1. Ana Sayfa
  2. İş Tavsiyeleri

Toptancılık Yapmak Ne Kadar Kazandırır?

Toptancılık Yapmak Ne Kadar Kazandırır?
0

Toptancılık yapmak, az miktarda sermayesi olanlar için karlı iş fikirlerinden biridir. Toptancılık yaparak, kısa sürede gerçekten de güzel karlar elde edebilirsiniz. Düşük sermaye gereksinimi, hızlı nakit akışı ve yüksek kar, toptancılığı vazgeçilmez ve en sevilen meslekler arasına getirmiştir. Peki toptancılık nedir, kime denir? Toptancılık nasıl yapılır? Ne kadar kazandırır?

Toptancılık Nedir?

Toptancılık yapmak, herhangi bir sektördeki işletmelerin, tedarik zincirinin bir ayağı olmak, lojistik aşamasında görev almak üzere çalışan bireylerdir. Toptancılar kendi hesaplarına çalıştıklarından kazançları daha yüksektir. Bildiğiniz gibi günümüzde bir işletmenin mal veya ürün alımı için en uygun yeri bulması çok zordur, tüm bunlara ek olarak ürün almak için araba kullanması gerekeceğinden, fazladan benzin yakacak ve bu kendisini çok zorlayacaktır. Bu nedenle işletmeler, ayağına satıcıların gelmesinden hoşlanırlar. Böylelikle işletmelerinden vakit ayırmayarak, fazla masraf yapmayarak ürünleri toptan alır ve peşin para ödemezler. Toptancılar bu ihtiyaç üzerine çıkmış bir meslektir.

Toptancılık Nasıl Yapılır? Gereken Sermaye Ne Kadardır?

Toptancılık, aslında zor bir meslek sayılır. Çünkü peşin para ile aldığı ürünleri, vadeli bir şekilde belki aylar sonra geri almak üzere satar.  Toptancılık mesleğinde mutlaka yüksek limitli kredi kartları ve aktif bir kredi geçmiş olması gerekir. Çünkü bu meslekte para tahsil etmek çok zordur. Toptancılar, işletmelere sattığı ürünler, işletmelerde satıldıkça para alabildiğinden sattığı ürünlerin çok ciddi bir önemi bulunmaktadır.

Toptancılık Yapmak İçin Sermaye Gereksinimi

Bu işe başlamak için ticari bir araba gerekiyor.  Ticari arabanızı ikinci el olarak alacaksanız, tahmini 50-60 bin lira civarı bir para ayırmanız gerekiyor. Satacağınız ürünler için de yaklaşık 30 bin lira bir sermaye yeterli olacaktır. Tüm bunlara ek olarak en az 30 bin lira limitli kredi kartları ve bunların yanında 20-30 bin lira da birikmiş para olması lazım. Toptancılığı fazla risk almadan sürdürebilmek için 120-160 bin lira civarında bir sermaye gereksinimi olacaktır.

Aldığınız ürünleri, kapı kapı dolaşıp esnaflara satmaya çalışacaksınız, tabi önceden kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Ürünleri esnafa vadeli bir şekilde veriyorsunuz ve esnaf ne kadar sattıysa onun parasını size her hafta ödüyor.  Toptancılıkta ilk bir iki ay, sürekli olarak müşteri bulmak ve ürünlerinizi esnafa satabilmekle geçer. Bu aylarda kazanamayacağınızı bilerek kenardaki paranızı kullanacaksınız.

Tahsilat Zamanı

Esnaf satmaya başladıkça yavaş yavaş paraları toplamaya başlayacaksınız. Toptancılık yapmak istiyorsanız, esnaf ile ilişkiyi de iyi kurmanız lazım. Bazen esnafların durumu olmaz ve size para ödemek istemeyebilir, bu durumda tahsilat için çok uğraşırsanız müşteri kaybedebilirsiniz. Paraları toplamaya başlamak için en az 80-90 bayiye mal satmış olmanız gerekiyor. Her hafta bir bayiye gidersiniz ve haftada en fazla 6 gün çalışırsınız. Yani günde ortalama 14-15 bayiye gidip para almanız gerekiyor.

Paraları toplamaya başladığınız an, kâr marjınız ne ise günlük topladığınız para kadar kar elde edersiniz. Örneğin kâr marjınız yüzde 20 ise, 2000 lira para topladığınız zaman o gün için karınız 400 TL’dir. Eğer iyi bir toptancıysanız, günde çok rahat 2000 lira mal satabilir ve iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Bu şekilde çalışarak aylık 10 bin lira civarında bir gelir sağlamak mümkün olabilir.

Toptancılık Yapmanın Ortalama Kazancı Ne Kadardır?

Toptancılık yapmak, aylık bazda yaptığınız ciroya göre değişen oranlarda kar elde etmenizi sağlar. Genelde su veya yiyecek gibi hızlı satılan ürünlerin toptancısıysanız kâr marjınız yüzde 5 ile 10 arasındadır. Tüm bunların dışında, az satılan ürünlerin toptancısıysanız, giyim ayakkabı veya diğer ürünler gibi. Bunlardan elde edeceğiniz kâr marjı daha yüksek olur. Toptancı denince akla genelde gıda ve içecek toptancısı gelir, bu nedenle vereceğimiz veriler de bunun üzerinden gidecektir.

Gıda toptancılarının kâr marjı ortalama yüzde 15 civarındadır. 1000 TL satış yapan toptancı 150 TL kar elde eder. İçeceklerde kâr marjı biraz daha düşüktür, yaklaşık yüzde 10. Bu ürünlerden aylık bazda 50-100 bin lira arası ciro yaparsanız, 5 bin TL ile 15 bin TL arası kar elde edebilirsiniz. Her işte olduğu gibi, toptancılıkta da ne kadar para kazanacağınız tamamen size bağlı.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap