1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Vakıfbank Sahibi Kimdir? Vakıfbank Hakkında Bilinmeyenler

Vakıfbank Sahibi Kimdir? Vakıfbank Hakkında Bilinmeyenler

featured

Vakıfbank, 1954 yılında dönemin başbakanı Adnan Menderes’in teşviki ve çabasıyla 50.000,000 TL sermaye ile bankacılık sektörüne girişin bir bankadır. Aktif büyüklüğü ve işlevi bakımından ülkemizdeki en büyük bankalar arasında ilk 10 sırada yerini korumaktadır. Yurtdışında da farklı noktalarda faaliyetlerini sürdürmektedir. Vakıfbank sahibi kimdir sorusu sorulduğunda cevap olarak ortaklık yapısı incelenmelidir.

Vakıfbank Ortaklık Yapısı

Vakıfbank hisselerinin tamamı bir kuruma ait değildir. Ülkemiz hazine bakanlığı, vakıflar ve halka arz edilen hisse payları paylaştırılmaktadır. Vakıfbank ortaklık yapısının %43,00’ A Grubu ve %15,51’i B Grubu olarak Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmiştir. %25,22’lik oran halka açık olarak hizmet görmekte iken Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan hisse miktarı ise %16,10’dur. Vakıfbank ortaklık yapısı incelediğinde devlete ve vakıflara bağlı olarak ve gelir sağlayan bir banka konumunda olduğunu görebiliriz.

Vakıfbank Hakkında Bilinmeyenler

Vakıfbank hisselerinin bir kısmının hazine bakanlığımıza devredilme işlemi 2019 yılında gerçekleşmiştir. Yukarıda belirttiğimiz hisse payı miktarları güncel bir miktarı temsil etmekte iken 2019’dan sonraki son halini yansıtmaktadır. 1954 yılından beri hizmet vererek, tecrübesini teknoloji ve istikrar ile birleştirmiş, müşterilerine her zaman güvence sağlamıştır. Bireysel ve kurumsal şekilde hizmetlerini sürdürürken ülkemiz genelinde 900’ü aşkın şubesi yer almaktadır. Yurtdışındaki faaliyetleri yürütmek amacıyla birçok ülkede de bankacılık şubesini bulundurarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. VakıfBank’ın diğer iştirakleri arasında; Vakıf Faktoring A.Ş., Vakıf Finansal Kiralama A.Ş., Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Vakıf Menkul Kıymet Yat. Ort. A.Ş., Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Vakıf Pazarlama San. ve Ticaret A.Ş., Taksim Otelcilik A.Ş., Vakıf Enerji ve Madencilik A.Ş., Vakıf Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap