1. Ana Sayfa
  2. Kredi
Trendlerdeki Yazı

Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar 2023 || Hisseli

Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar  2023 || Hisseli
0

Hisseli tapuya kredi veren bankalar ve miras olarak alınmış ortak tapulu mülke kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgileri içeren bu yazımız sayesinde hisseli tapuya kredi veren veya vermeyen bankaları öğrenerek kredi çekme aşamasında çok büyük zaman kazanacaksınız. Özellikle hisseli tapuya ev kredisi çekmek isteyenlerin sayısı son zamanlarda giderek artıyor bu yüzden daha önce hisseli tapuya ev,araba ve ihtiyaç kredisi veren bankalar giderek artıyor çünkü müşterilerini kaybetmek istemiyorlar.

Son 1 senelik süreçte doların sürekli dalgalanması ve ekonomideki kötü gidişat konut satışlarının sayısı %47 oranında azalmasına sebep oldu. Bu istatistiği düzeltmek isteyen yetkililer, bankaların kredi şartlarını esnetmelerini ve ev sahibi olma hayalleri kuran insanların hayallerine kavuşmalarını istiyorlar. Bu yüzden daha önce kredi sağlamayan bankalar 2023 yılı itibariyle hisseli tapuya kredi vermeye başladılar. Bu bankaları sizler için detaylı şekilde analiz ederek  avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için sıraladık.

Hisseli Tapuya Kredi Konut veya İhtiyaç Kredisi Çıkar mı ?

Hisseli tapuya kredi veren bankalar genellikle ortak şartları ararlar. Size önce bu şartlardan bahsetmek istiyoruz günü kredi çekeceğiniz bankayı seçmeden önce bu şartları göz önünde bulundurmanız sizin için iyi olacaktır. Birçok bankanın kredi vermekten çekindiği bu dönemde, hisseli tapuya kredi almak için bu şartları sağlamak zor olmayacaktır.

a.Tüm hak sahiplerinin kefaleti

Hisseti tapuya kredi verirken tüm bankalar bu şartı sağlamanızı ister çünkü bankanın gözünde siz ortak bir mala kredi çekiyorsunuz ve bu mülkte hak iddia eden kişilerin kefaleti olmadan size kredi çıkma oranı kesinlikle çok düşüktür. Kefalet olmadan kredi çekmek için hisse oranınız net bir şekilde belirtilmiş olmalı. Banka ekspertizlerinin, hisse oranınıza belirleyeceği değer oranında kefaletsiz kredi çekmeniz mümkündür.

b. Tapuyu tek tapu haline çevirmek

Tapuda yer alan hisse ibarelerini kaldırarak sadece kredi çekecek kişiyle muhattap olmak için tapunun tek tapu haline dönüştürülmesi istenir. Buradaki temel amaç var olan mülkün parsel halinde sahiplere bölünmesi ve daha sonra yaşanacak herhangi bir sorunda diğer hissedar kişilerle sorun yaşamamaktır. Eğer sizde hisseli tapulara kredi çekmek istiyorsanız mülkünü parsellere bölerek size ait olan tapudan hisse oranlarını kaldırmalısınız.

Bu iki şarttan birini sağlarsanız yani bankanın karşısına tek bir muhattap olarak çıkarsanız çok rahat bir şekilde hisseli tapu ile kredi çekebilirsiniz.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar 2023

Gerekli şartları söyledikten sonra hisseli tapuya en uygun kredi veren bankalar listemize geçebiliriz. Bu bankalarla görüşeme gerçekleştirerek size en uygun şartlarda ortak tapuya kredi işlemleri başlayabilirsiniz. Özellikle hisseli tapuya ev kredisi çıkar mı   sorusunun cevaplarını bu listeden bulacaksınız.

1.Vakıfbank Hisseli Tapuya Kredi

Vakıfbank ortak tapuya kredi veren bankaların başında geliyor çünkü bu bankanın kredi verme oranı diğer bankalara göre daha yüksek. Arsa veya kat mülkiyeti ipoteği koyarak kredi verebilmektedir. Belirttiğimiz şartları sağlıyorsanız, Vakıfbank ekspertizleri hisse değerinizi belirliyor ve kredi sicilinize göre bu değerin %50 ile %75’i arasında kredi çekmenize imkan sağlıyor. Kredi vadesi boyunca size hayat sigortası yapar.

2. Ziraat Bankası Hisseli Tapuya Kredi

Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası, bireysel kredi ihtiyacınız için hisseli tapunuza kredi verebiliyor. Tek tapu haline dönüştürülmüş tapunuza, ekspertizin belirlediği değerin %80 oranına kadar kredi verebilmektedir. İmara açık arsa için bu oran %50’ye kadar düşebilmektedir.

3.Denizbank Ortak Tapuya Kredi

Tek tapuya dönüştürülen hisseli tapunuza ekspertiz tarafından belirlenen değerin en fazla %80’i oranında kredi çekmenize izin veriyor. Ayrıca çekilen bu kredinin vadesini en fazla 36 ay olarak belirliyor. Bu şartları göz önüne alarak Denizbank’tan hisseli tapunuz için kredi çekebilirsiniz.

4.HSBC Hisseli Tapuya Kredi

Konut tapusunun hisseli olduğu durumlarda müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır. Bunun için tüm hissedarların rızası alınarak ipotek karşılığı hisse değerinin %65’i değerinde kredi vermektedir. Bu krediyi en fazla 48 ay vade ile veriyor. Kredi sicilinize göre bu şartlar esneyebilir, daha detaylı bilgi için HSBC yetkilileriyle görüşmenizi öneriyoruz.

5.TEB Ortak Mülke Kredi

Hisseli tapuya kredi veren bankalar listemizdeki son banka TEB oluyor. TEB diğer bankalar gibi sizden tapunuzu tek tapuya dönüştürmenizi istiyor ve bunu yaptıktan sonra bireysel finansman kredisi altında size ipotek karşılığı kredi açıyor. TEB’in verdiği kredi oranı diğer bankalara göre biraz daha düşük. Kredi için başvurduğunuz gayrimenkul değerinin %60’ı kadar kredi çekebiliyorsunuz.

Hisseli Tapuya Kredi İçin İstenen Evraklar

Hisseli tapu ile kredi çekmek için genellikle şu evrakları sizden istemektedir:

  • nüfus cüzdanı
  • gelir belgesi
  • maaş bordrosu
  • ipotek alınacak gayrimenkule ait tapu fotokopisi

belirtilen evraklarla birlikte görüştüğünüz bankaya giderek size en uygun krediyi çekebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap