1. Ana Sayfa
  2. Bankalar

Provizyon Nedir? Provizyon Hakkında Bilgiler

Provizyon Nedir? Provizyon Hakkında Bilgiler
0

Provizyon terimi, finansal işlemler yapan kullanıcıların banka hesap ve çek işlemlerinde karşılaştıkları ifadedir. Banka hesabınızdan veya kredi kartı limitinizden yaptığınız harcamalar önce bekleyen provizyon olarak görüntülenmekte daha sonra işleme alınmaktadır. Provizyon Nedir? Provizyon Hakkında Bilgiler adlı yazımızda, provizyon teriminin neyi ifade ettiğini ve nasıl bir işlem uygulandığı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Provizyon Ne Demektir?

Provizyon terimi, ön onay anlamını taşımaktadır. Banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan yaptığınız ödeme ve alışverişlerde, işlem yetkililer tarafından onaylanmaktadır. Ödemeyi doğrulamak ve çeşitli güvenlik gerekçeleri sebebiyle yaptığınız işlemler bekleyen provizyon statüsünde bekletilmektedir. Alışverişin ve ödemenin onaylanması ile işleminiz geçerli hale gelmektedir.

Güvenlik işlemleri bir tür araştırma niteliğindedir. Kartınız üzerinde herhangi bir problem bulunmuyorsa ve çalıntı ihbarı yer almıyorsa işlem kısa sürerek onaylanmaktadır. Onay sürecinden sonra işlemleriniz bekleyen provizyondan çıkarak hesap hareketlerinde yer alacaktır.

İşlemlerinizin tutarı ilk etapta hesap bakiyeniz ve kredi kartı limitinizden düşmektedir. Ancak asıl işlem sürecin onaylanmasından sonra gerçekleşir. Provizyon onayı verildiği takdirde ödemeniz kalıcı olarak hesap özetine yansıtılmaktadır.

Kart ödemelerinin yanı sıra çek işlemlerinde de provizyon bulunmaktadır. Kartın karşılığı araştırılırken provizyonda bekletilir ve eğer ödeme sağlanabiliyorsa işleme alınır. İşlemlerinizin ön onaydan geçmesi, sürecin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için mecburidir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Bekleyen provizyon ortalama bir gün içerisinde onaylanmaktadır. Bankalar arası yoğunluk ve işlemlerin uzayabilmesi ihtimaline karşın 2 güne kadar uzaması mümkündür. Bankalar, provizyon dönemi adını verdikleri 7 günlük dönemler uygulamaktadır. Yaptığınız işlemler 7 gün boyunca burada görüntülenir. Daha sonra hesap hareketleri kısmına aktarılır.

Bekleyen Provizyon İptal Edilir Mi?

Bekleyen provizyonu iptal edebilirsiniz. İşlem sizin tarafınızdan yapılmadıysa ve güvenlik sorunu ile karşı karşıyaysanız bankanızı arayarak bilgilendirebilir ve bekleyen provizyon işlemlerini iptal edebilirsiniz.

Provizyonun amacı tam olarak budur. Yaşadığınız güvenlik sorunlarına karşı müdahale edilmesi için provizyon dönemleri uygulanır. Bekleyen provizyon iptallerinin geneli, kart hırsızlığı veya işlemden haberdar olmama gibi durumlardan kaynaklamaktadır. İşlemde görüntülenen mal ve hizmeti satın almadıysanız, bekleyen provizyonları iptal etmek doğal hakkınızdır.

Bekleyen Provizyonları Görüntülemek

Bekleyen provizyon işlemleri internet ve mobil bankacılık uygulamalarında görüntülenmektedir. Bankanızın sizlere özel sunduğu giriş bilgileriyle internet veya mobil bankacılığa giriş yaparak alışveriş ve ödemelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

İnternet veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra;

  • Menü sayfasına tıklayınız
  • Kartlarım seçeneğine tıklayınız.
  • Bu alanda banka ve kredi kartlarınız görüntülenmektedir. “Kredi Kartlarım” a tıklayınız.
  • İlgili kartı seçiniz.
  • Kartın “Hesap Hareketleri” ne tıklayınız.
  • Bu sayfada Dönem İçi Hareketler – Bekleyen Taksitler ve Provizyondaki İşlemler bulunmaktadır.
  • Provizyondaki İşlemlere tıklayarak onay sürecini bekleyen işlemlerinizi gözlemleyebilirsiniz.

twitter takipçi satın al

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap