1. Ana Sayfa
 2. Kredi

Bankalar Konut Kredisi Hesaplama

Bankalar Konut Kredisi Hesaplama
0

Barınmak her ne kadar tüm insanların ihtiyacı olsa da düzgün ve yaşanabilir bir ev almak çok da kolay olmamaktadır. Bu süreçte maddi olarak kendi kendine yetebilen insanların sayısı bir elin parmakları ile gösterilecek kadar az olmakta, neyse ki bu aşamada imdada bankaların konut kredileri yetişmektedir. Bu olanak dahilinde ev sahibi olmak isteyen kişiler konut kredisi hesaplamaları yapmakta ve bu şekilde kendilerine en uygun bankayı tespit etmek istemektedirler.  Bu aşamada da imdada konut kredisi hesaplama aracı adı verilen sistemler yetişmektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Bahsi geçmekte olan bu en uygun konut kredisi hesaplama işlemi yapıldığında ülkemizdeki birkaç önemli bankaya ait olan ödeme koşulları aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

100 bin Türk Lirası tutarındaki krediyi yüz yirmi ay vade ile alırsanız banka banka aylık ödemeleriniz şu şekildedir;

 1. Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası542 Türk Lirası,
 2. Halk Bankası 548 Türk Lirası,
 3. Yapı Kredi Bankası 577 Türk Lirası,
 4. ING Bank 584 Türk Lirası,
 5. Garanti Bankası ve Akbank635 Türk Lirası,
 6. Türkiye Ekonomi Bankası 688 Türk Lirası,
 7. Deniz Bank 774 Türk Lirası,
 8. Şeker Bank 872 Türk Lirası,
 9. Kuveyttürk Bankası 650 Türk Lirası,
 10. Albaraka Türk Bankası 643 Türk Lirası olmaktadır.

Bahsi geçen bu bankaların ödeme planları aşağı yukarı belirtildiği gibi olsa da kimi zaman müracaat eden kişinin özelliklerine göre de değişim gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Başvuru Süreci

 1. Konut kredilerinin geri ödemesini yapacağımız vade süresini belirlemek genel olarak bizim kararımıza bağlı olmak ile en çok yüz yirmi ay ya da başka bir deyiş ile on yıl olmaktadır. Ancak istisnai olarak iki yüz kırk aya kadar vade veren bankalar da bulunmaktadır.
 2. Alacağınız evin tutarı belli olduktan sonra hesaplanmak üzere, toplamda bu tutarın yüzde yetmiş beşi kadar kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Söz gelimi; eğer alacağınız evin tutarı banka tarafından gönderilen eksper tarafında 100 bin TL olarak belirlendi ise alacağınız kredi en çok 75 bin Türk Lirası olmaktadır.
 3. Ödeme planları da yine kredi alacak kişinin isteklerine göre şekillenmektedir. Aylık sabit ödemeler yapmak mümkün olmak ile beraber taleplerimize bağlı olarak azalan ya da artan oranlarda ödeme yapmak da söz konusu olmaktadır.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap