1. Ana Sayfa
 2. Karlı İş Fikirleri

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler 2023 GÜNCEL

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler 2023 GÜNCEL
0

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler

İnsanlar hayatının her aşamasında mutlaka bir gelişim ve değişim süreci içerisindedir. Yaşı kaç olursa olsun mutlaka öğrenilmesi gereken bir şeyler geliştirilmesi gereken bir özelliği vardır. İnsanlar doğası gereği eğitilmek üzere programlanmıştır. Kendini her birçok alanda geliştirmiş olan insanlar toplumda farkındalık yaratabilirler. Kendini geliştirmenin sadece okulda alına eğitimle gerçekleştirilebileceğini düşünmek büyük bir yanılgıdır. Birçok insan hayatı boyunca ilkokul, ortaokul, sonra lise, daha sonra üniversite eğitiminden geçiyor. Daha sonra bunlarla yetinmeyip çeşitli kurslara katılıyor. Böylece uzunca bir süre devam eden eğitim sürecinden geçiyor. Yani kişisel gelişim süreci insanlar doğduğu anda başlıyor ve ölene kadar da devam ediyor. Ancak sadece üniversite okuması kişinin kendini her anlamda geliştirdiği anlamına gelmez. İnsanlar iyi bir iş, iyi bir mevki sahibi olabilir ancak kendini geliştirmediği sürece hayat görüşü o alanda sınırlı kalır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kendimi geliştirmek istiyorum diyenler için öneriler başlığı altında sizin için bu yazıyı hazırladık. Yazımızın devamında okul hayatı dışında kişisel gelişiminiz için yapmanız gereken her şeyi bulabilirsiniz.

 1. Kişisel gelişim kitapları okuyun

Kendinizi Geliştirmenin Yolları | Kendimi Nasıl Geliştiririm? | Yeni İş Fikirleri

İlk etapta beden dili, iç huzur, liderlik, mutluluk gibi konuları içeren kitaplardan başlayarak bir adım atabilirsiniz. Kitap okumak size öğrettiklerinin yanında kelime haznenizi de geliştirerek karşınızdaki ile daha akıcı ve öz güvenli konuşmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Sosyal ve kültürel etkinliklere katılın

Konserlere, tiyatrolara, sergilere, seminerlere katılarak kendinizi geliştirip, farklı bir görüş açısına sahip olabilirsiniz. bu gibi etkinliklerin pahalı olduğunu düşünenler varsa belediyelerin ücretsiz etkinliklerine katılabilirler.

 1. Gönüllü olun

Yeteneğiniz ve isteğiniz doğrultusunda katılabileceğiniz birçok gönüllülük faaliyeti ülkemizde gerçekleştirilmektedir. Sizde gruplara, derneklere, vakıflara katılarak yapılacak etkinliklere katılabilirsiniz.

 1. Dil öğrenin

Eğer vaktiniz varsa mutlaka farklı bir dil öğrenin. Bu sayede farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 1. Hobi edinin

İlgi alanlarınızı keşfederek kendinize bir hobi edinmeniz kendinize vakit ayırıp kendinizi keşfetmek açısından önemlidir. Bu sayede hem yeteneklerinizi geliştirip hem de ruhsal olarak yenilenebilirsiniz.

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Nerden Başlamalıyım?

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Nerden Başlamalıyım?
Kendimi Geliştirmek İstiyorum Nerden Başlamalıyım?

İnsan doğası gereği gelişime açık ve öğrenmeye aç olarak tasarlanmıştır. İçgüdüsel olarak insanlar her zaman bir şeyler öğrenme eğilimindedir. Bu nedenle de kendini geliştirebilmek çok zor olmayacaktır. Önemli olan nerden başlayacağını bilmek ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar vermektir. Kendimi geliştimek istiyorum nerden başlamalıyım sorusu, kendini tanıma ve yenileme süreci içinde olan birçok insanın en çok merak ettiği konudur. Yazımızın devamında özellikle mesleki anlamda kendini geliştirmek isteyenler için bazı tavsiyeler vereceğiz.

 1. Her insanın hayatında bazı kırılma noktaları vardır. Önemli olan bu kırılma noktalarının negatif tarafını düşünmeyerek her durumdan pozitif çıkmaktır. Eğer bardağın dolu tarafını görürseniz içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğine daha doğru karar verirsiniz. Yani kendinizi geliştirmek için öncelikle bakış açınızı değiştirin.
 2. Mütevazı olmak çoğu insanın başaramadığı bir özelliktir. Ancak mütevazı olmak yaptığımız işte ileriye gitmek için önemli bir özelliktir. Kendini beğenmiş insanlara toplumun hiçbir alanında hoş görülmez.
 3. Yapılan eleştiriyi olgunlukla karşılamak ve kendinize yakışacak bir üslupla cevap vermek önemlidir. Eleştirinin düşmanca bir tavır olduğunu düşünmeyip, eleştirilen yönümüzü değiştirerek kendimizi geliştirmek adına olumlu yönde kullanabiliriz.
 4. Kendi kendimize öğrenebileceğimiz şeylerin sayısı çok fazla. Ve bunun için elimizde birçok kaynak var. Yani insanlar başka bir aracıya ihtiyaç duymadan bir şeyler öğrenip kendini geliştirebilir.
 5. Bilgilerimizi paylaşmak aynı zamanda öğrenmemiz açısından da önemlidir. Her insan başkalarının paylaştığı bilgilerden bir şeyler öğreniyor. Bu doğrultuda fikir alışverişi yaparak insanlar farklı şeyler öğrenerek kendini geliştirebilir.

Evde Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Kişisel gelişim için yukarıda da saymış olduğumuz birçok yöntem var. Ancak bunları için bazen maddiyat bazen de zaman gerekli. Ancak bunlardan hiç birine sahip olamayan insanlar da tabi ki var. Kendilerini geliştirmenin yolunu dışarıda arayamayacak olanlar evde kendimi nasıl geliştiririm sorusunun cevabını aramaktadır. İşte sizler için hazırladığımız evde kendini geliştirme yolları ile ilgili önemli maddeler:

 1. Kendinize farkındalık yaratmak istiyorsanız öncelikle kendinizi keşfedin. Ne istediğini bilen insanlar her zaman bir adım önde olmuştur. kendinizi geliştirme hedefinize öncelikle kendinizi tanımakla başlayın
 2. Kendinizi geliştirme yönündeki hedefiniz neyse ona odaklanın ve kendinize inanın. Etrafınızdaki sesleri duymayın ve inancınızın kırılmasına izin vermeyin.
 3. Sizi özgürlüğümüzden ve varmak istediğimiz hedeflerimizden uzaklaştıran korkularınızdan sıyrılın. Korkularınızdan sıyrıldıktan sonra kişisel gelişiminiz daha emin adımlarla ilerleyecektir.
 4. Konunun ne olduğunu umursamadan okuyabileceğiniz her şeyi okuyun. Her yazının size katacağı bir şey mutlaka vardır. Sadece okumakla kalmayın siz de bir şeyler yazın. Yazmak zihninizdeki bilgileri toparlayarak bir sisteme oturtacaktır. Yazarak kendinizi daha iyi keşfedebilirsiniz.
 5. Evde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de bir şeyler izlemektir. İzleyerek kendinizi geliştirmek adına yapabileceğiniz en doğrusu yabancı dizi izlemektir. Bu sayede hem dilinizi geliştirip hem de kendinize bir şeyler katabilirsiniz.
 6. Evden çıkmasanız bile kendinize daha çok zaman ayırmak ve kendinizi geliştirmek açısından erken kalkmak önemlidir. Günün bereketli saatlerinden kendinizi mahrum bırakmayın. Erkenden kalkarak kişisel gelişiminiz için yapmanız gerekenleri planlayın.
 7. Atamızın söylemiş olduğu “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü hatırlatın ve spor yapın. Hem bedeninizi çalıştırın hem de kendinize güveniniz yerine gelsin.

Kendimi Geliştirmek İçin Ne Okumalıyım?

Kendimi Geliştirmek İçin Ne Okumalıyım?
Kendimi Geliştirmek İçin Ne Okumalıyım?

Yaşımız kaç olursa olsun hangi mevkide olursak olalım okumak en çok önem verdiğimiz konulardan olmalıdır. Özellikler kişisel gelişim kitaplarını, kendimizi keşfetmemiz ve hayata olan bakış açımızı değiştirmek için hayatımızın her döneminde okumamız gerekir. Kendimi geliştirmek için ne okumalıyım sorusunu soranlara cevap olarak verebileceğimiz en çok tercih edilen kişisel gelişim kitapları ve içeriği hakkında bilgiler:

 1. Beden Dili: Beden dili en az konuşma kadar etkilidir. Beden dili ile insanların içinde bulunduğu duygu durumları ile ilgili çıkarımlar yapılabilir. Bu kitap beden dilinin tüm ayrıntılarını ele alıyor ve beden dilini çözmenizi sağlıyor.
 2. Duygusal Zeka: Bu kitapta duygusal zekanın IQ’ dan daha önemli olduğu anlatılıyor. IQ’ su yüksek olan insanların, özel hayatlarında daha başarısız olduklarından yola çıkılarak hazırlanan kitapta, duygusal zekanın önemine ve nasıl kullanıldığına değiniliyor.
 3. Bilinçaltının Gücü: Bilinçaltımız biz fark etmeden hayatımızı şekillendirmektedir. Olaylara karşı tutumumuz, bakış açımız, tepkilerimiz bilinçaltımızda olan durumlar işe şekillenir. Bu kitap, telkin yöntemiyle düşüncelerinizi değiştirmeyi, kendinizi geliştirmeyi ve sonrasında da kaderinizi değiştirmeyi anlatıyor.
 4. Etkili insanların 7 alışkanlığı: Kişilik ve karakter etiği, ilke merkezli paradigma, gelişim ve değişim ilkeleri gibi etkili insanlarda olması gereken alışkanlıklar tüm ayrıntılarıyla ele alınıyor.
 5. Ferrari’sini Satan Bilge: Yayınlandığı günden bu yana 3 milyondan fazla okuyucuya ulaşmıştır. Kitabı okuyanlar hem özel hayatlarında hem de kariyer anlamında büyük değişiklikler lduğunu belirtiyor. Kitap, başarılı ve hırslı bir avukatın bir anda değişen hayatını ve aldığı kararların etkilerini anlatıyor.

 

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap