme, görmede bozukluk, şaşılık gibi durumların bulunmaması gerekir. Hastanelerde yapılan taramalar sonucunda olumlu sağlık raporu alma şartı da yedek astsubay olmak isteyenleri bekleyen şartlar arasındadır.

2021 de yedek astsubay maaşları ne kadar oldu?

Yedek astsubay maaşları görev yaptıkları bölgeden birliğin, rütbesi, evli veya bekâr ,çocuk sayısı ve operasyonlara   katılmasına göre farklılık gösterir. Astsubay Ast çavuş olarak göreve başlayan bir personel ortalama 5500 ile 6000 TL arasında maaş alacak. Yedek astsubay maaşları 2021 yılında ne kadar oldu? Zamlı astsubay maaşları 2021 yılında %4 zam ve buna ek olarak 6 aylık enflasyonun %5’ini geçen tutarı kadar olacak. Bu kapsamda %5.63 oranında zam yapıldı. Kısaca yedek astsubay maaşları 2021 de en düşük 5500TL -6000 TL arası olacak. Peki, Deniz astsubayı ile kara astsubayının maaşları farklılık gösterir mi? Aslında bu sorunun cevabı hayırdır ancak deniz astsubayları genel olarak ülke sınırları dışına gittikleri ve uzun süre gelmedikleri için sınır dışı ücreti alırlar. Bu yüzden Deniz astsubayları 10 bin TL’ye kadar maaş alabiliyorlar. Benzer durum Hava Astsubay maaşı ile Kara Astsubayı ve Jandarma Astsubay maaşlarında da görülür. Hava Astsubayları 4.500TL ile 500 TL arası bir maaşa başlamalarına rağmen yaptıkları oldukça riskli işerinden dolayı prim ve ek ödemelerle astsubay konusunda en yüksek maaşlara sahip olurlar. Hava Astsubayların Maaşları üst sınırı özellikle görev yoğunluğuna bağlı olarak 15 bin TL’ye kadar ulaşmaktadır.

Jandarma astsubayları genel olarak terör bölgelerinde görev yaptıklarından dolayı maaşları 5000 ile 12000 TL arasında değişmektedir. Tabi bu bütün Jandarma astsubayları için geçerli değildir. Terör bölgelerinde görev yapan astsubaylar için geçerli bir durumdur.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir