1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
Trendlerdeki Yazı

Paramı Nasıl Değerlendiririm?

Paramı Nasıl Değerlendiririm?
0

Bu yazımız da, paramı nasıl değerlendiririm? diyen kişiler için karlı olabilecek yatırım araçlarından bahsedeceğiz.Günümüzde para kazanmak ne kadar zor ise,parayı değerlendirmekte bir o kadar zordur.Ancak kısa-orta-uzun vade mantıklı yatırımlar yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.Karlı olabilecek yatırım araçlarından bahsetmeden önce burada yazdıklarımızın hiç biri YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR diye not düşmek istiyorum.Şimdi gelin hep birlikte hangi yatırımlar ile paranızı değerlendire bileceğinize göz atalım.

Paramı Nasıl Değerlendiririm?

Yatırım yapmaya karar veren kişinin ilk olarak kendisine sorması gereken birkaç soru vardır.Bunlar;

  • Beklentiler
  • Tecrübeler
  • Risk Alma
  • Zaman

şeklindedir.Yapacağınız yatırımdan beklentinizin ne olduğunu belirlemeniz çok önemlidir.Eğer elinizdeki parayı 2 ye katlamak istiyor ve bunu risksiz bir şekilde yapmak istiyorsanız,orta ve uzun vade yatırım yapmanız gerekmektedir. Bakıldığı zaman parayı 2 ye katlamak %100 kar etmek demektir.Tabi buradaki bir diğer nokta ise yatırım yapacağınız paranın miktarıdır.Örneğin; 50.000 TL parayı orta ve uzun vade de 2 ye katlamak oldukça karlı bir işlemdir.Fakat birikiminiz 1.000 TL ise bu miktar için uzun süre beklemek mantıksız olacaktır.

Tecrübeler

Paramı nasıl değerlendirebilirim diyen kişilerin ilk odaklanmaları gereken nokta tecrübeleridir.Çünkü bir işte ne kadar tecrübeniz var ise,o işten kar etme ihtimaliniz o kadar yüksektir.Oto galeri işletmecisi olan birinin inşaat ya da gıda sektörüne girerek kar elde etmeyi beklemesi mantıksız bir yatırımdır.Eğer şansı çok yaver gitmez ise,çok yüksel ihtimal zarar edecektir.Bu yüzden daha önce hangi işlerde başarılı olduğunuzu,yapmış olduğunuz hataları iyi analiz etmek gerekir.

Risk

Kazancın olduğu her yer de risk faktörü de vardır.Eğer size birisi sıfır risk ile büyük paralar kazanmayı vaat ediyorsa büyük ihtimal çiftlik bank sistemidir.Risk almak para kazanmanın en temel faktörüdür.Büyük paralar kazanmak istiyorsanız mutlaka risk almanız gerekir.Dünyanın en büyük girişimcilerinden olan Elon Musk,uluslararası para transfer sistemi olan Paypal’ın satışından elde ettiği tüm parayı risk alarak Tesla ve Space X firmasına yatırmıştır. Almış olduğu bu risk onu dünya çapında tanınan ve örnek alınan bir girişimci yapmıştır.Çok zengin ve başarılı olmanın sırrı risk almaktan geçer.Bu yüzden risk almadan büyük paralar hayali kurmamalısınız.

Zaman

Yapılan her işin zamana ihtiyacı vardır.Yeni bir girişimde bulunduysanız kar elde edebilmek için minimum 3-4 ay beklemeniz gerekecektir.Gireceğiniz işi iyi analiz ederek ortalama 3-4 ay kazanç sağlamadan ayakta tutabiliyorsanız, sonunda mutlaka meyvesini verecektir.Bu yüzden ufak paralar ile altından kalkamayacağınız büyük işlere girmemeniz gerekir.

Yatırım yaparak paramı nasıl değerlendirebilirim diye kişiler için birçok farklı yöntem vardır.Bunlar;

  • Geleneksel Yöntemler (Arsa,ev,altın)
  • Borsa,Hisse Senedi
  • Kripto Para 
  • Yatırım Fonu

şeklinde sıralanabilir.

Geleneksel Yöntemler

Günümüzde paranın fiziki şartlarda saklanmasının riskli olduğunu düşünürsek, banka da veya arsa,ev,dükkan ve altına yatırım yapmak daha güvenli bir yöntemdir.Profesyonel bir gayrimenkul danışmanından yardım alarak taşınmaz yatırımı yapabilirsiniz.Altına yapılan yatırımlar ise mutlaka bankaların altın hesabında tutulmalıdır.Çünkü altını fiziksel olarak tutmak oldukça riskli olacaktır.

Altın yatırımı yaparken mutlaka Hindistan düğünlerini iyi takip etmek gerekir çünkü dünya altın piyasasındaki iniş-çıkışlar da Hindistan düğünlerinin payı çok büyüktür.

Borsa,Hisse Senedi

Eğer bu alanda bir tecrübeye sahip değilseniz asla tek başınıza girmemeniz gerekir.Borsa da işlem yapmak karlı bir iştir ancak bilgi gerektirir.Eğer borsa da işlem yapmaya karar verdiyseniz,mutlaka tecrübeli bir yatırımcıdan destek almanız gereklidir.Bilinçsiz bir şekilde yapılan yatırımdan kar elde etme ihtimaliniz neredeyse sıfır’dır.

Kripto Para-Döviz

2017 yılında yapmış olduğu patlama ile hayatımıza giren Bitcoin ve diğer kripto paralar, riskli fakat çok yüksek kazanç sağlanabilen bir piyasadır.Ülkemiz de ve dünya da sadece kripto para yatırımı yaparak günde binlerce lira kazanan birçok kişi mevcut.Fakat bu piyasa da Borsa gibi tecrübe istiyor.Eğer herhangi bir kripto paraya yatırım yapmaya karar verirseniz,mutlaka daha önce kripto geçmişi olan birinden yardım almanızı öneririz.Aksi takdir de kar elde etmeniz hayal olacaktır.

Yatırım Fonu

Yatırım fonu borsa tecrübesi olmayan kişiler için uygun olan yöntemdir.Uzmanlara bütçeniz ve beklentileriniz den bahsederek,sizin yerinize yatırım yapmalarını sağlayabilirsiniz. Hiç borsa tecrübesi olmayan kişiler banka veya aracı kurumlar ile yatırım fonu işlemleri yapabilir.Daha fazla bilgi almak için mevcut çalışmış olduğunuz bir banka ile görüşebilirsiniz.

Bu yazımız da paramı nasıl değerlendirebilirim diyen kişiler için birçok yöntemden bahsettik.Dilerseniz sitemizdeki diğer kategorilere de göz atarak daha farklı ek gelir sağlayabileceğiniz konulara ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap