1. Ana Sayfa
  2. Sermayesiz İş Fikirleri
Trendlerdeki Yazı

Eşek Sütü Çiftliği Kurmak

Eşek Sütü Çiftliği Kurmak
1

Bu konumuzda sizlere karlı bir iş fikri olan Eşek sütü çiftliği kurmaktan bahsedeceğiz.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte köy den kentlere göçler arttı ve doğal yaşamdan uzaklaşmak zorunda kaldık.Köylerimiz de rahatlıkla ulaşabildiğimiz o organik ürünleri maalesef kentler de bulmak oldukça zor ve bulunsa bile fiyatları el yakıyor.

Bu yazımızda ise sizlere son zamanlar da popüler olan ürünlerden eşek sütü üretimi için eşek sütü çiftliği kurmaktan bahsedeceğiz.Özellikle İtalya da oldukça popüler olan eşek sütü çiftliğine,ülkemizde de son zamanlarda ilgi artıyor.Eşek sütünün kanser den,cilt hastalığına o kadar çok faydası var ki saymakla bitmiyor.

 Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütü üzerinde yapılan araştırmalar sonucu birçok hastalığa çare bulduğu tespit edilmiştir. Bu hastalıklardan bazıları: Kanser, astım, siroz ,cilt hastalıkları ve bronşit olarak liste uzayıp gidiyor.

Eşek sütünün, insan sağlığı açısından da son derece faydalı olduğu araştırma yapan uzmanlar tarafından onaylandı.Hatta söylentilere göre Antik Mısır Kraliçesi  VII. Kleopatra’nında sık sık eşek sütü banyosu yaptığı öne sürülüyor.Eşek sütünü tadan insanlar,sütün oldukça şekerli olduğunu ve kesinlikle kötü bir tadının olmadığını söylüyor.

Eşek sütü ile yapılan bazı ürünler; Peynir,cilt sabunu,krem,maske şeklinde listelenebilir.Eşek sütünün bu kadar faydalı olması ve litre fiyatının pahalı olması sebebiyle dünyanın birçok yerinde üretim çiftlikleri kurulmuştur.Son zamanlar da ülkemizde de eşek çiftliklerinin sayısı bir hayli artmış durumda ve litre fiyatı 200 TL’den rahatlıkla alıcı bulabiliyor.

Eşek Sütü Çiftliği Nasıl Kurulur?

Eşek,yetiştirilen hayvanlar açısından bakımı en kolay olan hayvanlardan biridir.Beslenme,temizlik gibi bakımlar harici herhangi bir ilgi gerektirmez.Eşek sütü çiftliği kurabilmek için en önemli şey; geniş,otlama alanları bulunan boş bir arazi bulmaktır.Hayvanların rahat hareket edebileceği kapalı alan ve otlanma alanı gereklidir.

Bir diğer önemli nokta ise eşeğin cinsidir.Her eşek verimli süt vermez.Bu konuda dünya da en çok tercih edilen eşekler İtalyan eşekleridir.İtalyan eşekleri,günlük ortalama 4 ila 7 litre ye kadar süt verebilmektedir.Ülkemizde litre fiyatının 150-200 TL arasında olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça karlı bir iş  olduğunu söyleyebiliriz.

Eşek sütü çiftliği kurmak için devletten gerekli izin belgelerini aldıktan sonra mevcut yetiştiricilerle iletişime geçebilir,ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.Çiftliği açtıktan sonra ihtiyacınız olan şey verimli süt veren eşeği bulmak olacaktır.

Eşek sütü çiftliği kurmada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Türkiye’de eşek sütü de dahil çiğ olarak koyun,inek,keçi sütü satışına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin verilmemektedir.Eşek sütünü yalnızca ısıl işlem uygulayabilen şirketlere ya da sütü toz haline getirerek satabilirsiniz.Özellikle Çin,eşek sütü tozu ithal edilebilecek en önemli ülkelerin arasında yer almaktadır.

Eşek Sütünü Nerelere Satabilirim?

Eşek sütü,ülkemizde çoğunlukla yurt dışına ithal edilmektedir.Bazı kozmetik firmaları eşek sütü sabunu yapımında kullanmak için üretim çiftliklerinden çiğ süt alabiliyor.Eğer gerekli bağlantıları kurabilirseniz,üretmiş olduğunuz sütü tüm dünya ya pazarlayabilirsiniz.Eşek sütünün Avrupa’daki litre fiyatı 100 ile 150 Dolar arası değişiyor.

Eşek Sütü Çiftliği Açmanın Maliyeti Nedir?

Eşeklerin yem,bakım,ilaç gibi en temel ihtiyaçları için ortalama 15.000 TL’lik bir yatırım yeterlidir.Bu tür temel şeylerin yanında kaç adet eşeğin olacağı,çiftliğin kurulacağı alan masrafları,personel giderleri gibi maliyetler kurmayı planladığınız çiftliğin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.


Bu konumuzda karlı bir iş modeli olan eşek sütü çiftliği kurma fikrinden bahsettik.Dilerseniz sitemizde bulunan diğer kategorilere de göz atarak,evde ek iş,internetten para kazanma gibi fikirlere de ulaşabilirsiniz.Sosyal medya hesaplarınız dan bu yazıyı paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Dunyadaki en guzel gözler Eşek gozudur haliyle sutude para edince bir daha guzel oluyor ilk basta insanlar yaptiginiz ise muhalefet olabilir ama tas al tas sat kimseye muhtac olma..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir