1. Anasayfa
  2. İş Dünyası

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu
0

İŞKUR başlattığı proje ile öğrencilere destek olma amacını gerçekleştirmektedir. Öğrenciler, İŞKUR’dan yararlanarak okul dönemlerinde veya yaz tatillerinde çalışarak kendi alanlarında gelişim sağlayabilir veya öğrencilik hayatlarını daha rahat sürdürebilmek için gelir sağlayabilir. İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurusu adlı yazımız bu konu hakkındaki tüm detayları barındırmaktadır.

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş İmkanı

İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurusu imkanı sunarak öğrencilerin iş hayatı içerisinde yer alması, sosyalleşmesi ve aynı zamanda gelir kazanarak kendisine ve ailesine katkıda bulunması amacıyla Sosyal Çalışma Programları oluşturmaktadır. Bu programlar bakanlık tarafından desteklenmektedir. Üniversite öğrencileri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında olmak üzere yaz tatillerini çalışarak geçirebilme fırsatını yakalamaktadır. Öğrencilerin hem tatil yapabilmeleri hem de gelirlerini kazanabilmeleri için haftada 3 gün çalışma koşulu belirtilmektedir.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre öğrencilerin iş hayatına, iş hayatı koşullarına, takım ruhuna ve iletişim becerilerini kazanma sürecine alışmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bu programa katılan üniversite öğrencileri toplumsal fayda sağlanan işlerde çalışma fırsatını elde edebilecektir.

İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurusu imkanını yaz döneminde toplam 39 gün çalışmalarına olanak vererek sunmaktadır. Üniversite öğrencileri haftada 3 gün çalışarak yaz dönemi boyunca toplam 39 gün çalışma fırsatına sahipler. Bu süreç, öğrencilerin üniversite hayatı boyunca en fazla 90 olarak tamamlanabilmektedir.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada “Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında Sosyal Çalışma Programlarını düzenleyeceğiz.” İfadeleri kullandı.

İŞKUR Üniversite Öğrencileri İçin Başvuru

İŞKUR, Sosyal Çalışma Programı’na ek olarak birçok farklı sektörde yarı zamanlı çalışma fırsatlarını öğrencilere sunmaktadır. İŞKUR üniversite öğrencileri için başvuru formunu resmi internet sitesi üzerinden yayınlamaktadır. Resmi internet sitesi üzerine girerek İŞKUR üyesi olabilir ve çalışmak istediğiniz alanlarda başvuru yapabilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde veya okul dönemlerinde yarı zamanlı çalışmalarına olanak vererek maddi destek sağlamaktadır. İnternet sitesi aracılığıyla Sosyal Çalışma Programı’na veya yarı zamanlı çalışabileceğiniz diğer iş kollarına başvuru yapabilirsiniz.

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı Maaş

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı ücretlendirmesine göre öğrencilerine verilen günlük ücret miktarı 71 TL olarak belirlenmektedir. Öğrenciler en fazla 90 gün boyunca yararlanabilecekleri bu iş imkanından yaz tatili boyunca haftada üç gün, günde ise 8 saat çalışmaktadırlar. 2019 yaz tatili döneminde 71 TL ücret kazanan öğrencilerin 2020 senesi içerisinde günlük maaş miktarlarının artış göstereceği düşünülmektedir. Öğrenciler çalıştıkları süre zarfında sigortalı olarak gösterilecek ve iş hayatına giriş yapmış olacaklardır.

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvuru Şartları

İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvuru şartları resmi kurumlarca yayınlanmaktadır. Belirtilen şartlar aşağıdaki şekildedir.

  • Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora kademesinde bulunan öğrenciler bu iş programından yararlanamaz.
  • Yaş sınırı olarak belirtilen en alt kademe 18’dir. 18 yaş altındaki öğrenciler başvuruda bulunamaz.
  • Sosyal Çalışma Programı, çalışma tarihleri içerisinde başka bir iş veya stajda görev yapan öğrenciler bu programdan yararlanamaz.
  • Üniversite öğrencilerinin İŞKUR öğrenci alımı imkanından yararlanabilmesi için bahar yarıyılı derslerini ile sonuçlandırması gerekmektedir. Dersleri bitmeyen öğrenciler katılamaz.
  • Yaz okulu süresince ders alan üniversite öğrencileri İŞKUR programında yer alamaz.
  • Üniversite öğrencileri İŞKUR programından yararlanabilmek için not ortalaması olarak 4 üzerinden en az 2’ye sahip olmalıdır.

SÇP Sonuçları

İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurusu sonuçları yani diğer adıyla SÇP sonuçları, belirtilen şartlara uyan öğrenciler arasında yapılan kura sonucunda belli olmaktadır. En adil şekilde öğrencilerin seçilmesi ve farklı özelliklere sahip birçok öğrencinin iş hayatında yer alması hedeflenmektedir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir