1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

ATM Nasıl Çalışır? ATM Parayı Nasıl Tanır?

ATM Nasıl Çalışır? ATM Parayı Nasıl Tanır?
1

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık banka şubelerinin yerini ATM’ler almış durumda.Peki ATM nasıl çalışır?İçerisine yatırılan para miktarını ATM nasıl tanır? hiç düşündünüz mü?Bu yazımızda ATM ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.Şimdi dilerseniz ATM nedir?ATM’yi Kim Buldu? sorusu ile başlayalım.

ATM Nedir? ATM’yi Kim Buldu?

ATM, İngilizce’de Automatic Teller Machine kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından gelir.Türkçe açılımı ise Otomatik Vezne Makinesi dir. ATM’nin mucidi ise 1905 yılında Gaziantep’de doğan Luther George Simjian’dır. Luther George Simjian,Ermeni asıllı bir ailenin en büyük çocuğudur.1939 yılında icat ettiği ATM’ler günümüzde bile aynı temel mantık da çalışır.Türkiye’de ise ATM 1987 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır.Ülkeye kurulan ilk ATM İş Bankası ATM’sidir.

ATM Nasıl Çalışır?

Bankalar tarafından verilen plastik kartların üzerinde çeşitli renkler de manyetik alan bulunur.Bu manyetik alan da müşteri bilgileri gizlidir ve hiçbiri bir diğeri ile aynı değildir. ATM, içerisindeki özel yazılımlar sayesinde bu manyetiği okuyarak kartın hangi kişiye ait olduğunu tanır ve makineye erişim için kart sahibinin belirlediği şifreyi girmesini ister.Şifreyi giren kart sahibi,banka şubelerinden yapabileceği;Havale,para yatırma-çekme,para transferi,fatura ödeme gibi hemen hemen her şeyi ATM üzerinden yapabilir.Ayrıca günümüz de ATM’ler de kartsız işlem seçeneği de mevcuttur.ATM içerisine herhangi bir bankanın kartını yerleştirmeden de,para yatırma-çekme,fatura ya da borç ödeme gibi birçok işlem yapılabilir.

ATM Parayı Nasıl Tanır?

Günümüzde,5-10-20-50-100-200 şeklinde banknotlar kullanılmaktadır.ATM içerisine farklı farklı banknotlar yerleştirseniz de,bütün banknotları tanır.Peki ATM parayı nasıl tanır?

ATM,para sayımını çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirir.Her bir parayı,içerisindeki özel silindirden geçirerek sensörler sayesinde okur. Sensörler;banknotun boyutunu,mürekkep kalınlığını hesaplayarak parayı tanır.ATM içerisine yerleştirilen paraların kontrolü bu şekilde gerçekleşir.

ATM Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Parayı korumanın çok zor olduğu günlerde her sokakta ATM bulunur.Peki bu ATM’ler nasıl korunur?ATM’lerin içerisinin para dolu olması hırsızların ilgisini çekse de,içerisindeki paraya ulaşmak imkansızdır. ATM’ler,dışarıdan gelebilecek yaklaşık 30 tonluk darbelere karşı dayanıklıdır.Makineye zarar vermeden yerinden komple sökülüp götürülse bile,içerisinde bulunan GPS sayesinde çok kısa sürede yeri tespit edilebilir.

ATM,para haznesine zorlama bir şekilde ulaşıldığını fark ettiğinde,içerisinde bulunan koruma mürekkebini patlatarak paraların kullanılamaz hale gelmesini sağlar.Kısaca ATM de bulunan para,cebinizdeki paradan daha güvenli korunur.Bu yüzden yanınızda fazla nakit taşımak yerine ihtiyacınız dışındaki miktarı mutlaka ATM’ye yatırmanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir