1. Anasayfa
  2. İş Dünyası

Zabıt Katipliği Nasıl Olunur?

Zabıt Katipliği Nasıl Olunur?
0

Zabıt katipliği, devlet kurumlarında ve adliyelerde genel olarak yazman olarak görev yapan kişilere verilen isimdir. Devlet kadrolarında zabıt katipliği eksikliği nedeniyle belirli dönemlerde başvurular açılmaktadır. Gerekli şartları sağlayan ve başarı gösteren kişiler zabıt katipliği olarak devlet kadrosunda yer edinmektedir. Zabıt katipliği nasıl olunur adlı yazımızda zabıt katipliği için aranan şartlar ve başvuru şekli detaylı olarak açıklanmaktadır.

Zabıt Katipliği Nerelerde Görev Yapar?

Zabıt katipliği genel olarak adliyede ve cezaevlerinde görev yaparak tutanakları kayda geçirmektedir. Görev tanımı yazman olarak nitelendirilmektedir. Adliyede görev yapan zabıt katipliği, kayıtları oluşturan memurluk bölümlerinde çalışabileceği gibi asıl görevi duruşma salonlarındaki açıklamaları, savunmaları ve kararları kayıt altına almaktadır. Zabıt katipliği açığı bulunan tüm devlet kurumları memur alımı yapmak için ilan yayınlamaktadır.

Zabıt Katipliği Başvuru Şartları

Zabıt katipliğine başvuru şartları, başvuru aşamasında bireylerde aranan özellikleri ve gereksinimleri tanımlamaktadır. Aşağıda belirtilen şartları yerine getiren kişiler zabıt katipliği aday başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

  • Zabıt katibi aday kişisinin KPSS üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir.
  • Zabıt katipliği de devlet memurluğu görevi olduğu için kişinin 657 sayılı kanunda belirtilen kriter ve gereksinimleri sağlaması gerekmektedir.
  • Kadın veya erkek, başvuruda bulunan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Başvuru yapacak adayların 35 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.
  • Zabit katipliği için en önemli noktalardan bir tanesi ise başvuran adayların klavye üzerinde başarı sağlamasıdır. Konuşmaları hızlı, doğru ve aksatmadan yazabilmesi adayları plana çıkarmaktadır. Adaylar, klavye testinde 3 dakika içinde en az 90 kelimeyi doğru yazmalıdır. 90 kelime üstü yazan kişiler başarılı sayılarak mülakatlara çağrılmaktadır. 90 tane doğru kelimeden daha fazla yapıyor iseniz başarılı olma şansınız daha da artacaktır.

Zabıt Katipliği İş İlanları

Devlet kadrolarındaki zabıt katipliği gereksinimleri sonucu devlet ve bakanlık tarafından zabıt katipliği iş ilanları başlığı altında ilanlar yayınlanmaktadır. Gerekli şartları sağlayan adaylar, ilgili alanlara başvurarak zabıt katipliği mülakatlarına katılabilmektedir. Bu alanda başvuru yapacak kişiler sınav puanlarına ek olarak klavye çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Klavye kullanım alanındaki başarısı sınav puanı kadar gerekli görülmektedir. Çalışmaların aksatılmadan düzenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için zabıt katibinin klavye hızı üst seviyelerde olmalıdır. Hız ile birlikte yazılan kelimelerin doğru olarak kayıt altına alınması gerekmektedir.

Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat

Yukarıda belirtilen zabıt katipliği şartlarını sağlayan ve daha sonrasında klavye üzerinde başarı gösteren kişiler sözlü mülakata girmeye hak kazanmaktadır. Sözlü mülakat aşaması, görev başlangıcından önceki son adım olarak nitelendirilebilir. Zabıt katipliği sözlü mülakat aşamasında Mesleki Bilgiler, Atatürk İlke ve İnkılapları, Genel Kültür ve İfade Yetenek alanlarında sorular yöneltilmektedir. Başarı sağlayan kişiler sözlü mülakattan yüksek puan alarak görev yerlerine atanmaktadır.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir