1. Anasayfa
  2. İş Dünyası

Belediyede Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Belediyede Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
0

Devlet memurluğu, her dönem tercih edilebilirliği yüksek meslek gruplarından bir tanesi olmuştur. Günümüzde de belediyede memur olmanın avantajını yaşamak ve hayatlarını devlet güvencesi altında sürdürmek isteyen kişiler belediyede memur nasıl olunur sorusunu araştırmakta ve gözlemlemektedir. Belediyede memur olmak için ne yapmak gerekir adlı yazımızda, belediyede memur nasıl olunur ve memur olma şartları gibi konular detaylı olarak açıklanmaktadır.

Belediyede Memur Olmak

Belediyelerin il veya ilçe müdürlüklerinde birçok kademede memurluk görevi yapılmaktadır. Belediyede memur olmak kadrolu personel alımı ve sözleşmeli personel alımları gerçekleştirilmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişiler il ve ilçe kadrolarında görev yaparak belediye memur olarak hizmet verebilmektedir. Belediye bünyesinde çalışacak kişilere senelik olarak duyulan ihtiyaçlar sonucunda alımlar yapılmaktadır. Alım ilanlarını takip ederek belediye bünyesinde yer alabilirsiniz.

Belediye Sözleşmeli Personel Alımı

Belediyeler, ihtiyaç duydukları alana yönelik sözleşmeli personel alımı ilanlarını resmi internet sitelerinde yayınlamaktadır. Belediyede memur olmak için öncelikle bu ilanları takip etmeli ve niteliklerinize uygun olan ilanlar için başvuruda bulunmalısınız. Belediye sözleşmeli personel alımı ilanları yayınlandıktan sonra CV adı verilen özgeçmişlerinizi belediye binalarına götürerek başvuruda bulunabilirsiniz. İlanlara başvuran kişilerin özgeçmişindeki iş hayatı ve nitelikleri, bu iş için tercih edilme oranını arttıracaktır. Başvuran kişilerin, iş ve nitelikleri arasında uyum göstermesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.

Nitelikleri ile iş arasında uyum gösteren ve özgeçmişi incelenen adaylar arasından uygun görülenler mülakatlara çağrılmaktadır. Mülakatı başarı ile gerçekleştiren kişiler belediye sözleşmeli personel alımı ile göreve başlamaktadır.

Belediye Kadrolu Personel Alımı

Belediyede memur olmak için belediye kadrolu personel alımı ilanlarından da yararlanmanız mümkün. Kadrolu personel ile sözleşmeli personel arasındaki fark, kadrolu personellerin Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek buradan aldıkları puan ile başvuru yapacak olmalarıdır. Belediye kadrolu personel alımı için belediyenin resmi internet sitesinde yer alan alım ilanlarını takip edebilirsiniz. İstenen mevkide çalışacak personeller için belirli KPSS puan sınırlaması bulunmaktadır. İstenen nitelikleri taşıyan ve aynı zamanda istenen puana sahip olan kişiler başvuruda bulunabilir. İş için başvuran kişiler arasından istenen niteliklere uyum sağlayan kişiler en yüksek KPSS puanından en düşüğe göre sıralanır ve mülakat için çağrılır. Mülakatta başarı sağlayan adaylar belediye memur olmak için gerekli başarıyı göstermiş sayılmaktadır.

Sözleşmeli Memur ile Kadrolu Memur Arasındaki Fark

Sözleşmeli memur, sözleşmesinde yer alan süre zarfında belediyedeki görevini sürdürmektedir. Daha sonra belediyede çalışmaya devam edebilmesi için sözleşmesinin uzatılması gerekmektedir. Kadrolu memur ise işe alındığı takdirde gerekli şartlara uyum gösterdiği ve kurallara uyduğu müddetçe belediyede memur olarak çalışmaya devam etmektedir

Kadrolu memurlar, işsizlik tazminatı ve ek maaş ödemelerinden yararlanabilirken sözleşmeli memurlar bu avantajlardan yararlanamamaktadır. Kadrolu memurlar belirli bir süreden sonra tayin isteme hakkına sahiptir ancak sözleşmeli memurlar, sözleşme imzaladıkları belediyelerden tayin isteyemezler.

Belediyede Memur Olmak İçin Gereken Şartlar

Belediyede memur olmak için başvuran kişilerin iş niteliğini sağlaması ve aynı zamanda aşağıda belirtilen niteliklere sahip olması gerekmektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Eğitim durumu için en az lise mezunu olmak,
  • Erkek adaylarda askerliğini yapmış olmak,
  • Başka bir işte çalışmıyor olmak,
  • Siyasi partilere üyeliği bulunmamak,
  • Herhangi bir suça dahil olmamak,
  • İstenen KPSS puanına sahip olmak,
  • Başvuru sırasında yapılacak olan güvenlik soruşturmasından başarılı olmak.

bedava porno izle

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir