1. Ana Sayfa
 2. Borsa

Bankaların ve Aracı Kurumların Borsa Komisyon Oranları

Bankaların ve Aracı Kurumların Borsa Komisyon Oranları
0

Borsa faaliyetlerini sürdüren banka ve aracı kurumlar, bu işlemleri gerçekleştirmek için miktar üzerinden komisyon almaktadırlar. Bu yazımızda, bankaların ve aracı kurumların borsa komisyon oranları miktarlarını inceleyerek sizlerin ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmanızı sağlamaya çalışacağız. Alım ve satım işlemlerinin yerine getirilmesi ve bu durumdan kişilerin kazanç sağlaması için bankalar aracı görevindedir.

Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Bankaların borsa komisyon oranları sabit değildir. Ülkemiz sınırları içerisinde hizmet veren bankacılık kuruluşlarının borsa komisyon oranları genel olarak binde 1 ile 2 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu işlemlerden alınan komisyon oranları tamamen kendi politikaları ile belirlenmektedir. Komisyon oranındaki belirli bir miktar vergilendirme iken geriye kalan komisyon oranı bankacılık işlemlerini gerçekleştiren bankaya aittir.

Bankaların borsa komisyon oranları, yapılan işlemin hacmine göre de değişkenlik göstermektedir. Bu alanda yaptığınız büyük al sat işlemleri komisyon oranının düşmesine neden olacaktır. Ayrıca dönemsel olarak çok işleminizin olması komisyon oranını düşüren bir diğer etkendir.

 1. Ziraat Bankası internet bankacılığı aracılığıyla yapılan al sat işlemlerine komisyon oranları binde 1,5 + Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ile başlar.
 2. Halk Bank internet bankacılığı aracılığıyla yapılan al sat işlemlerine komisyon oranları binde 0,9 + Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ile başlar.
 3. Garanti Bankası binde 1,85 + Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ile başlar.
 4. Yatırım Finansman binde 2 + Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ile başlar.
 5. Yapı Kredi Bankası binde 1,99 + BSMV ile başlar.
 6. QNB Finansbank binde 1 + BSMV ile başlar.
 7. TEB Yatırım binde 2 + BSMV ile başlar.
 8. İş Bankası binde 2 + BSMV
 9. İNG Bank binde 2 + BSMV
 10. Vakıf Yatırım binde 2 + BSMV
 11. Osmanlı Menkul binde 0,425

*Komisyon oranları sürekli olarak değişkenlik gösterebilir. Yukarıdaki oranlar sizlere bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir yönlendirme yapılmamaktadır. Yapacağız işlemlerde sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Borsa Komisyon Oranları Değişkenliği

Borsa komisyon oranları işlemin büyüklüğüne göre düşüş göstermektedir. Tüm bankalar için bu oranlama yöntemi geçerlidir.

Aşağıda İş Bankası’nın miktar hacmi ve komisyon oranı tablosu bulunmaktadır.

İş Bankası’nda yer alan bilgilere göre son 3 aylık ortalama hisse senedi işlem skalası TL olarak ele alındığında komisyon oranları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

25.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 2

25.001 TL ile 50.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 1,9

50.001 TL ile 200.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 1,8

200.001 TL ile 500.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 1,7

500.001 TL ile 1.000.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 1,5

1.000.001 TL ile 5.000.000 TL’ye kadar – Komisyon oranı binde 1,2

5.000.001 TL ve üstü işlemlerde – Komisyon oranı binde 0,8

*Yukarıdaki komisyon oranları İş Bankası resmi verileridir. İş Bankası bu oranlarda değişiklik yapabilir. Oluşabilecek yanlışlıklar karşısında sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap