1. Ana Sayfa
  2. Kredi

Kredi Borcu Ödemezsen Ne Olur?

Kredi Borcu Ödemezsen Ne Olur?
0

Kredi; nakit sıkıntısı yaşayan, özel alımlar için ön ödeme sonrasındaki tutarların ödenmesini sağlayan; bireysel ve kurumsal banka müşterilerinin tercih edebilecekleri bir finansal türevin ifadesidir. Ancak kredi seçenekleri kullanılmadan önce mutlaka bunların geri ödeme planları, gecikmesi halindeki yaptırımları, ödenmemesi halinde karşılaşılabilecek sorunlar öğrenilmeli ve bu doğrultuda işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Kredi Borcunun Ödenememesi

Kredi borcunuzun ödenebilmesi için size ilk taksit itibari ile yasal işlemler uygulamaya konulmaz. Ancak; ilk taksiti zamanında ödeyemedi iseniz; ikinci taksiti aynı şekilde zamanında ödeyemedi iseniz; sonuçta üçüncü taksitin ödemesine geldiğiniz halde zamanında ödeme yapamadı iseniz; yasal takip sürecine girmeniz söz konusu olur. Bununla birlikte geciktirme değil de; üç defa art arda kredi borcu taksitinizi ödeyemez iseniz; üçüncü taksitin son ödeme tarihinden sonra; yasal takip sürecine girmeniz söz konusu olur. Bu durumda;

  • Kara liste içerisinde yer almanız,
  • Yasal takip sürecine girmeniz ve icra haline gelme durumunuz,
  • Kara listeye alınmanız, gibi özel haller söz konusu olabilir.

Ancak yasal takip sürecine girmenin o kadar kolay olmadığını ısrarla belirtmemiz gerekir. Bu durumda; size sunulmuş olan bir doksan günlük süreç vardır. Bu doksan gün içerisinde yani üçüncü taksitinizin son ödeme tarihinde ödemelerinizi gerçekleştirir iseniz; kaldı ki yalnızca ilgili tarihin taksit borcunu ödemeniz halinde dahi yasal takip sürecine girmeniz söz konusu olmaz. Ancak bu doksan günlük süreci gerektiği gibi atlatamaz iseniz; bu durumda icralık olursunuz.

7 Günlük Borç Ödeme Süreci

Kredi borcunuzu üç dönem art arda ödemediğiniz için yasal takip sürecine girme durumunuz başlar. Ve sonrasında; bankanız ilgili durumu size aktarmak sureti ile telefon ve e – mail yolu ile bildirimler yapar. Sonrasında; yapılan bildirimlerin ardından 7 günlük bir ekstra bir borç ödeme süresi sizlere son kez sunulur. Bu süre içerisinde; ödemeniz gereken üç aylık borçlarınızın tamamını öder iseniz yasal takip sürecine girmekten kurtulursunuz. Ancak bu dönemde borç ödemenizi yapmak yerine bankanız ile irtibata geçerek geçerli durumunuzu ve borç ödeme konusunda acze düştüğünüzü beyan eder ve resmi belgeler ile kanıtlar iseniz; bankanızın size yeniden yapılandırma hakkı sunması söz konusu olur.

Kredi Sicilinin Bozulması

Kredi borcunuzun ödenmesi durumunda kredi siciliniz bozulmaz. Ancak eğer kredi borcunuzu ödemedi iseniz; merkez bankasına durum bildirilir ve nihayetinde merkez bankası tarafından yasal takip süreciniz kara listeye de alınmanız ile son buldurulur.

Yazar Hakkında

Araba Teknik araç ve otomobil inceleme ile yola çıkan bir güncel blog olmayı hedeflemiş ve daha sonradan gündeme dair pek çok içeriği, haberi bünyesinde barındıran, Google News kayıtlı bir web sitesine dönüşmüştür. Bu yolculuğumuzda bize katıldığınız için teşekkürler. Sloganımız; "İçerisi şampiyonlar ligi..."

Yorum Yap