1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Kripto Para Borsaları 2023

Kripto Para Borsaları 2023
3

2009 yılından beri piyasa da olan ancak bizim adını yeni yeni duyduğumuz Bitcoin, son 10 yıldır hala gizemini koruyan,yüz yılın en büyük gelişiminden biri sayılmaktadır. Bitcoin den sonra  piyasaya sürülen onlarca kripto para, dünyanın birçok ülkesinde kripto para borsaları tarafından işlem görmeye başladı ve dünya da onlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Yatırımcılar tarafından alım satım işlemlerinin yapıldığı bu borsalar, ileri düzey şifreleme teknikleri ile korunmakta ve işlem yapılan koinlerin birçoğu, soğuk depolar yardımıyla korunmaktadır. Özellikle 2017 yılından beri Türkiye’de hızla yaygınlaşan ve sayıları artan kripto para borsaları, Türk  yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Global Bitcoin Borsaları

Dünya genelinde birçok kişi tarafından tercih edilen yabancı Bitcoin borsaları arasında Binance, Coinbase,  Okex, Kraben, Huobi,Livecoin gibi popüler borsaları sayabiliriz. Bu borsalar da yalnızca Bitcoin değil,genel olarak 2000’e yakın kripto para üzerinden işlem yapılmaktadır. Bazı borsalar belirli ülke vatandaşlarının kullanımına izin verse de,çoğu borsa Türk yatırımcıların kullanımına izin vermektedir.

Türk Bitcoin Borsaları

Hiç şüphesiz ilk akla gelen isimlerden olan Btcturk, Konieks, Paribu  gibi borsalarında TL ile işlem yapılabildiği için, Türk Bitcoin Borsaları arasında yer verebiliriz. Bu borsalar, yıllardır Türk yatırımcılara hizmet veren, güvenilir borsalardır. Ancak şunu unutmamanız gerekir, yabancı ya da Türk borsası fark etmeksizin, hiçbir borsa %100 güvenli değildir. Çok yakın bir zaman da, dünyaca ünlü bir bitcoin borsasının,hacker’lar tarafından hacklendiği ve milyonlarca dolar zarara uğratıldığı haberini duyduk. Bu yüzden sık al-sat yapan birisi değilseniz, yatırımlarınızı borsalardaki hesaplarınızda tutmak yerine Ledger Nano gibi güvenilir cüzdanlar da tutmanızı öneririz.

Bitcoin Borsalarında Güvenlik

Genel anlamda baktığımızda, Bitcoin Borsalarında Güvenlik üst düzeyde tutulduğu için, standart bir web sitesinde gördüğümüz güvenlik seviyesinin çok üzerinde önlemler alınmaktadır. Borsaya üye olan kullanıcıların güvenliği açısından,tüm Bitcoin borsaları,kullanıcıların kimlik, adres ve telefon onayları alındıktan sonra işlem yapılmasına izin verir.

Bu aşama hem kullanıcı açısından, hem de borsa açısından ciddi bir güvenlik önlemidir. Ancak,dijital ortamda hiçbir sistemin garantisi yoktur. Dünyanın en güvenilir sitelerinden facebook,twitter bile, zaman zaman çeşitli saldırılara maruz kalabiliyor. Hal böyle olunca, kripto para borsalarının bu tür saldırılar karşısında yapabilecekleri de sınırlıdır. Bunun birçok örneklerini geçmiş zamanda çok duyduk,gördük.

Piyasadaki 1 numaralı bitcoin borsası diye anılan Binance bile, geçtiğimiz yılın başında bazı güvenlik sorunları yaşadı. Hatta bazı bitcoin borsalarının, kişilerin yatırımlarına el koyup saldırıya uğradık açıklaması ile ortadan kaybolduğuna da şahit olduk. Buna benzer sorunların tüm borsalar da yaşanabileceğini unutmayın ve yatırım yaptığınız koinlerin güvenlik önlemlerinizi almayı unutmayın.

Her önünüze gelen borsaya üye olmaktan kaçının.Sağlam olduğuna güvendiğiniz borsalara bile üye olurken,farklı mail ve şifre kullanmaya dikkat edin.Üst düzey güvenlik açısından Google Authenticator (ikili doğrulama) kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.Bu tür kişisel önlemler almanız,yatırımlarınızı bir nebze de olsa güvene alacaktır.

En Güvenilir Bitcoin Borsaları Nelerdir?

En güvenilir Bitcoin Borsaları 2023 yılında artış gösterse de yine de yukarıda anlattıklarımızı unutmayın. Borsanın güvenilirliğini çok kullanıcıya sahip olmak, işlem hacminin çok yüksek olması gibi etkenlere bağlamayın. En iyi borsa, müşteri desteği hızlı olan,üyelik aktivasyon süreci  kullanıcı odaklı olan borsalardır.Piyasa da işlem yapabileceğiniz güvenilir borsalara gelecek olursak; genel olarak Binance, Coinbase, Okex gibi borsalar kullanıcılarına bu zamana kadar hiçbir sorun yaşatmayan borsalardır.

Yukarıda bahsettiğimiz borsalarda işlem yapma sorumluluğu tamamen size aittir .Oluşacak herhangi bir sorundan evdepara.com sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:En Değerli Para Birimi Nedir? 2023

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir