1. Anasayfa
  2. Kredi

Kredi İle Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi İle Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
0

Kredi ile konut alma fırsatlarından yararlanmak isteyen birçok vatandaş, hâlihazırda bankalardan almış oldukları krediler ile konut almış durumdalar. Emlak fiyatlarındaki artışlar ve yaşanan gelişmeler sonrasında birçok insan yer fark etmeksizin hemen hemen her yerden konut alma eğilimi göstermektedirler. Ancak bazı durumlarda aceleci karar alma ve araştırmadan yapılan konut alımları, kişileri alınan konut kredisi borcu ile boğuşmasına neden olabilmektedir. Böylece kredi ile konut almak isteyen pek çok insan mağdur duruma düşebilmektedir.

Bankalar tarafından sunulan kredilerdeki düşük faiz imkanlarından yararlanan kişilerin almış oldukları kredinin kullanım aşamasında hata yapmalarının önüne geçmek adına bazı tecrübeli kişiler bu konuda açıklamalarda bulunmuşlardır. Konut satışı yapan firmaların da göz boyama amaçlı olarak yapmış oldukları konut kampanyaları ile aceleci karar veren insanların zaman içerisinde bu kararlarının ne denli yanlış olduğunun farkına varabilmektedirler.

Konut fiyatlarının zaman içerisinde kampanya dahilinde artması ya da azalması gibi durumlar, kişilerin önündeki 10 ve 20 yıllık süreç içinde üstesinden gelinmeyecek şekilde borçlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönemde kredi ile konut alınırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmekte fayda vardır.

Her Söylenen Ev Alınmaz

Bankaların konut kredisi imkanları sunması sonucunda bu imkandan yararlanmak isteyen kişilere, sağdan soldan duydukları evlerin alınmasının son derece tehlikeli olduğunu belirtmemiz gerekir.

Alacağınız evin kısa ya da uzun sürede değerlenebilmesi için birden çok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Merkeze uzak bölgelerden ev alacaksanız, bu evin yakınlarında ve çevresinde özellikle ulaşım, Pazar, market, metro vs. gibi projelerin olmasına ya da olabilme ihtimallerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kredi ile konut aldığınız zaman bu konutun değeri 10 yılda 150.000 TL’den 200.000 TL’ye çıkacaksa, bu size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aksine hem evinizin yaşı ilerleyeceği için değeri düşecek hem de almış olduğunu kredi borcunuzun faizi ile birlikte daha fazla borç ödemiş olacaksınız. Bunu yaparken de 10 yıl içinde asıl kar ettirecek evlerin değeri kat be kat artacağı için artık ev almak mucizelere kalacaktır.

Kredi Miktarını İyi Ayarlayın

Konut kredisi çekmek istediğiniz zaman kredi miktarına da dikkat etmelisiniz. Var olan birikmişinize istinaden mümkün olan en alt seviyede kredi çekmeye özen gösterin. Çünkü yüksek miktarlı ve uzun vadeli kredi çektiğinizde evinizin üzerine ipotek olacaktır. Bu da evinizin yıllar boyunca tam olarak size ait olmaması anlamına gelir.

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir