1. Ana Sayfa
 2. Ek İş Fikirleri

Instagram’dan Satabileceğiniz Ürün Fikirleri 2023 GÜNCEL

Instagram’dan Satabileceğiniz Ürün Fikirleri 2023 GÜNCEL
0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar internet ortamlarında vakit geçirmeye başladılar. İnternet ortanın dünya genelinde çok hızlı büyümesi ve gelişmesi bu ortamlarda ticaret pazarınında yer almasına sebebiyet verdi. İnsanlar ilk olarak Facebook üzerinde başlayan sosyal medya döneminin Instagram uygulaması ile birlikte geliştiğini canlı olarak izlediler. Basit bir fotoğraf paylaşma ve insanlarla etkileşime geçme yeri olan Instagram son yıllarda ki etkinliğini arttırarak ülke ve dünya genelinde en büyük para kazanma alanlarından birisi olarak karşımıza çıktı. Instagram üzerinden satışı yapılan ürünler ile birlikte artık e-ticaret pazarı, Instagram ticareti ile birlikte çok büyümeye başladı. İnsanlar bu uygulama üzerinde ki etkinliklerini kullanarak satış yapmaya başladılar ve bu süreçte de satılabilecek ürün fikirlerini de araştırmaktalar. Peki Instagram nezdinde satılabilecek ürünler neler? İşte birbirinden farklı ürün fikirleri ve daha fazlası ogirisim.com adresinde yer alıyor..

Instagram yıllar önce kuruluş sonrasında milyonlarca kullanıcıya çok kısa süre içerisinde ulaşmayı başardı. Her ülkede ki siyasiler, futbol takımları, televizyonlar ve bireyler ile birlikte uygulama içerisinde ki aksiyon hat safhaya ulaştı. Instagram üzerinde yapacağınız satışlar ile ilgili dilerseniz sizlere piyasada yer alan kuralları sıralayalım.

Instagram üzerinde satış yapmadan önce bu süreçte bu platform üzerinde kesinlikle ne satmayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Bu platform üzerinde satış yapmamanız gereken ürünleri net bir şekilde kavradığınızda bundan sonra ki aşamada etkin rol oynamak daha kolay bir hal alacaktır.

Instagram’dan Satmamanız Gereken Ürünler

Çok büyük bir mecra ve yüksek kullanıcıya sahip olan Instagram platformu üzerinden kesinlikle satmamanız gereken ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler genellikle daha çok, pahalı ürünler ve elektronik ürünlerdir.

 • Elektronik ürünler
 • Küçük ev aletleri
 • Ev temizlik ürünleri
 • Elektronik araçlar
 • Tv, oyun konsolları vb.

Bu maddelemede yer alan ürünleri kesinlikle bu mecrada satmaya çalışmamalı ve bu süreçte daha çok bireylere yönelik ürünlere yönelmeniz gerekmektedir. Kişilere özel alacağınız hediyeler bu süreçte sizlerin girişimini değerli kılacaktır.

İnsanlar henüz ülkemizde yeni yeni gelişen e-ticaret platformunda çeşitli vakaları görmektedir. E-ticaret üzerinden satışı yapılan ürünlerde dolandırılan vatandaşların televizyon ekranlarında yer alması insanları bu noktada yüksek ücretlere sahip ürün kategorilerinden uzak tutmalıdır.

İnsanlar yüksek meblağlı ürün satışlarını Instagram üzerinden değil, elektronik mağazalardan ve resmi web sayfalarından gerçekleştirmektedir. Instagram üzerinden her ne kadar çok geniş bir ticaret hacmi olsa da bu noktada insanlar bilindik web sayfalarını daha çok tercih etmektedir. Bunlar:

 • GittiGidiyor
 • Hepsiburada
 • Trendyol
 • N11
 • Vatan Bilgisayar

Bu süreçte elektronik ürünler ve ev – yaşam kategorisinde yer alan ürün satışlarına girmemeniz sizlere en önemli tavsiyelerden bir tanesidir.

Instagram’da Satışını Yapabileceğiniz Ürünler

Dünyanın en fazla ve aktif sosyal mecralarından birisi olan Instagram, günlük hayatımızda aktif bir role sahiptir. Sürekli olarak kontrol ettiğimiz, arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimizde bir şeyler gösterdiğimiz bir mecradır. İnsanların sosyal medya üzerinde ki iletişimlerini de farklı bir seviyeye çıkaran Instagram platformu, son yıllarda ki ticaret pazarı ile de girişimci insanları çekmektedir.

Instagram üzerinden satışını gerçekleştirebileceğiniz belli başlı ürünler vardır. Bunlar genellikle uygun, kaliteli ve dikkat çekici ürünlerdir. Peki başlıca en çok satışı gerçekleşen ürün kategorileri hangileri?

 • Kıyafet
 • Ayakkabı
 • Takı
 • Aksesuar
 • El ve Ev Yapımı Ürünler
 • Elektronik Cihaz Kapları
 • Evcil Hayvan Ürünleri
 • Kozmetik
 • Plak
 • Kitap

Son yıllarda yapılan araştırmalara oranla yukarıda yer alan on kategoride satışların yüksek oranlarda olduğu belirtilmiştir. Girişimciler bu kategorilerde ürünler yaratarak müşterilerine ulaşmaya çalışmış ve bu süreçte ciddi satış rakamlarına ulaşılmıştır. Dilerseniz kategori kategori satış noktasında ki ipuçlarını paylaşalım.

Kıyafet

Ülkemizde alışverişe daha yatkın olan kesim şüphesiz kadınlar. Kadınların, Instagram üzerinde en fazla takip ettiği alanların moda olduğunu düşünürsek bu süreçte kıyafet ve elbise tarzı satış yapan ve yapmak isteyen girişimcilerin ciddi bir kazanç elde edebileceğini düşünebiliriz.

Kıyafet alanında diğer markalara oranla farklı kıyafetler ve kıyafetler için de bir öyküleştirme yapabilecek markalar bu süreçte oldukça başarılı olabilecekler.

Ayakkabı

Instagram üzerinde ki ticaret çok eski yıllarda başladığında insanların ayakkabı noktasında şüpheci davrandığını gözlemleyebilmekteydik. Zaman içerisinde e-ticarete olan güven ve ilginin artması ile birlikte artık insanlar ayakkabı numaralarını ve ayakkabıdan ayakkabıya olan dar – bol kesimlerini mağazalara sorarak internet üzerinden ayakkabı alımlarını arttırdı.

E-ticaret sektörünün çok gelişmediği dönemlerde bu satışlar oldukça düşükken son yıllarda ise en fazla satışın yapıldığı kategorilerin arasında ayakkabı geliyor. Bu süreçte ayakkabı numaralarının olmaması ve müşterilere sağlayacağınız ücretsiz iade ve değişim gibi seçenekler sizleri bir adım öne geçirecektir.

Takı ve Aksesuar

Instagram ticaretinin başlangıç dönemlerinde şüphesiz kimsenin akıllarına gelmeyecek olan takı ve aksesuarlar şu an en fazla revaç bulunan alanlardan bir tanesi haline gelmiş durumda. Birçok Instagram girişimcisi takı ve aksesuar satın alarak bu süreçte satışlar yakalamak istemektedir.

Takı ve aksesuar satışlarınızda ise girişimcilerin yapması gereken farklı ürünleri yakalamak ve ürünlerin çekimlerine olabildiğince en üst düzey ilgi alakayı gösterebilmek.

El ve Ev Yapımı Ürünler

İnsanlar e-ticaret alanının bu denli gelişmesinin ardından el ve ev yapımı ürünlere olan ilgisini son derecede arttırdı. İnsanların uğraşlar gösterdiği el yapımı ürünleri Instagram üzerinden satışa sunmak ve bunu en üst düzey şekilde gerçekleştirmek sizleri bir adım öne çıkarabilir.

Elektronik Cihaz Kapları

Elektronik cihazların son yıllarda etkinliğini ciddi bir şekilde arttırmasının ardından bu ürünleri koruyabilmek adına kılıflar piyasaya sürülmüştür. Elektronik cihaz kapları ile birlikte artık ürünleriniz zarar görmeyecek. Bu süreçte yapacağınız tasarım kılıflar ve kişiye özel kılıflar ile fark yaratabilirsiniz.

Evcil Hayvan Ürünleri

Türkiye de milyonlarca vatandaş hayvanlarını evlerinde beslemekte ve bu süreçte de birtakım ihtiyaçlar hissetmektedir. Özellikle son yıllarda kedi, köpek vb. gibi hayvanların evcilleştirilmesi yaygınlaşmış bu süreçte de evcil hayvan ürünlerine ihtiyaç duyulmuştur.

Şu dönemde piyasada çok fazla rekabet bulunmamakta ve yeterli bütçe ile girileceği takdirde bu alanda güzel meyveler toplayabilirsiniz.

Kozmetik

Kadın ve erkekler gelişen trendler ile birlikte kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine ciddi bir rakam ayırmaktadır. Bu ürünler uygun fiyatlı olduğu takdirde Instagram üzerinden ise ciddi bir şekilde satış hacmine sahiptir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde yapacağınız güzel bir girişim ise sizleri başarıya ulaştıracak sektörler arasında yer almaktadır.

Plak – Kitap

Geçmişten gelen plak dönemi ve insanların bu tarz ürünlere hayranlık duyması satış noktasında da önemli bir durum. Ürünlerin çok kolay bulunamaması bu süreçte zor etkenler arasında yer alırken bu alanda yapacağınız güzel bir girişim sizleri bir anda çok farklı yerlere ulaştırabilir.

Sanat noktasında insanlar çok duyarlı olurken kitap tedarikçiliği yaparak Instagram üzerinden bir girişim başlatmanız rakiplerinizle sizleri piyasada çok büyütme noktasına getirebilir.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap