1. Ana Sayfa
  2. Evde Ek İş
Trendlerdeki Yazı

Evde Sebze Meyve Fidesi Yetiştirerek Para Kazanma 2023 TAKTİK

Evde Sebze Meyve Fidesi Yetiştirerek Para Kazanma 2023 TAKTİK
3

Bu konumuzda sizlere hem eğlenceli bir hobi,hem de gelir kaynağı olabilecek evde sebze meyve fidesi yetiştirme işinden bahsedeceğiz.Havaların ısınmasına çok bir şey kalmadı,bununla beraber bahçe işleri de yavaş yavaş başlıyor. Yaz aylarında tüketmek için saksılara sebze ve meyve ekmeye yavaş yavaş başlıyoruz. Fidelerin büyüme zamanı bölgelere göre farklılık gösterebiliyor.Havalar tam ısınınca ekilen sebze ve meyve fideleri ile gıda bahçesi kurabilirsiniz.Bu fidelere para vermeyip kendiniz arzu ettiğiniz sebze ve meyve fidelerini elde edebilir,satışını yaparak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Sebze Meyve Fidesi Hangi Şartlarda Yetiştirilmeli?

Saksı,yoğurt kabı..vb kutuların içerisinde toprak koyup daha sonra hangi fidelerden istiyorsanız o sebze ve meyvelerin tohumlarından ekebilirsiniz. Bu fidelerin ekildiği saksıları ışık alan kapalı bir yere koymanız gerekiyor. Çünkü havalar soğuk ve buzlanma olursa tohumlar donabileceğinden fide elde edemeyiz.Bunun için evimizin boş bir odasını kullanabiliriz.Hemen hemen her fide oda sıcaklığında kolayca yetişebiliyor.

Saksılara ekmiş olduğunuz tohumların bir süre sonra yeşerdiğini ve fide haline geldiğini göreceksiniz. Fideler biraz büyüdükten ve kendini toparladıktan sonra,eğer bir bahçeniz var ise hazırlamış olduğunuz hobi tarlalarına bu fideleri ekebilirsiniz.Örneğin patlıcan,biber,domates,çilek gibi sebze ve meyvelerin tohumlarından ekip fideler elde edebilirsiniz. Fideler olgunlaşıp büyüdüğünde bunları alıp toprağa dikerek sebze ve meyve bahçenizi hazırlayabilirsiniz.Tohumları havalar tam ısınmadan fidelerin toprağa ekildiği dönemden önce saksılara ekmeniz ve fide elde etmeniz gerekiyor.Çünkü tohumlar yeşerip fide haline gelene kadar havalar ısınacak ve fide ekme dönemi başlayacaktır.Şimdi gelin sizlere örnek olması için saksı da çilek nasıl yetiştirilir onu gösterelim.

Evde Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

 

İlk önce işe çiçekçilerden ya da tarım ürünleri satılan yerlerden çilek tohumu alarak başlıyoruz.Fakat tohum seçimimizi yaparken,saksıda yetişmeye uygun olan çilek tohumunu almamız gerekir.Çünkü her çilek tohumu saksıda yetişmeye uygun değildir.Bu yüzden Osmanlı ya da dağ çileği tohumunu tercih edebilirsiniz.

Fidelerin büyüyüp meyve vermeye başlayabilmesi için saksı tercihiniz çok önemlidir.Saksının çok derin ve küçük olmamasına dikkat etmelisiniz.Çilek fidesi yetiştirmek için saksı seçimindeki en önemli nokta saksının derinliğidir. Çok fazla derin olmayan, ortalama 25-30 santimetre derinliğinde saksılarda yetişebilen çilekler, genel olarak uzun ve dar saksılarda yetiştiriliyor. Fakat dilerseniz geniş ve yuvarlak saksılarda da gönül rahatlığıyla yetiştirebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, çilek meyve vermeye başladıktan sonra meyvelerin toprakla temas etmemesi gerekiyor.Bu yüzden çileklerin saksıların kenarlarından aşağı doğru sarkıtabilir ya da bir çubuk yardımıyla meyveleri tabandan yükseğe bağlayabilirsiniz.

Toprak seçiminizi iyi yapmalısınız. Saksıda çilek yetiştirmek için kullanacağınız toprağın torf olmasına dikkat etmelisiniz.Torf toprak,organik malzemeler bakımından zengin bir toprak türüdür.ÇilekFideleriniz büyüyüp meyve vermeye başladığında toprağı gübrelerle daha da zenginleştirmeniz daha verimli çilek yetiştirmenize olanak sağlıyor.

Fide köklerine özen göstermelisiniz.Ev ortamında saksı içerisinde çilek yetiştirmek için fideleri genel olarak mart-eylül ayları arasında dikmeniz gerekiyor. Ancak fidelerin kökleri açık değil de saksılı olursa, yetişmesi için doğru şartlar sağlandığında dört mevsim ekim yapabilirsiniz.Torf toprakla doldurduğunuz bir saksıya, büyüklüğüne göre  1 ila 3 arası fideyi rahatlıkla ekebilirsiniz.

Toprağı nemli tutmaya dikkat etmelisiniz.Çilek fidelerini ektikten sonra toprağın sürekli nemli kalması için, düzenli olarak sulama yapmalısınız. Ancak çok fazla sulama da yapmamalısınız.çünkü fazla su, köklerinin çürümesine sebep olabilir.Bu sebeple delikli saksılar tercih etmeye özen gösterin.Çünkü bu hava deliklerinden fazla su akarak köklerin çürümesini engelleyecektir.

Güneşlenme süresine gelince,çilek güneşi seven bir bitkidir.Bu yüzden günde ortalama 6 saat güneş ışığı almasını sağlamalısınız.

Evde Yetiştirdiğim Meyve Sebze Fidelerini Satarak Nasıl Para Kazanırım?

Ev ortamında yetiştebileceğiniz meyve sebze fidelerini hobi bahçesi olanlara ya da tarım ürünleri satan yerlere satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.Burada yetiştirme ortamınızın büyüklüğüne göre ne kadar fazla fide yetiştirirseniz o kadar çok kazanç elde edebilirsiniz.Dilerseniz yetiştirmiş olduğunuz fideleri tüketebilir,kendi hobi bahçenizi oluşturabilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere evde meyve sebze fidesi yetiştirme ve bunların satışını yaparak para kazanmanızı sağlayacak yöntemlerden bahsettik.Evde ek iş olarak yapabileceğiniz daha farklı iş modelleri için sitemizde bulunan diğer konulara da göz atmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir;Evde masa sehpa yaparak para kazanma

Evde Ek İş Facebook Grubumuza Katılın

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Evde çilek yetiştirececim bu yaz kendi reçelini yetiştirdiğim çilekler den yapicam bu konu beni sahada hizlandiricak daha sonra tam organik reçeli saticam teşekkürler harika bir fikir

  2. 5 sene önce

    Hobi bahçemde yetiştiriyorum.Kazanç amaçlı değil benimkisi tohumdan fide haline geliş aşamasına şahit olmak muhteşem bir keyif veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir