1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Nedir? Evde Bakım Hizmeti Hangi İllerde Geçerli

Evde Bakım Maaşı Nedir? Evde Bakım Hizmeti Hangi İllerde Geçerli
0

Evde bakım hizmeti, birçok sebepten dolayı bakıma ihtiyaç duyan bireylerin bakım ihtiyaçlarının giderilmesini kapsamaktadır. Birçok yaşta ve kategoride bu hizmete ihtiyaç duyan kişiler vardır. Bu hizmeti gerçekleştirerek gelir sağlayan personeller bulunmaktadır. Hizmetin genel ismi evde bakım olarak nitelendirilir. Evde bakım maaşı nedir ve evde bakım hizmeti hangi illerde geçerli şeklindeki sorularınıza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Evde Bakım Nedir?

Evde bakım hizmetlerine birçok farklı sebepten dolayı ihtiyaç duyulabilmektedir. Kronik rahatsızlığı bulunan, ağır ameliyatlar geçiren, fiziksel veya zihinsel engeli bulunan, yaşlılık sonucu faaliyetlerini tam anlamıyla sürdüremeyen ve birçok nedene bağlı olarak bakıma ihtiyaç duyan kişiler evde bakım hizmetini talep etmektedir. Bu kategorilerine bağlı olarak her yaş grubundan insan ihtiyaç duyabilmektedir.
Evde bakım hizmetini sağlayan personeller, bakım hizmetine ihtiyaç duyan kişilerin temizlik, yemek, ilaç ve diğer faaliyetleri için yardımcı personel görevindedir. İhtiyaç duyan kişilerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi ve sağlıklı bir hizmet alabilmesi için önemli sorumluluklara sahiptirler. Ebeveynlerin iş hayatında yer alması ve ihtiyaç duyulan kişilere gerekli zamanın ayrılamaması sonucu bu yönteme başvurulur. Evde bakım hizmetini alan kişiler kendi ortamlarında bu hizmetleri alırlar ve kendi ev rahatlığında bakımları sağlanır.

Evde bakım hizmetlerini resmi ve resmi olmayan kurumlar yürütebilmektedir. Resmi olarak devlet ve sivil toplum kuruluşları bu alanlarda hizmet verirken resmi olmayan kurumlar ise çevreden sağlanan komşu, tanıdık gibi kişilerin sunduğu hizmetlerdir. Kronik rahatsızlık, engel, fizyoterapi gibi tedavi ihtiyacı bulunan bireylere sunulan evde bakım hizmetlerinin tıbbi gözetimde olması önemlidir.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı, evde bakım hizmeti karşılığında alınan ücrettir. Resmi olmayan şekilde sağlanan hizmetinin ücretini tamamen bireysel anlaşmalarınız sayesinde alabilir. Resmi olan, devlete bağlı bir şekilde hizmetinizin karşılığını ise kurumlar tarafından hesaplarınıza yatırılmaktadır.

Evde bakım hizmetini sağlamak ve resmi olarak maaş almak istiyor iseniz bölgenizde bulunan ve sizin bağlı olduğunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonucunda hizmet talebinde bulunan ve hizmet sunan kişilerin iletişim kurması sağlanarak çalışmalarına öncülük edilir. Engelli veya hastalığını bulunan bireylerin bakımını üstlenen akraba veya üçüncü şahısların gerekli hizmetlerini yerine getirmesi sonucu evde bakım maaşı sahibi olabilir. Evde bakım maaşları resmi kurumlar tarafından her ayın 15 ile 31’i arasında banka hesaplarınıza yatırılmaktadır.

Evde bakım hizmetlerini sunmak için referanslar oluşturmalı, gerekli ihtiyaçları karşılayabilecek niteliklerde olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede kaliteli bir hizmet sunabilir ve evde bakım maaşı imkanından yararlanabilirsiniz.

Evde Bakım Hangi İllerde Geçerlidir?

Evde bakım hizmeti tüm Türkiye’de geçerlidir. İhtiyaç duyan bireylerin evde bakım hizmetini daha sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için bölgelerinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. Başvuru sonucunda ihtiyacı olan tüm bireylere bu destek sağlanır.

Evde bakım ihtiyacı olan kişilerin en az %50 engel oranına sahip olması gerekmektedir. Bu engel durumuna sahip olan kişilerin hane halkının maddi durumu hesaplanarak evde bakım maaşı sağlanmaktadır. Evde bakım maaşı sağlanarak kişilerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve ihtiyaç duyulan temel malzemelerin alınmasına destek olunmaktadır. Bu yardım ilk olarak aile içindeki bireylerden bakımı üstlenen kişiye sağlanır. Birinci derecede yakının olmaması halinde mahalle içerisindeki akrabası veya diğer şahıslara yönlendirilebilir.

Aile içinde yer alan bireylerin bu hizmeti 24 saat sunması gerekmektedir. Birinci derecede akrabaların olmaması ve hizmetin diğer akrabalar tarafından sağlanması sonucunda, alınan onaylarla birlikte 8 saat hizmet vermesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap